agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Efektywność energetyczna data center - inwestycja w oszczędność

Efektywność energetyczna data center - inwestycja w oszczędność

2011-05-09 12:08:00

Każde przedsiębiorstwo dąży do minimalizacji kosztów. Firmy, które posiadają własne serwerownie lub data center doskonale wiedzą, że utrzymanie i unowocześnianie wysoce wyspecjalizowanej infrastruktury IT kosztuje. Sposobem na redukcję wydatków są bardziej energooszczędne generacje serwerów, które pojawiają się co kilka lat na rynku. Z przygotowanego przez Greenpeace raportu „Make IT Green” wynika, że choć przedsiębiorstwa przywiązują wagę do ochrony środowiska, to głównym czynnikiem wdrażania coraz bardziej energooszczędnych technologii są oszczędności.

Zużycie energii elektrycznej przez infrastrukturę informatyczną stale rośnie. Greenpeace szacuje, że wszystkie centra przetwarzania danych, odpowiedzialne m.in. za hosting stron, pocztę elektroniczną czy usługi cloud computing w 2020 roku będą zużywać ponad 2/3 energii więcej niż w 2007 roku. Rosnące koszty eksploatacji centrów danych wymagają zarówno wdrażania coraz nowszych i bardziej energooszczędnych rozwiązań, jak i usprawniania istniejącej infrastruktury. Znaczną część energii wykorzystywanej przez data center pochłania zaplecze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania serwerów. Chodzi tutaj o systemy chłodzenia, zasilania, wszelkiego rodzaju urządzenia bezpieczeństwa (np. systemy przeciwpożarowe, alarmowe). Optymalizacja pracy tego typu urządzeń znacząco redukuje koszty energii niezbędnej do funkcjonowania centrum danych. Eksperci szacują, że w nieefektywnie zaprojektowanej serwerowni tylko 40% zużywanej energii pochłaniają serwery, a całą resztę pozostałe urządzenia. Optymalnym wynikiem dla centrum danych jest zużycie energii przez serwery na poziomie ok. 80%.

Wymiana serwerów - inwestycja w oszczędność

Rosnące koszty funkcjonowania centrum danych powodują, że nieodzowna jest wymiana przestarzałego sprzętu na nowe, bardziej zaawansowane technologicznie i energooszczędne rozwiązania. Producenci serwerów i podzespołów do nich co kilka lat wprowadzają na rynek kolejną generację urządzeń - znacznie bardziej wydajnych i energooszczędnych. Doskonałym przykładem są serwery Actina Solar 100 X5 oraz Actina Solar 110 X5, wyposażone w najnowocześniejsze procesory Intel Xeon®. Nowa architektura procesorów o nazwie Sandy Bridge pozwala zredukować zużycie energii o 20% przy wzroście wydajności procesora o podobną wartość. Można zadać pytanie czy jest to opłacalne - czy koszty zakupu nowych serwerów nie są wyższe niż koszty utrzymania i eksploatacji starej infrastruktury? Analitycy firmy Vmware obliczyli, że wymiana 5-letniego serwera na urządzenie najnowszej generacji, zajmujące taką samą powierzchnię, spowoduje 10-krotny wzrost mocy obliczeniowej przy 20% redukcji energii potrzebnej do pracy. Oznacza to, że 200 starszych serwerów można zastąpić 20-ma nowymi, tym samym redukując powierzchnię 20 razy. Eksperci szacują, że taka inwestycją zwróci się już po 8 miesiącach tylko i wyłącznie z opłat za energię. W dodatku nie do pominięcia są wysokie koszty serwisowania serwerów ponad standardowe 3 lata na jakie najczęściej obowiązuje gwarancja.

Zaprojektowanie wydajnej i oszczędnej serwerowni nie jest prostym zadaniem.

„Do optymalizacji pracy serwerowni lub data center niezbędna jest fachowa wiedza i pomoc eksperta. Podejmując decyzję bez fachowego wsparcia narażamy się na inwestycję w nieefektywną energetycznie serwerownię, która będzie kosztowna w utrzymaniu” - mówi Marcin Bogusz, Pełnomocnik Zarządu ds. zaawansowanych technologii w firmie ACTION. „Zakup nowoczesnych i energooszczędnych serwerów jest w istocie inwestycją w oszczędność - z pewnością zwróci się po pewnym czasie” - dodaje.
 

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe