agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Klasyczne wzornictwo wczoraj, dziś i jutro: Brother w konkursie wzorniczym iF

Klasyczne wzornictwo wczoraj, dziś i jutro: Brother w konkursie wzorniczym iF

SPRZĘT KOMPUTEROWY / Drukarki, skanery i akcesoria / 2016-06-22 14:00:00

Urządzenia firmy Brother zostały po raz kolejny docenione na Międzynarodowym Forum (iF) Design Awards. Do tej pory modele producenta zdobyły łącznie 55 nagród. Międzynarodowe Forum iF to wyróżnienia przyznawane w uznaniu za wzornictwo przemysłowe i produktowe. Każdego roku w konkursie zgłaszanych jest ponad 20 tysięcy produktów z ponad 50 krajów w różnych kategoriach od wózków dziecięcych po drukarki. Wśród laureatów znaleźć można produkty zaprojektowane przez takie sławy wzornictwa jak Dieter Rams czy Charles Eames. 

Polecane sklepy

RTV Euro AGDMedia ExpertMedia MarktNEONET

Na liście zestawienia produktów wzornictwa przemysłowego „Hall of Fame” jest już wiele urządzeń firmy Brother. Sukcesy tych produktów w konkurach iF na przestrzeni dziesięcioleci to świadectwo ewolucji stylu marki. Oto przykłady nagradzanych urządzeń.

1984: spotkanie przeszłości i przyszłości

W 1984 r. ważyły się losy technologii biurowej - nie wiadomo było, czy przyszłość należeć będzie do drukarek, czy do maszyn do pisania nowej generacji. Ten dylemat znalazł odzwierciedlenie w urządzeniach Brother nagrodzonych  w tamtym okresie. Wyróżnienia iF przyznano hybrydzie maszyny do pisania i drukarki, modelowi EP-44 oraz dwóm wczesnym drukarkom igłowym (HR-15 i 2024). Wszystkie trzy urządzenia charakteryzowały się kanciastym designem, charakterystycznym dla tej epoki - funkcjonalnym i z wyraźnie zaznaczonymi krawędziami. Media w tamtym czasie były podzielne w opiniach dotyczących tego, w jakim kierunku zmierza technologia. W artykułach zastanawiano się czy „mikrokomputery” znajdą miejsce w nowoczesnych gospodarstwach domowych. Według jednego z dziennikarzy odpowiedź na to pytanie brzmiała „tak”, a za przykład posłużył przenośny model do procesowania tekstu - Brother EP-44. Urządzenia te były wykorzystywane do robienia notatek z wykładów czy pisania listów. Brother EP-44 zdawał się być nową odsłoną tradycyjnej maszyny do pisania, podczas gdy obie drukarki igłowe wskazywały na przyszłość, która należeć miała do komputerów PC. Dzisiaj drukarka igłowa Brother 2024 to klasyczny model, który znalazł miejsce w Muzeum Historii Komputerów w Dolinie Krzemowej w USA.

Drukowanie etykiet: biurowy standard 

Często nagradzanym produktem w historii nagród iF są urządzenia do etykietowania. Choć ich konstrukcja zmieniła się znacząco na przestrzeni lat, potrzeba etykiety pozostała. Wzornictwo skupiające się na łatwości obsługi i funkcjonalności jest widoczne w drukarkach etykiet Brother od samego początku. Przykładem jest drukarka etykiet P-Touch 500, która zdobyła nagrodę iF w 1991 roku, za intuicyjną obsługę i wzornictwo charakterystycznej  tarczy i umieszczonego na niej  przycisku. Na przestrzeni kolejnych 20 lat drukarka etykiet ewoluowała i zmieniła swój design, ale nadal jest prosta i intuicyjna w obsłudze jak pierwszy model. Dzięki pomarańczowej obudowie i chropowatej, gumowej powierzchni, model PT-E100VP idealnie sprawdza się w naturalnym otoczeniu dla drukarek etykiet, czyli w środowiskach przemysłowych, warsztatowych i budownictwie, w których dokładność i profesjonalizm są najważniejsze.

Drukowanie ze stylem

Skomplikowane wnętrze drukarki nie musi oznaczać trudnej obsługi i nieatrakcyjnego wzornictwa. Weźmy na przykład igłową drukarkę Brother M 1509 z 1986 roku. Jej smukła obudowa w odcieniach szarości i pomarańczowy przycisk zasilania wyglądały stylowo w latach 80-tych. 30 lat później idealnie wpisują się w trend retro, coraz częściej obecny w biurach.
Chociaż w ciągu kolejnych dziesięcioleci wiele drukarek biurowych i urządzeń wielofunkcyjnych stawała się coraz większa rozmiarowo, to jednak rok 2008 z mobilną drukarką MW 260 jest ukłonem w stronę elegancji i smukłego wyglądu swojego przodka z 1980 roku. Dominują tu kolory srebra, czarna powierzchnia i wyraźne krawędzie. Typowym projektem dla roku 2000 była z kolei drukarka HL-3070CW, o bardziej zaokrąglonym kształcie i znajomej, ale bardziej stonowanej obudowie powierzchni o dwóch odcieniach. Drukarka otrzymała nagrodę iF w roku 2010, tuż przed nową erą w zakresie projektowania produktu, jaka została zapoczątkowana w firmie Brother.

2013: śmiały ruch

2013 rok to czas nowej serii atramentowych urządzeń dla biznesu. Wprowadzone modele wykorzystywały nowy design i były przykładem radykalnego podejścia do formatu A3. Urządzenie wielofunkcyjne drukujące w formacie A3, ale posiadające rozmiar A4 odwróciło wszystko - i to dosłownie. Modele z serii, wyposażone w szerszą głowicę drukującą, drukują na arkuszach A4 w orientacji poziomej, znaczyło, że mogą obsługiwać także arkusze formatu A3. Tej pomysłowej koncepcji towarzyszył nowy, śmiały design: modele miały kompaktową, prostą, dwukolorową i lśniącą obudowę. Takie wzornictwo zaimplementowane zostało, w różnym stopniu, w innych urządzeniach biurowych Brother - oszczędność formy i styl mają skrywać zaawansowane funkcje.   

[[[zdjecie,20460,duze]]]

źrodło: brother/agdrtv24.pl
 

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe