agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Czy kuchnia gazowa to już przeżytek? Zdecydowanie nie!

Czy kuchnia gazowa to już przeżytek? Zdecydowanie nie!

2018-03-16 11:21:23

Wydawać by się mogło, że wolnostojąca kuchenka gazowa, która jeszcze kilkanaście lat temu była nieodłącznym elementem każdej polskiej kuchni, odeszła już do lamusa. W nowym budownictwie już od dawna nie ma instalacji gazowej, dlatego przeglądając propozycje studiów kuchennych zobaczymy głównie zasilane energią elektryczną sprzęty do zabudowy. Tymczasem kuchenki gazowe nadal są wybierane ze względów technicznych, ekonomicznych a czasem także przywiązania do tradycji.

Według danych firmy Beko z 2017 roku, kuchenka wolnostojąca znajduje się aż w 80% polskich gospodarstw, a najczęściej występuje u osób w wieku 50-59 lat - deklaruje to 84% osób, a także u mieszkańców wsi (84%). W wielu domach i mieszkaniach nadal znajduje się instalacja gazowa, a szczególnie starszym ludziom ciężko zaprzyjaźnić się z elektroniką elektrycznych płyt ceramicznych czy indukcyjnych. Tego typu kuchenki rzadko ulegają uszkodzeniom czy awariom - dlatego jest to inwestycja na długie lata. Kuchnie gazowe, cenione za prostotę, szybkość gotowania, niższe koszty zakupu i eksploatacji, nie zostały w naszym kraju zdetronizowane przez nowsze rozwiązania, a na rynku dostępne są zarówno tradycyjne kuchenki gazowo-elektryczne, jak i płyty gazowe.

Obecnie urządzenia te są bardziej nowoczesne i wydajne od swoich poprzedniczek. Specjalne zaprojektowana konstrukcja palników w kuchenkach takich jak Beko FSMT52336DXDS pozwala zaoszczędzić do 35% czasu i do 17% gazu potrzebnego do przygotowania potraw. Urządzenie wyposażone jest w zapalarkę w pokrętle oraz zabezpieczenie przeciwpyłowe gazu w palnikach, czyniąc kuchenkę bezpieczniejszą w eksploatacji. Producenci nie zapominają również o wygodzie użytkowania - piekarnik w kuchence Beko wyposażony jest w ułatwiającą pieczenie funkcję Booster oraz czyszczenie parowe, które pozwala zmiękczyć najbardziej uporczywe zabrudzenia w jego wnętrzu. Dostępne na rynku kuchenki gazowo-elektryczne wyróżniają się również nowoczesnym wyglądem, który będzie komponował się z każdym wystrojem kuchni.

Chcąc zastąpić często wiekową kuchenkę, z której korzysta nasza babcia lub mama musimy jednak pamiętać o odpowiednim podłączeniu do instalacji gazowej. Musi to zrobić fachowiec z odpowiednimi uprawnieniami. Jest to niezwykle istotne, może mieć bowiem wpływ na zdrowie, a może i życie domowników. Instalacja taka musi być też odebrana przez ekspertów z zakładu gazowniczego, konieczne staje się więc wykonanie jej zgodnie ze sztuką i najbardziej rygorystycznymi wymogami technicznymi. Niezbędna jest też sprawna instalacja wentylacyjna - okap lub pochłaniacz - która zapewni skuteczne odprowadzanie spalin powstałych podczas gotowania. Dzięki wentylacji pomieszczenie kuchenne będzie oczyszczane m.in. z dwutlenku węgla powstającego podczas spalania gazu. Równie ważne jest zapewnienie bezproblemowego dopływu świeżego powietrza do pomieszczenia, w którym znajduje się instalacja gazowa. Kuchnia, w której użytkowany jest gaz powinna być więc otwarta (jeśli montujemy drzwi, zadbajmy by miały odpowiednie, specjalne otwory), dobrze jest ją też regularnie wietrzyć i systematycznie przeprowadzać kontrole wentylacji - dokonywane przez wykwalifikowanego specjalistę. Warto również zadbać o odpowiednie czujniki, które wykryją obecność groźnego tlenku węgla, zwanego potocznie czadem. Ważne też jest jej umiejscowienie - nad kuchenką gazową nie powinno być szafek, najlepiej umieścić tam okap lub pochłaniacz. Kuchnia gazowa nie powinna też być zbyt blisko lodówki, gdyż wpływa ona negatywnie na pracę urządzenia.

źródło: agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe