agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Firma AMD udostępnia nową wersję ROCm

Firma AMD udostępnia nową wersję ROCm

SPRZĘT KOMPUTEROWY / Podzespoły komputerowe / 2016-11-15 13:32:15

Firma AMD ogłosiła dziś wydanie nowej wersji Radeon Open Compute Platform (ROCm), która pozwala przyspieszyć rozwój wydajnych i efektywnych energetycznie heterogenicznych systemów obliczeniowych za sprawą obsługi nowych kart graficznych Radeon, nowych bibliotek matematycznych i bogatego portfolio nowoczesnych języków programowania. Firma AMD ponadto zapowiedziała, że kolejne wydania ROCm będą obsługiwały OpenCL i szereg architektur procesorów, w tym „Zen”, „Cavium ThunderX” i IBM Power 8. Te udoskonalenia utwierdzają pozycję ROCm, jako najbardziej wszechstronnej otwartej platformy do obliczeń realizowanych przez układy graficzne.

Polecane sklepy

Media MarktRTV Euro AGDMedia ExpertKomputronik

„Radeon Open Compute to platforma dla nowej ery systemów stworzonych do rozwiązywania problemów, którą zaprojektowaliśmy, aby pozwalała wykorzystać możliwości otwartego oprogramowania w celu zwiększenia możliwości superkomputerów i systemów hiperskalarnych. — powiedział Raja Koduri, starszy wiceprezes i główny architekt w Radeon Technologies Group w AMD. — dzisiejsza premiera ROCm daje deweloperom niezwykłą elastyczność w tym, jak posługują się mocą układów graficznych. Jesteśmy bardzo podekscytowani mogąc pokazać niektóre z tych możliwości na konferencji SC16.”

„Otwarte podejście do komputerów heterogenicznych może pomóc przenieść korzyści płynące z zastosowania superkomputerów bezpośrednio na grunt pracy deweloperów, ponieważ zapewni to im elastyczność w wykorzystaniu dostępnych zasobów obliczeniowych i możliwość jak najlepszego wykorzystania mocy, jaką dysponuje ich sprzęt. — powiedział Denise Dumas, wiceprezes w Platform Engineering w firmie Red Hat. — Jako lidera w kształceniu i utrzymywaniu społeczności skupionych wokół otwartych rozwiązań bardzo nas cieszy widząc, że AMD zdecydowało się na pro-społecznościowe podejście przy tworzeniu ROCm.”

„Połączenie wsparcia kart graficznych AMD dla ThunderX® wraz z szeroką funkcjonalnością sprawia, że ROCm jest bardzo cennym dodatkiem do rozwiązań Cavium dla superkomputerów i rynku hiperskalarnych serwerów. — powiedział Larry Wikelius, wiceprezes w Software Ecosystem and Solutions Group w Cavium, Inc. — Dzisiejsza premiera AMD to znakomite uzupełnienie innowacyjnych funkcji procesora ThunderX®, który wykorzystuje 48 rdzenie ARMv8, zintegrowany podsystem I/O i obsługuje dwu-procesorowe konfiguracje, jakie klienci i partnerzy wdrażają dziś na tych rynkach.”

Wśród nowości najnowszej wersji ROCm są:

  • Powiększona liczba obsługiwanych kart graficznych - ROCm obsługuje teraz wszystkie karty graficzne z rodziny Polaris, w tym modele Radeon™ RX 460, 470 i 480, a także Radeon™ Pro WX 4100, 5100 i 7100, co poszerza i tak już duże portfolio obsługiwanego sprzętu. Produkty z rodziny Polaris zostały zaprojektowane tak, aby jak najlepiej wykorzystywały możliwości niskopoziomowego programowania, co pozwala deweloperom wykorzystać mocy urządzeń do maksimum.
  • Wirtualizacja kart graficznych poprzez kontenery systemu operacyjnego i funkcję Kernel Virtual Machine (KVM) w systemie Linux® - ROCm obsługuje teraz konteneryzację Docker, dzięki czemu użytkownicy mogą jeszcze łatwiej wdrażać swoje aplikacje w linuksowym środowisku wykorzystującym ROCm. Obsługuje on też wirtualizację kart graficznych poprzez KVM, co umożliwia skorzystanie z akcelerowanych graficznie obliczeń w warunkach wirtualizacji.
  • Heterogeniczny Kompilator Obliczeniowy (HCC) - to jednoźródłowy kompilator ISO C++ 11/14 dla zarówno procesorów jak i kart graficznych, który obsługuje bibliotekę C++ 17 „Parallel Standard Template Library”. Zbudowano go w oparciu o bogatą infrastrukturę kompilacyjną, w tym generowanie kodu GCN ISA bazując na LLVM z obsługą „assembler” i „disassember”.
  • Heterogeniczny Interfejs Obliczeniowy dla Przenośności (HIP) - to rozwiązanie umożliwia deweloperom przenoszenie aplikacji CUDA do ROCm przy wykorzystaniu systemu HIPIFY, który automatyzuje konwersję na język kernela HIP i środowisko uruchomieniowe API. Dzięki temu możliwe jest stworzenie przenośnych aplikacji, które będą w stanie działać na praktycznie każdej karcie graficznej przy wykorzystaniu kompilatora Nvidia CUDA lub HCC.
  • Nowe biblioteki akceleracji matematycznej - ROCm wprowadza obsługę nowych, zaawansowanych bibliotek akceleracji matematycznej z obsługą BLAS, FFT i „N-dimensional tensor contactions”.

Firma AMD ogłosiła dziś ponadto, że pracuje nad tym, żeby poszerzyć ekosystem ROCm poprzez zwiększenie liczby obsługiwanych procesorów, a także zaplanowane wsparcie dla OpenCL. Kolejne wersje ROCm będą obsługiwały procesory AMD z rdzeniami „Zen”, ARM AArch64 w procesorach Cavium ThunderX oraz IBM Power 8. Wsparcie dla OpenCL zbudowano w oparciu o środowisko ROCm i kompilator, co daje znacznie lepszą niskopoziomową kontrolę nad układem graficznym. Nowa wersja ROCm jest dostępna do pobrania z poniższej strony:

https://github.com/RadeonOpenCompute/ROCm

źródło: amd/agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe