agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Czy VPN-y blokują reklamy?

Czy VPN-y blokują reklamy?

SPRZĘT KOMPUTEROWY / Urządzenia sieciowe / 2022-08-03 07:45:28

Wiele osób, które rozważa zakup usługi VPN, czyli wirtualnej sieci prywatnej, zastanawia się, czy VPN-y mogą blokować reklamy. Jest to jak najbardziej możliwe, choć - warto tutaj zaznaczyć - usługi VPN raczej nie robią tego domyślnie, a także nie blokują wszystkich rodzajów reklam. Tym niemniej, jeśli i tak korzystamy z VPN-u to dobrze jest wykorzystać jego pełen potencjał.

Co to jest VPN?

VPN, czyli wirtualna sieć prywatna pozwala połączyć się z internetem w sposób anonimowy i w pełni bezpieczny. W odróżnieniu od publicznych sieci Wi-Fi, do VPN-a nie podłączą się żadne osoby z zewnątrz, które nie mają nadanego dostępu. Oznacza to, że stajemy się poniekąd niewidzialni w sieci, a prowadzone przez nas rozmowy, wpisywane hasła czy historia przeglądania są niemożliwe do przechwycenia przez hakera. 

Z tego rozwiązania korzystają również osoby, które nie mogą mieć dostępu do niektórych informacji ze względu na cenzurę. VPN pozwala bowiem ukryć adres IP i szyfrować Twój ruch internetowy. W rezultacie można uzyskać dostęp do zablokowanych treści, w tym m.in. do pełnych bibliotek wielu znanych aplikacji streamingowych. VPN umożliwia również dostawcom internetu zbierania informacji na nasz temat i odsprzedawania ich firmom marketingowym, które na tej podstawie wyświetlają nam uporczywe reklamy. 

VPN jako bloker reklam

Niektóre VPN-y posiadają również funkcję blokowania reklam, choć nie jest to rozwiązanie skuteczne w 100%. Domyślnie bowiem technologia ta jest stworzona do zmiany adresu IP oraz szyfrowania ruchu internetowego. Z drugiej strony, reklamy bywają aż nazbyt irytujące, dlatego niektóre usługi VPN wprowadziły opcję umożliwiającą blokowanie treści marketingowych. 

W zależności od wyboru usługi, możemy spodziewać się innych efektów. Niektóre VPN-y są w stanie zablokować do 80% natrętnych reklam. Inne z kolei wykazują się skutecznością na poziomie od 30% do 60%. Nie wszystkie blokery VPN są w stanie blokować banery reklamowe, reklamy wideo czy te wyskakujące na YouTubie oraz Spotify, ale radzą one sobie dość dobrze w przypadku reklam w przeglądarce Google.

Tak czy inaczej rozwiązanie VPN jest niezwykle przydatne w codziennym korzystaniu z dobrodziejstw internetowych. Po pierwsze, pozwala ono zachować anonimowość, dzięki czemu nasze dane są bezpieczne. Po drugie,w ten sposób minimalizujemy ryzyko ataku hakerskiego. Po trzecie, zyskujemy dostęp do treści zakazanych i niedostępnych. Poza tym VPN można zainstalować na praktycznie każdym urządzeniu elektronicznym z dostępem do sieci - mowa m.in. o VPN iPad, VPN dla Playstation, VPN dla Androida i iOS czy komputerze z systemem Windows. Wirtualna sieć prywatna to gwarancja bezpieczeństwa online dla całej rodziny! 

Podsumowanie 

VPN-y nie są narzędziem, które domyślnie służy do blokowania reklam, choć są one w stanie część z nich odrzucić. Dla większej skuteczności znacznie lepiej jest zainwestować w specjalny bloker, który będzie stanowić uzupełnienie usługi wirtualnej sieci prywatnej. Na początek wystarczy nawet zwykłe rozszerzenie do przeglądarki, takie jak AdBlock, choć i ono nie jest w 100% skuteczne. Na szczęście rynek zabezpieczeń internetowych rozwija się bardzo dynamicznie, co ułatwia zapewnienie sobie ochrony w świecie online. Warto też wspomnieć, że dzięki tzw. anti-trackerom jesteśmy w stanie uniemożliwić reklamodawcą zbieranie danych na nasz temat i w rezultacie zmniejszyć liczbę wyskakujących zewsząd reklam. 

źródło: agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe