agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Już za niedługo rozpoczną się Krakowskie Dni Elektrorecyklingu

Już za niedługo rozpoczną się Krakowskie Dni Elektrorecyklingu

2014-09-30 10:46:07

Co prawda to już trzecia edycja Dni Elektrorecyklingu, jednak po raz pierwszy Akcja będzie miała miejsce także w Krakowie. W 2014 roku bliźniacze imprezy odbędą się także we Wrocławiu i w Warszawie.

Sukces poprzednich edycji Akcji, w szczególności zaangażowanie młodzieży oraz szerokie zainteresowanie mediów i mieszkańców zmotywował Organizatorów do zorganizowania imprezy w Małopolsce. Celem Akcji „Dni Elektrorecyklingu” jest zmotywowanie Polaków do prowadzenia selektywnej zbiórki i recyklingu zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych, a także opakowań. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę ze szkodliwości zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, gdy ten trafia na wysypisko lub, co gorsze, do lasu. W przypadku odpadów opakowaniowych, największy problem stanowi ich ogromna objętość.

W elektrośmieciach znajdują się liczne toksyczne substancje (np. rtęć, kadm, nikiel, ołów), które zagrażają zdrowiu, a nawet życiu ludzi i zwierząt oraz mogą powodować zmiany klimatu i powiększanie się dziury ozonowej (działanie izopentanów oraz freonu). Natomiast przetworzone, stają się cennym surowcem wtórnym. Akcja ma sprzyjać zwiększeniu zbiórki starego sprzętu do oczekiwanych przez Unię Europejską poziomów na mieszkańca. W ramach Akcji organizowane będą liczne działania informacyjne i edukacyjne, wszystkie wyjątkowo atrakcyjne dla mieszkańców i angażujące ich do działania.

RAMOWY HARMONOGRAM AKCJI W KRAKOWIE

  • 8 października (godzina 9:00-11.00). Prowokacja - niespodzianka, która wywoła dyskusję na temat postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Prowokacja, organizowana we współpracy z Urzędem Miasta i służbami porządkowymi, otworzy Krakowskie Dni Elektrorecyklingu.
  • 8 października (godzina 09:00) do 18 października. Wystawa edukacyjna na Plantach. Obejmie ona 12 plansz edukacyjnych umiejscowionych pomiędzy ulicą Franciszkańską a Wiślną. Pięknie ilustrowane plansze zawierać będą informacje o konieczności selektywnej zbiórki oraz recyklingu zużytego sprzętu RTV/AGD. Ponadto wskażą niebezpieczeństwo płynące z ich nieprawidłowego składowania oraz korzyści wynikające z ich przetwarzania.
  • 8 października do 30 października. Konkurs dla szkół w formie „Gry Miejskiej”. Uczniowie pod opieką nauczycieli przechodzą trasę gry miejskiej i poszukują plansz z zadaniami. W każdym z punktów kontrolnych dzieci dowiadują się, jak przebiega proces recyklingu sprzętu oraz jaki jest jego wpływ na środowisko. Na koniec wykonują punktowane zadanie i są kierowane do kolejnego miejsca. Do przejścia jest około 2,5 km, co zajmuje około dwóch godzin lekcyjnych.
  • 8-12 (środa - niedziela) oraz 18 października (sobota). Edukacyjny patrol „Pana Pralki” - aktorzy w przebraniu imitującym pralkę lub lodówkę będą przechadzać się ulicami Krakowa, rozdawać materiały edukacyjne (eko-kalendarze) i opowiadać o właściwym postępowaniu ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.
  • 25 października (w godzinach 10:00-15:00). Zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na parkingach przed wybranymi hipermarketami TESCO.
  • 2 grudnia. Uroczyste zakończenie i podsumowanie Akcji w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, a w jego ramach: ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród, emisja filmu edukacyjnego na temat recyklingu elektroodpadów oraz występ zespołu Recycling Band (Finalistów V edycji programu „Mam Talent”).

źródło: agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe