agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Kultowe głośniki projektu Roberta Majkuta w Muzeum Narodowym w Krakowie

Kultowe głośniki projektu Roberta Majkuta w Muzeum Narodowym w Krakowie

2018-03-30 11:08:00

Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowuje wystawę poświęconą polskiemu wzornictwu: “Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989”. Ekspozycja zostanie otwarta dla zwiedzających 6 kwietnia i będzie składać się z najbardziej intrygujących projektów powstałych po 1989 roku. Nie mogło na niej zabraknąć wyjątkowych głośników Proton, zaprojektowanych przez Roberta Majkuta dla marki Tonsil.

Zestaw głośników ,,Proton" powstał w 2001 r. we współpracy z Tonsilem - największym polskim producentem sprzętu elektroakustycznego. Przedsiębiorstwo dało mu dynamiczny dźwięk, który polski projektant zamknął w niepowtarzalnym kształcie. Jakością i designem udowodniły, że istnieją obszary, w których polscy producenci mogą z powodzeniem konkurować z najlepszymi światowymi firmami. Obecnie Protony są dostępne wyłącznie na kolekcjonerskich aukcjach internetowych.

Prostota z nutą ekstrawagancji

Kluczowym założeniem autora było przełamanie rutyny w projektowaniu kolumn kina domowego, dzięki czemu sprzęt przykuwa uwagę niepowtarzalnym kształtem. Owalne obudowy z dobudowaną u góry kopułką, przypominają lśniące lampy kultowych motocykli, co sprawia, że wyróżniają się spośród dostępnych na rynku, prostopadłościennych kolumn. Częścią zestawu jest również tzw. subwoofer - niskotonowy głośnik, wzmacniający efekty specjalne. Duża obudowa w kształcie sześcianu została umieszczona na metalowych nóżkach, które dodają jej lekkości i podkreślają harmonię proporcji i dyskretny urok projektu. Mimo stosunkowo niewielkiej średnicy, urządzenie osiąga efektywność 86dB. Dzięki wszystkim tym cechom, Protony wykraczają ponad dotychczasowe standardy funkcjonujące w branży.

„Wszystko co projektuję, to przyjemność”

Stworzenie projektu, który sprosta wymaganiom technicznym, a zarazem będzie wnosił do branży nową jakość, to wyzwanie, które wymagało nie tylko doświadczenia, ale również fantazji i otwarcia na nowe.

- Dla mnie samego wszystko co projektuję to przyjemność, jak zabawa w wymyślanie wszystkiego od początku. Projekt Protonów  był ciekawym i trudnym zadaniem. To nie tylko obudowa głośnika, ale również elektronika, która musiała się w nim zmieścić oraz wysokie wymagania akustyczne, które musiały być spełnione, aby nie zmienić jakości dźwięku, który w tym wypadku jest wartością najważniejszą. Do mnie należało głównie to, aby to wszystko, zamknięte w niewielkie, nietypowe kształty i proste drewniane pudło wielkości taboretu stało dumnie na środku pokoju, było jego wizytówką a nie kryło się ze wstydu po kątach. Mam nadzieję, że to się udało - wyjaśnia twórca Protonów - Robert Majkut.

Różne oblicza designu

“Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po 1989 roku” to wystawa przedstawiająca zróżnicowane aspekty polskiego wzornictwa. Zarówno to, w jaki sposób designerzy zmagali się z wyzwaniami w okresie rodzącego się w latach 90-tych kapitalizmu, jak i najnowsze tendencje, będące działaniami na pograniczu projektowania i sztuki. Wyjątkowe głośniki autorstwa Roberta Majkuta wzbogacą blok wystawy zatytułowany: Potrzeby rynku. Przełom. Ekspozycję będzie można podziwiać od 6 kwietnia do 19 sierpnia. Serdecznie zapraszamy!

źródło: agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe