agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
 LUMIX DMC-FT3: stworzony do fotografowania w trudnych warunkach

LUMIX DMC-FT3: stworzony do fotografowania w trudnych warunkach

SPRZĘT FOTOGRAFICZNY / Aparaty cyfrowe / 2011-01-25 14:51:00

Panasonic prezentuje nowy aparat fotograficzny LUMIX DMC-FT3 zaprojektowany z myślą o aktywnym użytkowaniu w terenie. Aparat wyposażony został w zaawansowane funkcje, oraz wyjątkowo odporną konstrukcję. Model FT3, o rozdzielczości 12,1 megapiksela, jest wodoodporny do głębokości 12 m, wytrzymuje upadek z wysokości 2 m i mróz do -10 stopni Celcjusza. Jest także odporny na działanie kurzu. Atrakcyjną nowością dla użytkowników ceniących aktywność w otoczeniu przyrody są wbudowane funkcje GPS, wysokościomierz i barometr.

Obiektyw LEICA DC VARIO-ELMAR ze składanym układem optycznym nie tylko zapewnia wysoką jakość obrazu, lecz także ma bardzo wytrzymałą konstrukcję. Szeroki zakres zbliżeń, od szerokokątnego ustawienia 28 mm po zoom 4,6x w trybie teleobiektywu, daje elastyczne możliwości fotografowania praktycznie w każdych warunkach — zwłaszcza pod wodą, gdzie ruchy są często ograniczone, a kąt widzenia odgrywa ważną rolę przy komponowaniu zdjęć.

Aparat DMC-FT3 ma nowo opracowany, szybki przetwornik CCD 12,1 megapiksela, który umożliwia wydajne przetwarzanie sygnału niezbędne do nagrywania filmów Full HD z rozdzielczością 1920 x 1080 w formacie AVCHD oraz do wykonywania szybkich zdjęć seryjnych. Zaawansowany układ scalony procesora obrazu Venus Engine FHD gwarantuje wysoką jakość zarówno przy fotografowaniu, jak i nagrywaniu filmów. Aparat wykorzystuje także technologię inteligentnej rozdzielczości (Intelligent Resolution), która umożliwia optymalne przetwarzanie sygnału w różnych częściach obrazu, co zapewnia jego wyjątkowo naturalną przejrzystość i szczegółowość. Funkcja Intelligent Zoom, która wykorzystując technologię inteligentnej rozdzielczości utrzymuje wysoką jakość obrazu nawet w zakresie zoomu cyfrowego, zwiększa możliwości zoomu optycznego 4,6x* do wartości 6x. Mechanizm ustawiania ostrości Sonic Speed AF oraz krótki czas uruchamiania aparatu DMC-FT3 pozwalają uchwycić nawet najbardziej niespodziewane sytuacje.

Tryb iA (intelligent Auto) również został udoskonalony. Do konwencjonalnego optycznego stabilizatora obrazu POWER O.I.S. został dodany tryb aktywny (Active Mode). Eliminuje on rozmycia przy nagrywaniu filmów w trybie szerokokątnym w trakcie chodzenia. W połączeniu z systemem stabilizacji obrazu POWER O.I.S. aparat DMC-FT3 doskonale eliminuje rozmycia w każdej sytuacji, zarówno na zdjęciach, jak i na filmach. Ponadto dostępny jest tryb eliminowania rozmyć spowodowanych ruchem (Motion Deblur)** uzyskany przez ulepszenie wykrywania ruchu (Intelligent ISO Control) i regulacji jasności (Intelligent Exposure), tak aby czas otwarcia migawki był jak najkrótszy. Po wejściu w tryb iA działają prawidłowo funkcje AF Tracking, Inteligentna regulacja czułości (Intelligent ISO Control), Inteligentny wybór sceny (Intelligent Scene Selector) i Inteligentna ekspozycja (Intelligent Exposure), dzięki czemu każdy użytkownik może bez trudu uzyskiwać piękne zdjęcia.

Nowa funkcja Lumix Image Uploader umożliwia bezpośrednie, natychmiastowe udostępnianie innym użytkownikom swoich zdjęć w serwisie Facebook lub filmów w serwisie YouTube za pomocą dowolnego komputera PC. Nowy tryb fotografowania trójwymiarowego (3D Photo) pozwala uzyskiwać w aparacie DMC-FT3 realistyczne, mniej zniekształcone obrazy 3D i oglądać je na ekranie telewizora 3D HD VIERA lub innego urządzenia 3D zgodnego z MPO.

Odporna, wytrzymała konstrukcja i zaawansowane funkcje — jeszcze więcej atrakcji przy fotografowaniu w terenie

Konstrukcja modelu FT3 została wzmocniona do tego stopnia, że jest on wodoodporny do głębokości 12 m i odporny na działanie kurzu — spełnia wymagania standardów IPX8 i IPX6. Hermetyczna obudowa z gumową wyściółką i wzmocnionym szkłem zapewnia ochronę przed wodą, kurzem i piaskiem. Wcześniejsze rozwiążanie w postaci dwóch osobnych pokrywek na wnękę akumulatora i karty pamięci oraz złącze kablowe zostało zastąpione przez jeden element zamykany jedną pokrywą. Dzięki zmniejszeniu powierzchni otworów aparat DMC-FT3 jest jeszcze bardziej szczelny i wytrzymuje ciśnienie wody aż do głębokości 12 m. FT3 wytrzymuje upadek z wysokości 2 m w teście przeprowadzonym zgodnie z normą „MIL-STD 810F Method516.5-Shock". Model ten ma nie tylko wzmocnioną obudowę przez zastosowanie materiałów odpornych na wstrząsy, ale także łamaną ścieżkę optyczną, co zabezpiecza obiektyw przed uszkodzeniem w przypadku upuszczenia aparatu w trakcie robienia zdjęcia. Obiektyw jest zabezpieczony przez dodatkowy amortyzator, który pochłania wstrząs podczas upadku. FT3 jest również odporny na mróz — wszystkie komponenty, w tym obiektyw, wytrzymują temperaturę do -10 ostopni Celcjusza.

Aparat DMC-FT3 został wyposażony w funkcję GPS, popularną w kamerach podróżnych z serii LUMIX TZ. Wykorzystując dane wewnętrzne pokazuje ona nazwę kraju/regionu, stanu/prowincji/województwa, miejscowości i punktu orientacyjnego. Dzięki temu użytkownik ma w czasie rzeczywistym informacje o fotografowanych miejscach i robienie zdjęć jest ciekawsze. Informacje dotyczące obszarów obejmują 203 kraje lub regiony na całym świecie. Ponadto mogą być podawane informacje o przeszło milionie obiektów w 78 krajach lub regionach. Zdjęcia i filmy z nazwami miejsc są automatycznie sortowane w porządku alfabetycznym w wirtualnym folderze aparatu, co umożliwia szybki dostęp. Ponadto można wprowadzać nazwy miejsc za pomocą dostarczanego z aparatem oprogramowania PHOTOfunSTUDIO 6.1 HD Lite Edition. Można także łatwo sortować lub wyszukiwać obrazy według nazw miejsc. Zegar wewnętrzny aparatu jest automatycznie ustawiany na czas lokalny miejsca, w którym aparat się znajduje, więc użytkownik wyjeżdżając za granicę lub wracając do swojego kraju nie musi ustawiać zegara ręcznie.

Aparaty z serii FT, zaprojektowane z myślą o aktywnym użytkowaniu w terenie, są wyposażone w kompas, wysokościomierz, a nawet barometr, dzięki czemu pokazuje i rejestruje wysokość, ciśnienie atmosferyczne oraz kierunek. Barometr jest także wykorzystywany przez wskaźnik głębokości pod wodą. Model ten można wziąć ze sobą wiosną na ryby lub na kemping, latem na nurkowanie lub surfing, jesienią na wspinaczkę i zimą na narty lub snowboarding. DMC-FT3 to wszechstronny aparat na cały rok, można nim robić wspaniałe pamiątkowe zdjęcia i filmy w każdych warunkach.

Zaawansowany system przetwarzania sygnału z nowym, szybkim przetwornikiem CCD 12,1 megapiksela i wydajnym procesorem obrazu Venus Engine FHD oraz szerokokątny obiektyw LEICA DC 28 mm z inteligentnym zoomem 6x

Nowy przetwornik CCD 12,1 megapiksela z dwukanałowym wyjściem sygnału zapewnia szyszą transmisję sygnału w operacjach wymagających dużej wydajności i szybkości, takich jak nagrywanie filmów Full HD 1920x1080 i szybkie zdjęcia seryjne. Jakość obrazu jest lepsza także dzięki większej czułości, co umożliwiają większe mikrosoczewki w układzie scalonym zapewniające efektywniejszą kondensację światła.

Procesor obrazu Venus Engine FHD ma wyjątkowo zaawansowane możliwości przetwarzania sygnału. Przez oddzielenie szumu chromatycznego od szumu luminancji i optymalne tłumienie każdego z nich można uzyskać czysty, piękny obraz nawet podczas robienia zdjęć z wysoką czułością ISO. Venus Engine FHD zapewnia też precyzyjną, selektywną redukcję szumu chromatycznego bez wpływu na kolory krawędzi, które są oceniane na podstawie poziomu jasności pikseli. Za pomocą technologii inteligentnej rozdzielczości są automatycznie wykrywane trzy składniki zdjęć — zarysy, obszary wypełnione detalami i miękkie gradacje. Zarysy są efektywnie wzmacniane w celu uzyskania wyraźniejszych krawędzi, a obszary z detalami są lekko podkreślane, tak aby wyglądały na jeszcze bardziej szczegółowe. Obszar miękkich gradacji jest wygładzany przez procesor Venus Engine FHD z wykorzystaniem zaawasowanego procesu redukcji szumów. Oprócz jednolitego wyostrzania nowatorska technologia Intelligent Resolution przetwarza obraz piksel po pikselu w najbardziej efektywny sposób. W rezultacie obrazy są naturalnie klarowne i ostre zarówno na zdjęciach, jak i na nagraniach filmów.

Procesor Venus Engine FHD, który płynnie współpracuje z nowym, szybkim przetwornikiem CCD, przetwarza z dużą szybkością wiele sygnałów, co umożliwia nagrywanie filmów Full HD 1920 x 1080 oraz wykonywanie zdjęć seryjnych z szybkością 3,7 kl./s z pełną rozdzielczością 12,1 megapiksela i do 10 kl./s z rozdzielczością 3 megapikseli.

Jednocześnie wielozadaniowy procesor Venus Engine FHD zapewnia wyjątkowo krótki czas reakcji. Opóźnienie zwolnienia migawki wynosi zaledwie 0,005 sekundy, a krótki czas reakcji aparatu w połączeniu z autofokusem Sonic Speed AF, który jest o ok. 28% szybszy w porównaniu z modelem DMC-FT2, ułatwia robienie zdjęć pod wpływem chwili. Venus Engine FHD obsługuje także tryb wysokiej czułości, dzięki czemu aparat DMC-FT3 może nagrywać z ustawieniem czułości do ISO 6400, wystarczającej do fotografowania obiektów niemal w całkowitej ciemności bez lampy błyskowej.

FT3 ma wysokiej jakości szerokokątny obiektyw LEICA DC VARIO-ELMAR 28 mm z zoomem optycznym 4,6x (odpowiednik zakresu 28 -128 mm w aparacie 35 mm). Aby zapewnić dużą wytrzymałość obiektywu, zastosowano łamaną ścieżkę optyczną z bolcami prowadzącymi. Obiektyw ten zawiera pryzmat oraz 10 elementów podzielonych na 8 grup — w tym jedną soczewkę ED i 5 soczewek asferycznych z 6 powierzchniami asferycznymi — i spełnia rygorystyczne wymagania firmy Leica, zapewniając doskonałą jakość przy krawędziach obrazu. Dzięki nowej technologii inteligentnej rozdzielczości w aparacie FT3 dostępna jest funkcja inteligentny zoom, która zwiększa zoom w stosunku około 1,3x utrzymując wysoką jakość obrazu nawet w zakresie zoomu cyfrowego. Oznacza to, że zoom optyczny 4,6x może być programowo zwiększony do wartości równoważnej 6x. Ponadto funkcja dodatkowy zoom optyczny umożliwia zwiększenie zoomu do 9,1x (przy rozdzielczości 3 megapikseli) przez wykorzystywanie tylko centralnej części przetwornika CCD, co pozwala uzyskiwać jeszcze większe zbliżenie obiektów.

Nagrywanie filmów Full HD 1920 x 1080 w formacie AVCHD w zaawansowanym trybie iA (inteligent Auto), z optycznym stabilizatorem obrazu w trybie aktywnym

Aparat DMC-FT3 umożliwia nagrywanie filmów w formacie AVCHD z jakością Full HD 1920 x 1080. Format AVCHD umożliwia niemal podwojenie czasu nagrywania z jakością HD w porównaniu do konwencjonalnego formatu Motion JPEG. Jakość obrazu jest znacznie lepsza dzięki technologii inteligentnej rozdzielczości. DMC-FT3 oferuje także funkcję Dolby Digital Creator, która ułatwia nagrywanie dźwięku wysokiej jakości. W aparacie DMC-FT3 popularny tryb iA (intellgent Auto) jest dostępny również przy nagrywaniu filmów. Nowością jest dostępny opcjonalnie przy nagrywaniu filmów tryb Active, który dodatkowo stabilizuje obraz. W połączeniu z konwencjonalnym systemem POWER O.I.S. skutecznie eliminuje on rozmycia na filmach, zwłaszcza przy nagrywaniu w trybie szerokokątnym w trakcie chodzenia. Optyczny stabilizator obrazu POWER O.I.S. oraz funkcje wykrywania twarzy, inteligentnego wyboru sceny i inteligentnej ekspozycji ułatwiają także nagrywanie pięknych filmów. Funkcja Inteligentny wybór sceny automatycznie wybiera w zależności od sytuacji odpowiedni tryb tematyczny — Normalny, Portret, Makro, Pejzaż lub Słabe oświetlenie — optymalizując jakość nagrania. Funkcja Inteligentna ekspozycja optymalizuje ekspozycję, co zapobiega niedoświetleniu lub prześwietleniu nagrania.

Zoom optyczny 4,6x dostępny jest także przy nagrywaniu filmów. Funkcja Video Divide umożliwia podzielenie nagrania wideo na dwie sekcje, a następnie skrócenie lub skasowanie niepożądanej części w aparacie. Dzięki technologii inteligentnej rozdzielczości można w aparacie wyciąć z filmu czyste zdjęcie. Dostępna jest także funkcja Wyciszenie wiatru, która w znacznym stopniu blokuje szum wiatru w tle. Bogaty zestaw funkcji zwiększa użyteczność aparatu i uprzyjemnia nagrywanie wysokiej jakości filmów Full HD.

Filmy mogą być nagrywane ciągle przez maksymalnie 29 min 59 s. Jeżeli parametr [Rec Quality] jest ustawiony na [GFS] lub [FSH], a temperatura otoczenia jest wysoka lub film jest nagrywany ciągle, nagrywanie może zostać zatrzymane. •Nagrywanie ciągłe powyżej 2 GB jest niemożliwe w przypadku nagrywania w trybie motion JPEG. Pozostający czas ciągłego zapisu jest wyświetlany na ekranie. •Do rejestrowania filmów w trybie [AVCHD] należy użyć karty pamięci oznaczonej jako „Class 4” lub szybszej. •Do rejestrowania filmów w trybie [MOTION JPEG] należy użyć karty pamięci oznaczonej jako „Class 6” lub szybszej.

Ulepszony tryb iA (intelligent Auto) sprawia, że każde zdjęcie i nagranie wideo jest piękniejsze

Firma Panasonic wprowadziła tryb iA (Intelligent Auto), aby zapewnić maksymalną łatwość obsługi i zmniejszyć liczbę nieudanych zdjęć. W trybie iA aparat sam wykonuje całą pracę pozostawiając użytkownikowi komponowanie zdjęć i wybór utrwalanych chwil. Wystarczy nacisnąć przycisk, wycelować i zrobić zdjęcie. Nowością w aparacie DMC-FT3 jest dostępny opcjonalnie przy nagrywaniu filmów tryb Active, który dodatkowo stabilizuje obraz i eliminuje rozmycia. Jest on szczególnie efektywny przy nagrywaniu filmów w trybie szerokokątnym w trakcie chodzenia.

W aparacie DMC-FT3 dostępny jest tryb Motion Deblur*, który skutecznie eliminuje rozmycia spowodowane ruchem. Tryb ten wykorzystuje kompleksową integrację funkcji Inteligentna regulacja czułości ISO, która automatycznie dostosowuje czułość ISO i czas otwarcia migawki do ruchu obiektu, oraz zaawansowanego systemu regulacji kontrastu funkcji Inteligentna ekspozycja, która ponadto optymalizuje ekspozycję, co zapobiega niedoświetleniu lub prześwietleniu fragmentów obrazu. Aparat wybiera właściwy czas otwarcia migawki, przy którym zostaną wyeliminowane rozmycia powodowane przez ruch obiektu. Czas otwarcia migawki można maksymalnie skrócić aktywując nagrywanie z wysoką czułością metodą odczytu kombinacji pikseli. W połączeniu z nowym trybem aktywnym aparat DMC-FT3 doskonale eliminuje rozmycia zarówno na zdjęciach, jak i na filmach.

Funkcja rozpoznawania twarzy pamięta zarejestrowane twarze osób i wybiera dla nich optymalne ustawienia ostrości i ekspozycji, a jednocześnie usuwa niepożądany efekt czerwonych oczu. Funkcja inteligentnego wyboru sceny automatycznie wybiera jeden z 6 trybów — Makro, Portret, Pejzaż, Portret nocny, Pejzaż nocny lub Zachód słońca — najlepiej odpowiadający danej sytuacji. Ponadto technologia inteligentnej rozdzielczości jest zawsze aktywna w trybie iA. W rezultacie obraz na wszystkich zdjęciach i nagraniach filmów jest bardziej czysty i wyższej jakości w całym rozszerzonym przez funkcję Inteligentny zoom zakresie odpowiadającym zoomowi optycznemu 6x. Oprócz tego sterowanie światłem lampy błyskowej jest dokładniej dostosowane do fotografowanej sceny. Dzięki temu zdjęcia portretowe wykonywane z użyciem lampy błyskowej, które często były prześwietlone, są teraz poprawnie naświetlone. Po wejściu w tryb iA funkcje te działają automatycznie razem z innymi zaawansowanymi funkcjami ułatwiającymi fotografowanie — AF Tracking, Inteligentna regulacja czułości ISO i Inteligentna ekspozycja — dzięki czemu użytkownik może robić zdjęcia nie troszcząc się o ustawienia przy każdej zmianie warunków. Pozwala to łatwo, bez problemów wykonywać zdjęcia w każdej sytuacji i czerpać zadowolenie z uzyskiwania czystych, pięknych obrazów.

Inne atrakcyjne funkcje, dzięki którym fotografowanie sprawia więcej przyjemności

Aparat DMC-FT3 oferuje nowy sposób komunikowania się przez udostępnianie zdjęć lub filmów nagranych przez użytkowników za pomocą funkcji LUMIX Image Uploader. W tym celu wystarczy zaznaczyć w aparacie zdjęcia, które mają być udostępnione i połączyć go z komputerem PC dostarczonym kablem USB lub włożyć kartę pamięci SD do gniazda komputera. Przesyłanie rozpoczyna się automatycznie po wykonaniu czynności zgodnie z wyświetlaną instrukcją. Można dodać komentarz i powiadomić znajomych pocztą elektroniczną o aktualizacji swojego albumu. Do udostępniania zdjęć można wykorzystywać Facebook, a filmów — YouTube. Korzystanie z tych serwisów społecznościowych nie wymaga instalacji specjalnego oprogramowania. Udostępnianie tam zdjęć i filmów ma tę zaletę, że znajomi nie muszą czekać na powrót ich właściciela do domu. Aparat DMC-FT3 jest wyposażony w inteligentny ekran LCD o przekątnej 2,7 cala (230 000 puktów) z szerokim kątem widzenia i powłoką przeciwodblaskową. Jasność ekranu jest automatycznie regulowana w 11 krokach i dostosowuje się ją do jasności otoczenia, co zapewnia dobrą widoczność przez cały czas. Na dużym ekranie widoczne są najdrobniejsze szczegóły, co umożliwia łatwe sprawdzenie ostrości przed wykonaniem zdjęcia. Ekran ten służy również jako mała przeglądarka zdjęć i filmów wideo, za pomocą której można je oglądać wspólnie ze znajomymi.

Tryby sceny, zoptymalizowane pod kątem fotografowania w różnych sytuacjach, są teraz dostępne także przy nagrywaniu filmów. Tryby sceny najczęściej używane na otwartym powietrzu, takie jak Sport, Na śniegu, Na plaży, Nurkowanie pod powierzchnią i Podwodne, mogą być dostępne bezpośrednio przez przycisk trybu. Nowy tryb fotografowania trójwymiarowego (3D Photo) pozwala uzyskiwać w aparacie realistyczne, mniej zniekształcone obrazy 3D wybrane z 20 kolejnych zdjęć wykonanych w trakcie panoramowania. Obrazy 3D można oglądać na telewizorze 3D HD VIERA. Format obrazów 3D jest zgodny z MPO, więc mogą one być odtwarzane na innych urządzeniach zgodnych z tym standardem, takich jak telewizory, cyfrowe ramki na zdjęcia i drukarki 3D.

Zdjęcia i filmy nagrane aparatem DMC-FT3 mogą być wyświetlane na dużym ekranie telewizora HD z użyciem złącza micro HDMI. Wbudowany oświetlacz LED znacznie ułatwia fotografowanie ciemnych scen. Opcjonalna obudowa Marine (DMW-MCFT3) umożliwia fotografowanie pod wodą nawet do głębokości 40 m.

PHOTOfunSTUDIO 6.1 HD Lite Edition

Program PHOTOfunSTUDIO 6.1 HD Lite Edition umożliwia sortowanie i porządkowanie zdjęć — nie tylko świeżo wykonanych, lecz także przechowywanych na komputerze. Program krótko się uruchamia i szybko wczytuje obrazy. Obrazy zapisane z informacjami GPS są automatycznie sortowane według nazw miejsc, co ułątwia porządkowanie zdjęć wykonanych w podróży. W przypadku portretów funkcja rozpoznawania twarzy, automatycznie sortuje zdjęcia według zarejestrowanych twarzy, dzięki czemu użytkownik, którego interesują zdjęcia konkretnej osoby, nie musi przeglądać po kolei wszystkich zdjęć. Nagrane filmy mogą być edytowane za pomocą funkcji Short Movie Story i zapisywane w formacie MPEG2 w celu wypalenia na płycie DVD. Można także organizować pokazy slajdów i filmów z różnymi efektami oraz dodawać utwory z biblioteki iTunes jako podkład muzyczny. Możliwe jest również nadawanie tytułów i dodawanie komentarzy w scenach z wykorzystaniem informacji o miejscach zapisanych w systemie GPS i imion osób zarejestrowanych przez funkcję Face Recognition. Publikowanie zdjęć na Facebooku i filmów na YouTube jest możliwe nie tylko bezpośrednio z podłączonego aparatu, lecz także za pomocą tego programu.

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe