agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Jak wybrać najlepszy ekspres do kawy na kapsułki?

Jak wybrać najlepszy ekspres do kawy na kapsułki?

EKSPRESY DO KAWY / Ekspresy ciśnieniowe na kapsułki / 2018-09-04 11:13:23

Ekspresy kapsułkowe zdobywają coraz więcej zwolenników. Co prawda profesjonalni bariści podchodzą do nich sceptycznie, ale zwykli użytkownicy są nimi zachwyceni. Tego typu maszyny pozwalają na bardzo łatwe i szybkie przygotowanie ulubionych kaw. Jakie są zalety i wady ekspresów na kapsułki? Jakie parametry powinien mieć dobry model? W jakie dodatkowe funkcje i wyposażenie warto zainwestować?

Jakie zalety mają ekspresy na kapsułki?

Zasada działania ekspresów kapsułkowych jest bardzo prosta. Specjalne kapsułki są przygotowywane w taki sposób, by zawierały odpowiednią ilość kawy oraz dodatków potrzebnych do zaparzenia napoju o wybranym smaku. Wystarczy tylko umieścić taką kapsułkę w specjalnym otworze i nacisnąć przycisk. Po chwili otrzymamy filiżankę swojej ulubionej kawy. Maszyny najlepszych producentów pozwalają na przygotowanie kilkunastu rodzajów kawy, a nawet gorącej czekolady lub herbaty. Wszystko zależy od zawartości danej kapsułki. Pamiętajmy, by przed zakupem ekspresu kapsułkowego sprawdzić, czy smak kawy danego producenta nam odpowiada.

Największą zaletą tego typu ekspresów jest ich atrakcyjna cena i prosta obsługa. Przygotowanie ulubionej kawy w tym urządzeniu jest szybkie i łatwe. Coraz więcej osób ma na głowie wiele spraw i ciągle jest w biegu. Dlatego szukają nieskomplikowanych rozwiązań, które pozwolą im nie rezygnować z najlepszego smaku kawy. Ekspres do kawy na kapsułki idealnie spełnia te wymagania.

Tego typu maszyny bardzo łatwo jest utrzymać w czystości. Jeżeli zależy nam na szybkim przygotowywaniu kawy, to czyszczenie maszyny również powinno być łatwe i błyskawiczne. Rozejrzyjmy się za modelem, który ma wbudowany system samoczyszczący. Ekspres będzie samodzielnie usuwał zużyte kapsułki oraz przepłukiwał się po każdym parzeniu kawy. Za to system eco pozwoli nam na oszczędzanie energii – urządzenie będzie się automatycznie wyłączać, jeżeli przez dłuższy czas nie będziemy z niego korzystać.

Wady ekspresów kapsułkowych

Ekspres na kapsułki, jak każde urządzenie, ma również swoje wady. Jedną z nich są paradoksalnie same kapsułki. W maszynach tego typu nie znajdziemy dodatkowego elementu do przyrządzenia zwykłej kawy. Dlatego, jeżeli decydujemy się na ekspres kapsułkowy, pamiętajmy, że nie da się w nim zrobić napoju bez odpowiedniej kapsułki. Zwykła kawa (mielona lub w ziarnach) do niczego nam się nie przyda. Zagorzali kawosze mogą nie zaakceptować faktu, że piją kawę zaparzoną ze wcześnie zmielonych ziaren. Prawdą jest, że ziarnista kawa, którą zmielimy tuż przed parzeniem, ma najlepszy smak i aromat. Taką kawę możemy uzyskać np. w ekspresie automatycznym lub kolbowym. Pamiętajmy jednak, że cały zamysł ekspresów kapsułkowych opiera się na skróceniu czasu przygotowywania kawy do minimum. Z tego powodu wcześniej zmielona kawa jest zamykana w hermetycznej kapsułce. Doświadczony kawosz może rozpoznać nieznaczną stratę na smaku i aromacie, ale przeciętny Kowalski nie odczuje różnicy. Jeżeli uważamy się za prawdziwych znawców kawy, ekspres kapsułkowy może nas rozczarować.

Maszyny tego typu stawiają na proste i szybkie rozwiązania. Niestety posiadają również ograniczenia. Wybierając model danej firmy, jesteśmy w pewnym sensie skazani na konkretną kawę. Jest jednak sposób, aby obejść tę przeszkodę. Przed zakupem sprawdźmy, czy istnieją zamienniki, które będą pasować do wybranego przez nas modelu. Innym minusem ekspresów kapsułkowych jest to, że nie nadają się dla baristów. Te maszyny zostały wyprodukowane do użytku domowego lub biurowego, a nie do kawiarni. Eksperci korzystają z urządzeń, które pozwalają im na wykorzystanie swojej wiedzy i zdolności oraz dają większe pole manewru. Za to kawowi laicy mogą się cieszyć szybką i smaczną kawą z ekspresów kapsułkowych. Przygotowywanie różnych smaków kawy bez znajomości tajników ekspresów manualnych jest trudne. W przypadku maszyn na kapsułki wszystko jest dużo prostsze.

Najlepszy ekspres do kawy na kapsułki – ważne parametry

W trakcie zakupów zwróćmy uwagę na kilka istotnych cech urządzenia. Podczas wyboru każdego ekspresu ciśnieniowego musimy sprawdzić moc oraz ciśnienie maszyny. Zbyt niskie ciśnienie nie pozwoli nam zaparzyć dobrej kawy. Szukajmy w specyfikacji oznaczenia od 9 barów w górę. Ekspres kapsułkowy nadal jest ekspresem ciśnieniowym, więc musi mieć odpowiednio wysoki nacisk. Następnie odszukajmy moc maszyny. Im jest większa, tym lepiej. Duża moc grzałki wpływa pozytywnie na szybkość przygotowywania kawy oraz stabilność ciśnienia.

Jeżeli zależy nam na białych i smakowych kawach, sprawdźmy, czy wybrany ekspres ma wbudowaną dyszę do mleka. Możemy również zdecydować się od razu na kapsułki, które zawierają w sobie mleko w proszku. Jednak nie każdy będzie zadowolony z takiego rozwiązania. Bardzo ważna jest pojemność zbiornika na wodę. Najlepiej zdecydować się na model, który ma duży zbiornik. Na rynku znajdziemy urządzenia o pojemności od 0,5 do maksymalnie 1,3 l, które zaparzają kawę z jednej kapsułki. Jeżeli zależy nam na większej pojemności, możemy rozejrzeć się za ekspresem, który ma pojemnik na więcej niż jedną kapsułkę. Dlaczego pojemność zbiornika jest taka ważna? Zbyt mało miejsca na wodę zmusza nas do częstego dolewania i przepłukiwania ekspresu. Pamiętajmy, że podczas przygotowywania kawy część wody zabiera dysza parowa. Najmniejsze zbiorniki pozwolą nam zaparzyć tylko jedną kawę. Jeżeli często wpadają do nas goście, ciągłe dolewanie wody może stać się męczące. Najmniejsze modele są projektowane z myślą o tylko jednej osobie.

Kupując nowe urządzenie do kuchni, bardzo często zwracamy uwagę na design. Chcemy, by maszyna nam się podobała i pasowała do wystroju naszego mieszkania. To również warto wziąć pod uwagę podczas zakupów. Dodatkowo sprawdźmy, czy wybrany model jest intuicyjny i prosty w obsłudze. Nie po to decydujemy się na ekspres kapsułkowy, żeby jego obsługa była dla nas problematyczna. Maszyna tej klasy powinna być również wyposażona w systemy automatycznego czyszczenia. Ważna jest również głośność urządzenia oraz obudowa (najlepiej, gdy jest wykonana z metalu). Zainwestujmy w ekspres dobrej jakości i podarujmy sobie tanie i byle jakie plastikowe maszyny.

Dodatkowe funkcje i wyposażenie – czy warto?

Ekspresy kapsułkowe często są wyposażone w dodatkowe funkcje lub ułatwienia. Przydatnym dodatkiem jest wbudowany filtr wody, który pozwoli nam przygotować jeszcze lepszą kawę. Pamiętajmy, że nasz ulubiony napój w większości składa się właśnie z wody. Jeśli płyn będzie słabej jakości, to nie będziemy mogli cieszyć się najlepszym smakiem kawy. Sprawdźmy również, czy wybrany przez nas model posiada regulację mocy i ilości parzonej kawy, daje nam możliwość przygotowania innych napojów (ciepłych i zimnych) oraz czy jest wyposażony w ruchomą podstawkę. Przydatną funkcją są też automatyczne alarmy, które mogą nas informować o konieczności napełnienia zbiornika na wodę lub odkamienienia maszyny. Najlepszej jakości ekspresy ciśnieniowe możemy znaleźć na https://www.nespresso.com/pl/pl/machinelistblock.

źródło: agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe