agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin

Panasonic tworzy eko fabrykę i przedstawia nową technologię recyklingu chemicznego

2011-11-18 10:18:00

Panasonic, poinformowała o nadaniu swojemu zakładowi w mieście Kasugai w prefekturze Aichi statusu Fabryki Eco Ideas (Pomysłów Ekologicznych). Jest to modelowa fabryka stanowiąca ucieleśnienie strategii firmy Panasonic. W Deklaracji Eco Ideas określono działania z zakresu zarządzania środowiskowego w średniej i długiej perspektywie czasowej, zgodnie z planem działań ekologicznych Green Plan 2018 firmy Panasonic. Panasonic Ecology Systems wdroży tę deklarację jako filar zarządzania biznesowego we wszystkich swoich zakładach.

Jednocześnie  Panasonic Environmental Systems & Engineering Co., Ltd., spółka grupy Panasonic, opracował technologię odzysku środków chemicznych używanych do różnego rodzaju procesów produkcyjnych w fabrykach urządzeń elektronicznych. Dzięki temu producenci będą mogli zmniejszyć koszty produkcji oraz negatywny wpływ na środowisko.

Podczas produkcji urządzeń elektronicznych powstają duże ilości płynnych odpadów utylizowanych później jako odpady przemysłowe. Nowa technologia recyklingowa firmy Panasonic, która obejmuje technikę destylacji oraz technologię dodawania i mieszania, umożliwia odzyskanie około 70-95% chemikaliów i ponowne ich wykorzystanie w procesie produkcyjnym. Nowa technologia zaspokaja potrzeby producentów urządzeń elektronicznych, którzy chcą zmniejszyć zarówno koszty, jak i negatywny wpływ na środowisko, rozwijając produkcję w skali globalnej. Firma planuje rozwinąć tę działalność na całym świecie, kierując swoją ofertę głównie do fabryk w Azji Południowo-Wschodniej. Celem jest uzyskanie obrotów na poziomie 5 miliardów jenów w roku finansowym rozpoczynającym się w kwietniu 2015 r.

Technologia odzysku środków chemicznych używanych w procesach produkcyjnych

Do produkcji urządzeń elektrycznych, na przykład w procesach czyszczenia i separacji, używa się dużych ilości środków chemicznych. Odpady chemiczne były dotychczas utylizowane jako odpady przemysłowe i poddawane kosztownemu oczyszczaniu biologicznemu lub recyklingowi w specjalnych zakładach. Firma Panasonic Environmental Systems & Engineering opracowała już wcześniej technologię umożliwiającą odzysk chemikaliów przy użyciu destylacji frakcyjnej i rafinacji. W nowej technologii recyklingu środków chemicznych zastosowano ulepszoną technologię destylacji frakcyjnej oraz nowo opracowaną technologię dodawania i mieszania. To przełomowe osiągnięcie umożliwi efektywne ponowne wykorzystanie środków chemicznych w zakładach produkcyjnych oraz zmniejszenie kosztów bieżących zakładów o ponad 30% i ich negatywnego wpływu na środowisko o ponad 70%.

  • Destylacja frakcyjna

Środki chemiczne używane w procesach produkcyjnych zawierają zanieczyszczenia w postaci metali ciężkich, żywic i wody. Wykorzystując różne temperatury wrzenia tych zanieczyszczeń, separuje się je przez destylację. Podczas gdy poprzednia technologia umożliwiała odzyskanie tylko dwóch różnych środków chemicznych, dzięki nowej technologii można oddzielić i zebrać 3-4 różne substancje. W związku z tym zwiększa się też jej obszar zastosowania. Sprzęt używany w tej technologii składa się z wieży destylacyjnej, pompy obiegowej, chłodnicy, zbiornika na wodę odpływową, pompy próżniowej, koncentratora spływającej cieczy oraz zbiornika na odzyskany płyn. Sprzęt ten instaluje się pomiędzy oczyszczalnią ścieków płynnych a instalacją dostarczającą środki chemiczne w fabryce.

  • Technologia dodawania i mieszania

Kiedy płynne odpady poprodukcyjne zawierają wiele różnych składników chemicznych, technologia ta umożliwia wmieszanie tylko niezbędnych składników w wymaganych ilościach. Dzięki temu proporcje składników są takie same jak w czystym roztworze i odzyskaną substancję można wykorzystać ponownie w procesie produkcyjnym. Sprzęt używany w tej technologii składa się z czujników gęstości składników chemicznych oraz urządzeń do mieszania i dostarczania składników.
 

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe