agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Czym się kierować przy wyborze wideorejestratora samochodowego?

Czym się kierować przy wyborze wideorejestratora samochodowego?

SPRZĘT FOTOGRAFICZNY / Kamery / 2018-05-11 07:14:57

Wideorejestratory to trend pochodzący zza naszej wschodniej granicy. Wynika on z dużej liczby kolizji, a także ucieczek z miejsca zdarzenia. Dodatkowo częsty brak ważnych ubezpieczeń spowodował, że namierzenie sprawcy stało się niemożliwe. Z tego powodu kierowcy potrzebowali czegoś, co posłuży im za dowód podczas walki o odszkodowanie i w trakcie orzekania o winie. W ten sposób na rynku pojawiły się kamery samochodowe, które zaczęto masowo montować w autach Rosjan, Ukraińców, a teraz także Polaków. Ich sprzedaż cały czas rośnie, a filmy przedstawiające niebezpieczne manewry kierowców biją rekordy popularności w sieci.

Polecane sklepy

Media MarktRTV Euro AGDMedia ExpertKomputronik

Posiadanie wideorejestratora może być niezwykle korzystne, gdyż w przypadku kolizji pozwala on ustalić jej przebieg oraz sprawcę. Nagranie zdecydowanie przyspieszy całe postępowanie i ułatwi pracę funkcjonariuszom. To nie jego jedyna funkcja, gdyż przyda się także w przypadku kontroli policji. W świetle ostatnich kontrowersji z niesprawnymi radarami policyjnymi, dodatkowe zabezpieczenie w postaci nagrania wideo jazdy z naszej perspektywy, może stać się przyczyną unieważnienia mandatu. Ponadto taka kamera pozwoli nagrać przejazd przez wyjątkowo urokliwe miejsce, co np. może stanowić pamiątkę po niezapomnianych wakacjach w egzotycznym kraju.

Aby wideorejestrator właściwie spełniał swoje zadanie, powinien być wyposażony w odpowiednie funkcje. Na rynku znajdują się przeróżne modele, jednak nie wszystkie sprawdzą się w trakcie jazdy, a zwłaszcza podczas kolizji.

Czym powinien wyróżniać się wideorejestrator samochodowy?

Czym różni się wideorejestrator samochodowy od zwykłej kamery? Pierwszą rzucającą się w oczy cechą jest rozmiar: wideorejestrator powinien być kompaktowy, gdyż musi zmieścić się nawet w ciasnym samochodzie i co najważniejsze, nie może rozpraszać kierowcy w trakcie jazdy. Poza aspektem wizualnym istnieje także szereg funkcji technicznych, którymi taka kamera może się wyróżniać. Na ich temat wypowiedział się Tomasz Kowalewski, specjalista ds. systemów wizyjnych w firmie EZVIZ:

Nowoczesne wideorejestratory samochodowe wyposażone są w funkcje, które zapewniają szczegółową rejestrację przebiegu podróży i umożliwiają natychmiastowe zabezpieczenie nagrania w przypadku wystąpienia kolizji. Posiadają odpowiednio wysoką rozdzielczość i szybkość zapisu wyrażoną w klatkach na sekundę, umożliwiającą odtworzenie przebiegu zdarzenia z uwzględnieniem detali, odczytanie tablic rejestracyjnych, a także tryby zwiększające czytelność obrazu w nocy. Niektóre urządzenia, takie jak EZVIZ S2, są także wyposażone w funkcje asystenta kierowcy , a w tym ostrzeganie przed zderzeniem, ostrzeganie przed zmianą pasa ruchu czy przypominanie o ograniczeniu prędkości. Dzięki wbudowanemu ekranowi o przekątnej 2 cali, materiał z kamery może zostać zaprezentowany funkcjonariuszowi policji bezpośrednio na miejscu zdarzenia, a za sprawą aplikacji dostępnej na smartfony, nagranie można obejrzeć także na ekranie telefonu.

Najważniejsze cechy nowoczesnego wideorejestratora samochodowego:

Oto krótki przegląd cech, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze wideorejestratora samochodowego. To właśnie one sprawią, że wybrane przez nas urządzenie nie zawiedzie nas w krytycznych sytuacjach.

  • Rozdzielczość i szybkość zapisu

Wysoka rozdzielczość, najlepiej Full HD (1920x1080), sprawi, że jakość naszych nagrań będzie doskonała i tym samym zagwarantuje, że z łatwością odczytamy numer rejestracyjny sprawcy, a także dostrzeżemy inne szczegóły zdarzenia. Niestety, kamerki z niskiej jakości obrazem borykają się z tym problemem i przy gorszych warunkach oświetleniowych (np. zachmurzone niebo) mogą nie pozwolić na odczytanie tablic, co uniemożliwia identyfikację samochodów biorących udział w kolizji. W przypadku obiektów szybko poruszających się jak samochody równie istotna jest szybkość zapisu w danej rozdzielczości - wyrażona jest w klatkach na sekundę. Im wyższa prędkość zapisu tym wierniejsze odwzorowanie trajektorii ruchu pojazdów.

  • Kąt nagrywania

Szerokokątny obiektyw w przypadku wideorejestratorów samochodowych jest szczególnie istotny. Odpowiedni kąt nagrywania pozwoli zarejestrować np. samochody z przeciwległego pasa ruchu. Obecnie standardem jest kąt 120 stopni, jednak na rynku są obecne kamerki z jeszcze szerszym obrazem.

  • Sposób zapisu nagrania

Ważnym aspektem jest rozmiar pamięci kamery samochodowej. Wadą nagrywania w wysokiej rozdzielczości jest spora waga takiego materiału, przez co miejsce bardzo szybko się zapełnia. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie lepszej metody kompresji np. H264 i nagrywanie w pętli, czyli nadpisywanie starych nagrań nowymi. Zadbajmy jednak o to aby nasz wideorejestrator obsługiwał karty pamięci o możliwie największej pojemności 128GB lub 256GB. 

  • Tryb nocny

Wiadomo, że wraz z pogorszeniem się warunków oświetleniowych szczegółowość nagrywanego obrazu drastycznie maleje. Niektórzy producenci starają się z tym walczyć i umieszczają w swoich kamerach tzw. tryb nocny. Taki wideorejestrator automatycznie dostosowuje ekspozycję i stara się wydobyć z nagrania jak najwięcej szczegółów. Jeśli podróżujemy głównie nocą, warto o taki tryb zadbać.

źródło: agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe