agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
FORTINET publikuje raport o inteligentnych domach

FORTINET publikuje raport o inteligentnych domach

2014-06-25 12:41:00

FORTINET opublikował raport dotyczący kluczowych zagadnień związanych z tzw. Internetem rzeczy, a więc trendem polegającym na upowszechnianiu się inteligentnych urządzeń domowych mających stałą łączność z siecią. Badanie „Internet rzeczy: inteligentny dom” zostało przeprowadzone niezależnie w 11 państwach i ukazuje podejście społeczeństwa do nowej generacji inteligentnych urządzeń, obawy dotyczące bezpieczeństwa i prywatności, a także kroki, jakie posiadacze domów gotowi są podjąć, żeby podłączyć je do Internetu. Przeprowadzona w czerwcu 2014 roku ankieta gromadzi odpowiedzi 1801 właścicieli domów korzystających z nowych technologii.

Ponad połowa respondentów (61%) uważa, że w ciągu najbliższych pięciu lat większość sprzętu AGD i RTV w naszych domach będzie posiadać połączenie z Internetem. Ta wizja jest wg nich „bardzo prawdopodobna”. Najbardziej wierzą w nią Chińczycy (85%). Dla porównania tego samego zdania jest 61% badanych Amerykanów. W Wielkiej Brytanii i Niemczech odpowiednio 57 i 61% respondentów uznało, iż to „bardzo prawdopodobne”, by inteligentny dom niedługo stał się rzeczywistością.

  • Obawa przed naruszeniem poufnych informacji

Większość respondentów wyraziło swoje zaniepokojenie faktem, iż podłączone do sieci domowe urządzenia mogą umożliwić wyciek danych bądź ujawnienie poufnych informacji użytkownika. W wymiarze globalnym, aż 69% badanych zaznaczyło odpowiedź: „jestem bardzo zaniepokojony” lub „jestem nieco zaniepokojony”. Obawy przed ujawnieniem poufnych informacji kształtują się na szczególnie wysokim poziomie w Niemczech, gdzie 71% badanych jest zaniepokojonych bezpieczeństwem swoich danych. Z kolei Brytyjczycy wykazują się większym zaufaniem dla zabezpieczeń sieciowych (tylko 55% badanych wyraziło swoje obawy).

  • Prywatność i bezpieczeństwo danych w cenie

Na pytanie o prywatność danych większość respondentów udzieliła odpowiedzi: „prywatność jest dla mnie ważna, nie ufam źródłom wykorzystującym moje dane”. Najwyższy procent badanych udzielających tej odpowiedzi zanotowano w Indiach (63%). Dla porównania, Brytyjczycy i Niemcy dzielą się mniej więcej po połowie na tych, którzy wyrażają duże obawy o prywatność swoich informacji i tych, dla których ważny jest typ wykorzystywanych danych.

  • „Nie” dla zbierania danych przez urządzenia

W związku z prywatnością i ochroną danych, respondentów zapytano również, co zrobiliby, gdyby odkryli, że podłączony sprzęt AGD i RTV potajemnie zbiera dane o użytkownikach i udostępnia je w sieci. Większość badanych, tj. 62% uznała, że takie naruszenie jest „wystarczającym wykroczeniem, aby podjąć zdecydowane kroki”. Największe oburzenie odnotowano wśród respondentów z RPA, Malezji i Stanów Zjednoczonych. Także większość Europejczyków (niemal 60%) zdecydowana byłaby podjąć odpowiednie kroki, aby zablokować kolekcjonowanie danych przez urządzenia i udostępnianie ich dalej.

  • Żądanie kontroli dostępu do danych

W pytaniu o dostępność danych gromadzonych przez podłączone do sieci urządzenia („komu udzieliłbyś dostępu do danych gromadzonych przez Twój sprzęt RTV i AGD”), większość respondentów (66%) wskazywała tylko siebie lub jednostki, którym sami udzielą takiego dostępu. Europejczycy w tym temacie są raczej nieufni. Większość ankietowanych wolałaby jednak uniknąć udostępnienia swoich danych nawet z pozoru zaufanym źródłom. Dla przykładu 73% Niemców opowiedziało się za wyłącznie własną kontrolą danych.

  • Czy rządy powinny ingerować?

Spora grupa badanych (42%) stwierdziła, że dane użytkowników inteligentnych urządzeń powinny być kontrolowane przez rządy poszczególnych państw, podczas gdy tylko 11% badanych wierzy w sukces kontroli danych przez niezależną pozarządową organizację. Postawa Europejczyków w tym względzie jest dość zróżnicowana. Brytyjczycy z racji przywiązania do władzy, uwarunkowanego tradycjami, w dużej mierze są skłonni do powierzenia kontroli nad swoimi danymi rządowi. Prawie połowa badanych opowiedziała się za taką opcją. Wśród Niemców panuje w tej kwestii spora rozbieżność zdań, gdyż podzielili swe głosy równo między trzema opcjami: kontrolą rządu, brakiem jakiejkolwiek ingerencji rządu i wątpliwościami związanymi z regulacjami.

  • Producenci inteligentnych urządzeń są odpowiedzialni za ich prawidłowe działanie

Jeśli podłączone do sieci urządzenie przestanie poprawnie działać, bądź pojawią się problemy z aktualizacją jego oprogramowania, należy rozwiązać problem. Na pytanie do kogo należy ten obowiązek, 48% badanych stwierdziła, że zdecydowanie leży to w gestii producenta urządzenia, który ma najlepszą wiedzę o swoim produkcie. Zaskakująca jest liczba respondentów, którzy twierdzą, iż poradzą sobie sami i naprawa jakiejkolwiek usterki jest ich obowiązkiem. Takiej odpowiedzi udzieliło 31% wszystkich badanych.

  • Kto zapewni bezpieczeństwo?

Największy rozłam w udzielanych odpowiedziach nastąpił po zadaniu respondentom pytania o to, kto powinien chronić podłączone do sieci urządzenia przed atakami hakerów i złośliwym oprogramowaniem. W skali globalnej połowa badanych twierdzi, że bezpieczeństwo powinien zapewniać domowy router, podczas gdy druga połowa obarcza tą odpowiedzialnością swojego dostawcę Internetu. Europejczycy zauważają natomiast zależność pomiędzy urządzeniem a jego zdolnością do inteligentnego działania. Duża grupa badanych wskazała więc, że samo urządzenie powinno być odporne na niebezpieczeństwa związane z atakami na oprogramowanie, a w razie potrzeby samodzielnie dostosować i zapewnić sobie odpowiednią ochronę oraz wyeliminować zagrożenie. Taką opcję wybrało 29% Brytyjczyków i aż 43% Niemców.

Internet rzeczy obiecuje wiele korzyści, ale jednocześnie stanowi poważne wyzwanie dla bezpieczeństwa w sieci i prywatności danych użytkowników. Poradzenie sobie z tymi przeszkodami będzie wymagało zastosowania różnych technik zabezpieczenia, w tym uwierzytelniania połączeń sieciowych, używania przez użytkowników prywatnych sieci do komunikowania się z podłączonymi urządzeniami, zastosowania antywirusowego oprogramowania czy ochrony przed atakami na aplikacje w chmurze - mówi John Maddison, wiceprezes ds. marketingu w firmie FORTINET.

  • Właściciele domów skłonni są zainwestować w inteligentne rozwiązania

Bardzo ważną kwestią do analizy są również chęci i możliwości społeczeństwa co do inwestowania w nowe inteligentne urządzenia. Na pytanie „czy zdecydowałbyś się zapłacić za nowy bezprzewodowy router, aby skonfigurować urządzenia domowe z siecią?”, 40% badanych odpowiedziało „zdecydowanie tak”, a 48% zaznaczyło odpowiedź „może”. Skłonność do zainwestowania w inteligentny sprzęt przejawia się także w innej kwestii, gdyż 50% respondentów byłoby gotowych zapłacić więcej za usługi internetowe, aby podłączyć urządzenia do sieci.

  • Cena jako czynnik determinujący

Mimo iż większość badanych była zdecydowana lub zastanawiała się nad kupnem urządzeń i usług związanych z podłączeniem swojego domu do sieci, ich cena okazała się najważniejszym czynnikiem determinującym wybór. Gdyby była niższa, zapewne wizja inteligentnego domu stałaby się bliższa. W hierarchii czynników determinujących zakup najważniejsze po cenie okazały się funkcje i przydatność urządzenia. Bitwa o rynek Internetu rzeczy właśnie się rozpoczęła. Według IDC, wiodącej firmy badawczej, wartość rynku Internetu rzeczy ma wzrosnąć do 7,1 biliona dolarów (ok. 21,5 biliona złotych) w 2020 roku. Ostatecznie grono liderów rynku Internetu rzeczy zawęzi się do tych dostawców, którzy zapewnią równowagę między bezpieczeństwem i prywatnością a ceną i funkcjonalnością produktów -komentuje John Maddison.

  • Metodologia badań

Ankieta „Internet rzeczy: inteligentny dom” została przeprowadzona przez agencję badawczą GMI, oddział firmy Lightspeed Research. Każdy z ankietowanych zadeklarował, iż posiada dom jednorodzinny, ma od 20 do 50 lat i posiada podstawową wiedzę w zakresie nowych technologii. Badanie zostało przeprowadzone w Australii, Chinach, Francji, Niemczech, Indiach, Włoszech, Malezji, RPA, Tajlandii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

źródło: fortinet/agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe