agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Głośniki podłogowe -  na jakie modele warto postawić

Głośniki podłogowe - na jakie modele warto postawić

SPRZĘT RTV / Kolumny i głośniki / 2022-10-27 11:22:48

Głośniki podłogowe mogą być elementem wyposażenia kina domowego, lecz mogą być także wykorzystywane do zwykłego słuchania muzyki. Czym charakteryzuje się ten typ głośników i jakie parametry należy uwzględnić przy ich wyborze? Podpowiadamy.

Czym charakteryzują się głośniki podłogowe?

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje głośników - podłogowe oraz podstawkowe. Pierwsze z nich mają postać wolnostojących kolumn. Drugi typ ustawiany jest na półkach, meblach lub specjalnych podstawkach. Główną różnicą pomiędzy tymi rodzajami jest ich rozmiar. Kolumny podłogowe mają na ogół około metra wysokości, podczas gdy typ podstawkowy sięga około 40 cm.

Głośniki podłogowe posiadają więcej przetworników, co sprawia, że mogą generować dźwięki o większym zakresie częstotliwości. Wśród nich wymienić można wysokie, średnie oraz niskie tony. Dzięki ulokowaniu przetworników na górze dźwięk powstaje na wysokości naszych uszu. Osoby zainteresowane zakupem głośników podłogowych zachęcamy do sprawdzenia w Google frazy głośniki podłogowe Indiana Line.

Jakimi parametrami kierować się przy wyborze głośników podłogowych?

Jednym z podstawowych parametrów, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze głośników podłogowych jest ich moc. Właściwość ta informuje nas o tym, jaką moc jest w stanie przyjąć dany model głośników. Ma to ogromne znaczenie przy wyborze wzmacniacza. Producenci podają na ogół szeroki zapis mocy głośnika, dzięki czemu dobór staje się prostszy.

Parametrem mającym znaczenie w przypadku wyboru głośników jest pasmo przenoszenia. Oznacza ono częstotliwość dźwięków, które jest w stanie wygenerować konkretny model. Im wyższa wartość pasma przenoszenia, tym lepsza jakość dźwięku. Niektóre oferowane na rynku głośniki generują częstotliwości niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Nie możemy ich usłyszeć, ale możemy je poczuć.

Kolejną właściwością, której należy poświęcić uwagę jest impedancja. Rozumiemy przez nią opór, który stawia głośnik podczas przepływu sygnału elektrycznego. W dużym stopniu zależy ona od częstotliwości. Im niższa wartość wspomnianego parametru, tym trudniejsze napędzanie przez wzmacniacz. Przy doborze komponentów warto brać pod uwagę impedancję obydwu.

Duże znaczenie w przypadku wyboru głośników ma ich efektywność. Oznacza ona ciśnienie akustyczne, które jest w stanie wygenerować kolumna po dostarczeniu mocy. Jednostką efektywności jest decybel. Na ogół głośniki posiadają efektywność na poziomie 87-90 dB, jednak należy wiedzieć, że jest to wartość, która rośnie logarytmicznie.

źródło: agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe