agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Już nie tylko żelazko
Generator Philips

Już nie tylko żelazko

MAŁE AGD / Żelazka i akcesoria do prasowania / 2018-08-10 12:50:09

Wybierz odpowiednie urządzenie do prasowania, z którym ten obowiązek stanie się dla Ciebie dużo łatwiejszy. Podpowiadamy jakie są różnice między poszczególnymi urządzeniami, które pasuje do kogo oraz na co zwracać uwagę przy zakupie.

Polecane sklepy

RTV Euro AGDMedia ExpertMedia MarktNEONET

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli i typów urządzeń do prasowania - żelazka parowe, żelazka z generatorem pary oraz parownice ręczne i stojące, więc wybór przestał być już taki oczywisty. Czym się one różnią, jak zdecydować się na ten najlepiej odpowiadający Twoim potrzebom i na co zwracać uwagę już po zakupie?

Typy urządzeń i różnice

Podstawowym urządzeniem do prasowania jest oczywiście tradycyjne żelazko parowe. Ma ono wbudowany zbiornik na wodę bezpośrednio w urządzeniu i prasuje poprzez wyrzuty pary, a przede wszystkim wysoką temperaturę stopy żelazka, co wystarcza do rozprasowania zagnieceń i daje dobre rezultaty prasowania na wszystkich typach tkanin. Zbiornik na wodę jest jednak mały i jeśli mamy dużo prasowania, na ogół trzeba go na bieżąco uzupełniać.

Bardziej zaawansowanym urządzeniem jest żelazko z generatorem pary. Składa się ono z żelazka i stacji parowej, w której znajduje się generator pary. Te dwa elementy połączone są przewodem parowym, przez który doprowadzana jest para wodna do żelazka. Całe urządzenie, ze względu na bazę ze zbiornikiem wody, jest większych rozmiarów, ale sama część prasująca jest mniejsza i lżejsza niż żelazko tradycyjne, gdyż nie ma w nim wody i grzałki. Generator wytwarza dużą ilość pary pod wysokim ciśnieniem, co znacznie ułatwia i przyspiesza prasowanie, a jego efekty są wręcz perfekcyjne w porównaniu do żelazka tradycyjnego. Ze względu na o wiele silniejszy wyrzut pary, żelazka z generatorem można też używać do wygodnego prasowania w pionie, np. lekkich sukienek, firanek czy zasłon.

Innym typem urządzenia do prasowania jest parownica, inaczej steamer, który rozprostowuje i odświeża ubrania bez konieczności rozkładania deski do prasowania. Parownica ma wewnątrz urządzenia grzałkę wytwarzającą gorącą parę, a jej płyta może być podgrzewana, ale nie jest na tyle gorąca, aby przypalić ubranie, więc jest bezpieczna dla wszystkich tkanin. Steamer ręczny ma niewielki zbiornik wody, wystarczający na odświeżenie 1-2 ubrań, a steamer stojący znany np. ze sklepów z odzieżą ma duży (prawie 2-litrowy), odłączany zbiornik wody, wystarczający na dłuższe użytkowanie oraz posiada dodatkowe akcesoria takie jak deska ułatwiająca oparcie podczas steamowania. Parownice są urządzeniami wielofunkcyjnymi, bo nie tylko wygładzają ubrania, ale też odświeżają, np. grubsze płaszcze czy tapicerowane meble, a gorąca para zabija bakterie, więc nadają się także do dezynfekowania np. zabawek dziecięcych.

Co wybrać?

Przede wszystkim musisz sobie odpowiedzieć na pytanie jak często prasujesz i jakie ilości ubrań. Jeśli jednorazowo prasujesz duże ilości prania, masz dużą rodzinę lub małe dziecko i chcesz poświęcać na prasowanie mniej czasu, wybierz żelazko z generatorem pary Philips, które zapewni Ci perfekcyjnie wyprasowane ubrania bez wysiłku. Pamiętaj jednak, że do przechowywania stacji pary potrzebujesz nieco więcej miejsca. Bardzo przyda się także specjalna deska do prasowania lub dodatkowy pokrowiec zapobiegający skraplaniu się pary.

Jeżeli natomiast jednorazowo prasujesz niewielkie ilości prania - np. pojedyncze sztuki po zdjęciu z suszarki i w dodatku nie masz miejsca na przechowywanie dużych sprzętów, zdecyduj się na tradycyjne żelazko parowe Philips. Aby ułatwić sobie prasowanie, wybierz bardziej zaawansowany model, np. Philips Azur Elite, w którym zastosowano technologie wykorzystywane w generatorach: OptimalTemp, dzięki której nie przypalisz żadnego ubrania i nie będziesz ich sortować, bo wyprasujesz wszystko w jednej optymalnej temperaturze oraz automatyczny wyrzut pary - DynamiQ.

Z kolei jeśli nie lubisz i niezbyt chętnie prasujesz ubrania - najczęściej rano tuż przed wyjściem, bo chcesz wyglądać i czuć się dobrze w tym, co nosisz, pomyśl o  parownicy do ubrań Philips. Nie zapewni ona aż tak perfekcyjnie gładkich efektów jak żelazko, ale pozwoli na szybko i bez rozkładania deski do prasowania wygładzić zagniecenia. Steamer ręczny Philips Steam&Go przez niewielkie rozmiary idealnie sprawdzi się również w podróży, ponieważ nie zajmuje dużo miejsca w walizce, a z łatwością wygładzi zagniecenia bez rozkładania deski.

Parownica przyda się także wszystkim perfekcjonistom, którzy chcą poprawić wygląd swoich już wyprasowanych ubrań tuż po wyjęciu ich z szafy. Potraktuj wtedy steamer jako urządzenie uzupełniające zwykłe żelazko lub generator pary. Jeśli nie masz zbyt dużo miejsca, zdecydowanie wybierz steamer ręczny, który z łatwością schowasz do szafki lub szuflady. A jeśli masz osobną garderobę lub dużą sypialnię, pomyśl o steamerze stojącym, z którym wygładzanie większej ilości ubrań będzie jeszcze prostsze i łatwiejsze ze względu na silniejszy strumień pary i większy zbiornik wody.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Jeśli decyzja o zakupie już została podjęta, pamiętaj by zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Przy wyborze generatora pary zadbaj o bezpieczeństwo prasowanych ubrań i sprawdź, czy ma on technologię zapobiegającą przypaleniu ubrań np. OptimalTemp (optymalne połączenie temperatury stopy i dużego wyrzutu pary, dzięki czemu nie musisz ustawiać temperatury, sortować ubrań czy bać się o ich zniszczenie). Ważne są również parametry takie jak: siła ciągłego wyrzutu pary (im większa tym łatwiej i szybciej rozprasowuje zagniecenia) oraz moc silnego uderzenia pary (im większa, np. aż 600 g w modelu Philips PerfectCare Elite Plus, tym łatwiejsze jest prasowanie w pionie). Sprawdź też, czy stopa żelazka jest nierysująca się i zapewniająca najlepszy poślizg. Dla własnej wygody upewnij się, że waga samego żelazka jest optymalna (im lżejsze tym prasowanie jest łatwiejsze i przyjemniejsze), a pojemność zbiornika wody wystarczająca.

Wybierając żelazko tradycyjne, szukaj technologii stosowanych w generatorach pary, ale w bardziej kompaktowym rozmiarze, np. OptimalTemp. Sprawdź siłę ciągłego wyrzutu pary (im większa tym łatwiej i szybciej rozprasowuje zagniecenia) oraz jakość stopy żelazka. Najlepiej, by urządzenie posiadało funkcję automatycznego wyłączania (tzw. strażak) oraz łatwo się odkamieniało, np. posiadało wyjmowany pojemnik na kamień, który wystarczy opłukać pod wodą.

Kupując steamer ręczny, upewnij się, że może on działać zarówno w pionie oraz w poziomie. Dzięki temu będziesz mogła zawiesić wieszak z ubraniem np. na szafie, ale też wygładzić ubranie np. na łóżku czy kanapie. Dobrze by steamer miał podgrzewaną płytę, która zapobiega powstawaniu mokrych plam. Ważne są także kształt i budowa - parownica powinna być dobrze dopasowana do dłoni i nie zajmować dużo miejsca, co przyda się zarówno podczas przechowywania, jak i w podróży.

W przypadku steamera stojącego, wybierz taki z ruchomą głowicą, dzięki czemu nie będzie potrzeby schylać się do niższych części ubrań (głowica dopasowuje się, aby zachować maksymalny kontakt z tkaniną) oraz z regulowaną wysokością stelażu. Zwróć także uwagę, czy wybrany model ma funkcje ułatwiające użytkowanie np. blokadę wieszaka (powieś i zablokuj) czy deskę zapewniającą oparcie. Pamiętaj również, że tylko w niektórych modelach jest możliwość dodania ulubionych perfum lub olejków zapachowych bez ryzyka uszkodzenia czy skorodowania całego urządzenia. Warto więc wybrać taki produkt, dzięki któremu Twoje ubrania będą pięknie pachnieć, bez szkody dla parownicy, np. Philips ComfortTouch Plus.

Rekomendowane ceny polecanych modeli urządzeń Philips wynoszą:

  • Generator pary PerfectCare Elite Plus GC9682/80 - 2019,00 zł
  • Żelazko tradycyjne Azur Elite GC5039/30 - 629,00 zł
  • Steamer ręczny Steam&Go Plus GC362/80 - 319,00 zł
  • Steamer stojący ComfortTouch Plus GC558/30 - 809,00 zł

źródło: agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe