agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Jak dbać o pralkę?

Jak dbać o pralkę?

DUŻE AGD / Pralki / Suszarki / 2018-03-28 11:30:00

Zbliżająca się Wielkanoc i nieśmiało nadchodząca w tym roku wiosna to zawsze czas wytężonych porządków i prania - firanek, obrusów na świąteczny stół, wiosennych ubrań wyciąganych z czeluści szafy i cieplejszych, chowanych by czekały na kolejny sezon. Nie dziwi więc, że pralka jest w tym czasie wyjątkowo ważnym i intensywnie wykorzystywanym urządzeniem. Aby zapewnić jej bezawaryjne działanie na co dzień, nie tylko od święta, należy o nią dbać.

Polecane sklepy

Media MarktRTV Euro AGDMedia ExpertKomputronik

Pralka jest urządzeniem, od którego oczekujemy funkcjonalności oraz długotrwałego użytkowania, jednak dopiero gdy przestaje działać zaczynamy zastanawiać czy zapewniliśmy jej choć minimum pielęgnacji. Tymczasem chroniąc pralkę nie tylko wydłużamy okres jej bezawaryjnej eksploatacji, ale także zwiększamy efektywność prania, zapobiegamy niszczeniu tkanin i oszczędzamy na detergentach.

Powinniśmy pamiętać, że to co najbardziej szkodzi pralce to przepełnianie bębna, twarda woda oraz zbyt krótkie odstępy między praniami, które powodują przegrzanie się jej podzespołów. Dlatego zanim ponownie uruchomimy urządzenie, powinniśmy odczekać co najmniej godzinę. Częstym błędem jest wkładanie zbyt dużej ilości ubrań - pralka pobiera wtedy więcej prądu i wody, tkaniny gorzej się piorą, może to również doprowadzić do uszkodzenia bębna. Na trwałość podzespołów pralki negatywny wpływ ma także osadzający się kamień z tzw. twardej wody, który może trwale uszkodzić bęben, wąż odpływowy czy  grzałkę.

Na kamień najlepiej zastosować sodę oczyszczoną. Wystarczy wsypać ¾ szklanki do pojemnika na proszek i ustawić pełen cykl prania z najwyższą temperaturą, oczywiście bez wsadu w pralce. Soda zapobiegnie powstawaniu nalotu na poszczególnych elementach sprzętu, więc może być stosowana nawet raz na miesiąc, w zależności od twardości wody, a w przypadku już powstałych osadów, skutecznie je też usunie - mówi Adam Fabian z sieci sklepów Max Elektro.

Ale to nie jedyne problemy, z którymi spotykamy się podczas użytkowania. W jej poszczególnych częściach gromadzą się zanieczyszczenia związane z praniem brudnych ubrań oraz używaniem różnych środków chemicznych. Najczęściej do czyszczenia pralki skłania nas powstający w niej brzydki zapach. Aby do niego nie dopuścić, najlepiej systematycznie czyścić urządzenie.

Czyszczenia wymagają zarówno filtry, bęben, uszczelki, szufladka na detergenty, obudowa, jak i drzwiczki. Można je czyścić za pomocą naturalnych preparatów, jak i tych kupionych specjalnie w sklepie. Średnio raz na miesiąc należy zadbać o czystość pralki. Pamiętajmy, że pozostający w niej osad i brud po jakimś czasie będzie się po prostu przenosił na ubrania. Niestety pralka jest doskonałym miejscem do rozwoju bakterii i pleśni, dlatego by wyschnąć po praniu nie powinna być od razu zamykana - dodaje Adam Fabian z Max Elektro.

Aby wyczyścić pralkę w łatwy sposób, można po prostu ustawić ją na pusto, bez załadunkui detergentów. Wówczas wybieramy program z wyższą temperaturą, która pomoże dokładnie oczyścić wnętrze z bakterii. Tym sposobem przepłuczemy również wewnętrzny system rozprowadzania wody. Raz na kilka tygodni można również w miejsce płynu do płukania wlać szklankę octu, co jeszcze lepiej odkazi wnętrze urządzenia. Konieczne będzie także samo czyszczenie szufladki, którą z pralki można po prostu wyjąć i umyć. Oczywiście bardzo ważne jest także samo ścieranie kurzu z pralki, jej drzwiczek oraz panelu sterowania. Wystarczy zwilżyć miękką szmatkę i przetrzeć jej wszystkie elementy. Dzięki temu pralka wraz z upływem lat nie straci na wyglądzie.

Na trwałość pralki ma również wpływ wybór odpowiedniego modelu urządzenia, czyli takiego, który będzie pochodził od renomowanego producenta. Jedną z takich pralek jest wolnostojący model Zelmer ZEW10A10PL, dostępny w sieci sklepów Max Elektro. Pralka automatyczna o załadunku 6 kgi efektywności energetycznej A+++, wyróżnia się maksymalną prędkością wirowania wynoszącą 1000 obrotów/min., dzięki której skraca się czas suszenia. Dodatkowo programy specjalne ułatwiają skuteczne pranie różnych rodzajów tkanin. Pralkę wyposażono również w wielostopniową ochronę przed zalaniem, kontrolę ilości piany oraz zabezpieczenie przed otwarciem przez dzieci.

źródło: agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe