agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Awaria zasilania - groźniejsza niż wirus

Awaria zasilania - groźniejsza niż wirus

SPRZĘT KOMPUTEROWY / Dyski, napędy i nośniki pamięci / 2016-09-27 11:01:53

Wedle powszechnego mniemania, jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla użytkowników nowoczesnych urządzeń komputerowych jest obecnie złośliwe oprogramowanie oraz internetowi przestępcy. I choć zjawisk tych absolutnie nie należy lekceważyć, to statystyki wykazują, że niewiele mniejszym - a w wielu scenariuszach większym - zagrożeniem są awarie wywołane przez problemy z zasilaniem. Dlatego też eksperci zdecydowanie zalecają, by jednym z podstawowych elementów firmowego czy domowego „ekosystemu informatycznego” był odpowiednio dobrany zasilacz awaryjny, czyli UPS (Uninterruptible Power Supply).

Polecane sklepy

Media MarktRTV Euro AGDMedia ExpertKomputronik

Oczywiście, wraz z popularyzowaniem się urządzeń przenośnych, wyposażonych we wbudowane akumulatory (np. tabletów czy notebooków), dla części użytkowników zasilacz UPS  przestał być niezbędny. Jednak w przypadku zaawansowanych użytkowników domowych oraz w firmach urządzenia to jest obecnie potrzebne bardziej niż kiedykolwiek - ponieważ to właśnie UPS skutecznie chroni nas przed jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla integralności danych. W szczególności dotyczy to bardziej zaawansowanych urządzeń, wykorzystywanych do uruchamiania aplikacji czy przechowywania danych - czyli przede wszystkich serwerów oraz urządzeń NAS (Network Attached Storage).

Ze statystyk cytowanych przez przedstawicieli firmy CyberPower (producenta urządzeń UPS) wynika, że awarie i inne problemy związane z zasilaniem są obecnie główną przyczyną utraty danych - gwałtowny skok napięcie lub zaniknięcie zasilania powoduje uszkodzenie danych nawet 15 razy częściej niż złośliwe oprogramowanie. „Problem jest o tyle istotny, że dotyczy urządzeń takich jak NAS-y, które dla wielu użytkowników - zarówno domowych, jak i biznesowych - stanowią podstawowe repozytorium cennych danych. Oczywiście, odpowiednio wybrany i skonfigurowany do pracy w trybie RAID NAS potrafi skutecznie ochronić dane nawet podczas awarii, jednak uszkodzenie jednego czy więcej dysków oznacza koszty i może oznaczać przestój w pracy. Dodajmy, że problemy z zasilaniem są również bardzo niekorzystne dla dysków SSD - mogą bowiem powodować utratę danych” - wyjaśnia Dariusz Glowacki, Business Development Manager CyberPower.

Warto wspomnieć, że wedle danych agencji IDC, problemy z zasilaniem mogą być przyczyną nawet 1/3 wszystkich odnotowywanych awarii serwerów, zaś eksperci z AT&T Labs szacują, że nawet 87% sprzętowych problemów występujących w komputerach to właśnie efekt gwałtownego spadku napięcia. Problem dotyczy zresztą nie tylko sprzętu stricte komputerowego - zanik zasilania może uszkodzić np. również projektory (typową awarią jest np. zniszczenie lampy, która bez prądu przestaje być chłodzona)

Nic więc dziwnego, że producenci serwerów oraz NAS-ów zdecydowanie zalecają użytkownikom swojego sprzętu zaopatrzenie się  w odpowiedni zasilacz UPS. „Nasze urządzenia projektowane są tak, by działały niezawodnie w każdych warunkach, jednak pewnych ograniczeń nie sposób obejść - podatność na awarie związane z zanikiem zasilania jest immanentną cechą zarówno klasycznych dysków talerzowych, jak i nośników SSD, montowanych przez nabywców naszych NAS-ów” - komentuje Grzegorz Bielawski, Country Manager polskiego oddziału firmy QNAP.

„Dlatego też zdecydowanie zalecamy naszym klientom zaopatrzenie się w zasilacz awaryjny UPS, których może skutecznie ochronić serwer storage przed awarią związaną z problemami z zasilaniem i tym samym przyczynić się do zabezpieczenia danych użytkownika. Aby ułatwić wybór takiego zasilacza, prowadzimy program certyfikacyjny, w ramach którego rekomendujemy urządzenia przetestowane pod kątem zgodności z QNAP NAS - listę kompatybilnych urządzeń znaleźć można na stronie. Warto  dodać, że pierwszymi UPS-ami, które uzyskały taką rekomendację były urządzenia CyberPower” - wyjaśnia Bielawski.

Na koniec warto dodać, że ceny zasilaczy UPS, odpowiednich do współpracy z serwerami NAS, zaczynają się od ok. 400 zł. Dla porównania - za usługę odzyskiwania danych z uszkodzonego dysku  zapłacimy kilka tysięcy złotych, zaś za nowy dysk 1 TB - co najmniej 200-300 zł.

źródło: qnap/agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe