agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Jaki telewizor wybrać? Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas zakupu!

Jaki telewizor wybrać? Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas zakupu!

SPRZĘT RTV / Telewizory / 2018-05-15 11:04:00

Statystyki pokazują, że w Polsce telewizję ogląda codziennie ponad 25 milionów osób, z czego każda poświęca na tę czynność średnio 4 godziny i 18 minut. Nie powinien zatem dziwić fakt, że telewizor jest dziś podstawowym wyposażeniem praktycznie każdego domu lub mieszkania i zajmuje kluczowe miejsce w naszych salonach. Obecnie wybór najlepszego telewizora to nie lada wyzwanie - mnogość zaawansowanych technologicznie urządzeń może wzbudzić wiele dylematów podczas zakupów. Postanowiliśmy zatem ,,oprowadzić’’ Was po aktualnej ofercie telewizorów i podpowiedzieć Wam, na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru odbiornika telewizyjnego. Podpowiadamy, jaki telewizor wybrać!

 

Telewizory LED, OLED i QLED - jaki telewizor wybrać?

Pierwszym dylematem, z którym większość z nas będzie musiała się zmierzyć podczas zakupu nowego telewizora, jest wybór odpowiedniego rodzaju wyświetlacza. Nie ulega wątpliwości, że dobry telewizor powinien przede wszystkim zapewniać wysoką jakość generowanego obrazu. Warto wziąć pod uwagę przede wszystkim takie parametry, jak głębia kolorów, kąt widzenia, kontrast czy luminancja, które decydują o tym, czy będziemy czerpać prawdziwą przyjemność z czasu spędzonego przed ekranem naszego telewizora. Obecnie wykorzystywanych jest kilka technologii wyświetlania obrazu, w tym najpopularniejsze: LCD, LED, OLED oraz QLED.

W przypadku telewizorów LCD bardzo ważną rolę odgrywają lampy CCFL, które odpowiadają za ,,oświetlanie” generowanych pikseli. Światło przechodzi przez specjalne polaryzatory (filtry), po czym trafia na ciekły kryształ, dzięki czemu uzyskiwany jest pożądany efekt kolorystyczny. Do największych zalet telewizorów z wyświetlaczem w technologii LCD należy niski pobór energii, przy zachowaniu dobrej jakości obrazu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że technologia LCD najlepiej sprawdza się przy określonej rozdzielczości natywnej, zaś jej zmiana może wywołać problem z ostrością. Duże znaczenie ma też w tym przypadku parametr czasu reakcji - zbyt wysoki może powodować rozmazywanie się obrazu przy dynamicznych scenach.

Telewizory LED to natomiast ulepszona wersja standardowych wyświetlaczy LCD. Diody wykorzystane w technologii LED emitują światło samodzielnie, nie wymagając dodatkowego podświetlenia. Wpływa to na podwyższenie jakości obrazu oraz doskonałe odwzorowanie kolorów. Wspomniana wcześniej technologia LCD ma jednak pewną przewagę nad technologią nowocześniejszą LED - są nią węższe kąty widzenia, które zapewniają lepszy kontrast.

Telewizory OLED to już bardziej zaawansowana propozycja pod względem technologicznym. Technologia OLED wykorzystuje diody organiczne generujące piksele, które świecą niezależnie od siebie, gwarantując doskonały odbiór czerni oraz wysoką jakość kolorów. Telewizory OLED to jednak wydatek kilkunastu tysięcy złotych, dlatego nadal są one mniej popularne od telewizorów LED czy LCD. Na rynku możemy też spotkać telewizory QLED, które stanowią zoptymalizowane technicznie modele telewizorów LCD. Dzięki świecącym nanocząsteczkom za panelami LCD, tzw. Quantum Dots, oferują spektakularny odbiór obrazu.

Warto też wspomnieć tu o technologii HDR (High Dynamic Range), która zapewnia szczególnie wysoki zakres dynamiki obrazu, a tym samym więcej kolorów i jasne światło. Mówiąc prościej, pozwala na generowanie obrazu o jasności zbliżonej do tej, którą rejestrują nasze oczy. Wyższą płynność obrazu docenią z pewnością gracze, którzy podpinają do swoich telewizorów konsole do gier.

 

Jak wybrać dobry telewizor? Kupno telewizora pod kątem rozmiaru

Podczas zakupu telewizora musimy też pamiętać o wyborze odpowiedniego rozmiaru. Oczywiście, dużo większe wrażenie robią na nas telewizory o większym rozmiarze, jednak w tym przypadku najważniejsza jest przede wszystkim odległość, z jakiej mamy zamiar oglądać telewizję. Przeciętny kupowany telewizor ma zazwyczaj przekątną powyżej 1 metra, jednak największe wzrosty w sprzedaży odnotowują telewizory z przekątną 1,4 m, czyli 55 cali. Idealnie sprawdzą się przy oglądaniu telewizji z odległości 2-3 metrów. Jeśli odległość ta jest mniejsza lepiej postawić na telewizor 36 lub 42 calowy. W większych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się telewizory 65 calowe.

Przy dostosowywaniu odpowiedniego rozmiaru telewizora należy też zwrócić uwagę na kwestię obsługiwanej rozdzielczości i formatu obrazu. Warto szukać oznaczeń HD Ready, które oznaczają, że telewizory mogą obsługiwać materiały w jakości HD. W przypadku większych telewizorów warto jednak korzystać z technologii Full HD, która jest w stanie zapewnić lepszej jakości obraz. Najbardziej zaawansowane pod kątem technologicznym będą urządzenia 4K Ultra HD, które generują niezwykle dokładny obraz. Aby jednak móc korzystać w pełni z możliwości tej technologii, musimy jeszcze znaleźć filmy lub programy, które będą w niej wyświetlane.

 

Jaki telewizor kupić? Smart TV - krok w przyszłość

Przy wyborze nowego telewizora nie możemy pominąć kwestii dodatkowych możliwości współczesnych telewizorów w systemie Smart TV. Jeśli zależy nam na tym, aby nasz telewizor służył nie tylko do oglądania ulubionych programów telewizyjnych, lecz także przeglądania stron internetowych, słuchania muzyki, obsługi gier i aplikacji (Ipla, Player, HBO GO), jak najbardziej warto zastanowić się nad wyborem telewizora ze specjalnie przygotowanymi systemami operacyjnymi. Intuicyjne menu, możliwość sparowania TV ze smartfonem, połączenie TV z internetem, sterowanie głosem lub gestami, wbudowany dysk twardy - to tylko niektóre z udogodnień, jakie oferują nam telewizory z systemem Smart TV. Aby jednak móc korzystać z wszelkich dobrodziejstw tego zaawansowania technologicznego, warto połączyć go z odpowiednim pakietem telewizji kablowej i internetu. Ponad 150 kanałów telewizyjnych z dekoderem Horizon, nagrywarką, pakietem Mega Sport i telewizją mobilną, a także internet 500 Mb/s bez limitu pobierania i zobowiązań - taką ofertę w atrakcyjnej cenie przedstawia popularny dostawca internetu i telewizji kablowej UPC Polska. Dzięki takim pakietom na telewizję i internet będziemy w stanie czerpać jeszcze więcej korzyści z zakupu nowego telewizora.

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe