agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Pierwszy smartfon na świecie tworzony przez użytkowników

Pierwszy smartfon na świecie tworzony przez użytkowników

GSM / Smartfony / 2017-03-21 11:02:42

Wydajny smartfon z funkcjami o jakich marzysz - z firmą Lenovo to jakże popularne hasło marketingowe przestaje być utopią, a staje się realną propozycją dla każdego. Dzięki ekosystemowi modułowych smartfonów Lenovo Moto Z i modułów Moto Mods stajemy się dziś świadkami rozwoju zupełnie nowej koncepcji telefonu - urządzenia, które dostosowuje się do użytkownika, nie na odwrót. Do rozwijania ekosystemu zaproszono ekspertów z dziedziny audio, fotografii, zarządzania energią, ale też po raz pierwszy na taką skalę zaangażowano użytkowników. Działający od ponad roku program Moto Mods Developer pozwala dosłownie każdemu zrealizować swój własny pomysł na moduł - nie tylko go stworzyć, ale też wyprodukować i wprowadzić do sprzedaży.

Polecane sklepy

OrangeRTV Euro AGDMedia ExpertMedia MarktNEONET

Moto Mods ze smartfonami Lenovo Moto Z to pierwszy tak zaawansowany i funkcjonalny projekt urządzenia modułowego, jaki pojawił się na rynku. Jest on efektem wieloletnich prac i badań w laboratoriach Lenovo i Motorola, a sama innowacyjna koncepcja będzie rozwijana przez firmę przez kolejne lata. Producent gwarantuje pełną kompatybilność dostępnych modułów Moto Mods do 3 generacji smartfonów z rodziny Moto Z włącznie, czyli przez najbliższe 3 lata. Moduły zakupione dzisiaj będą działały z kolejnymi generacjami smartfonów Moto Z, a także - wszystkie moduły, które powstaną do końca 2018 roku będą współpracowały z pierwszą generacją smartfonów. To jednak nie wszystko. Co roku ma powstawać minimum 12 nowych modułów, stale zwiększając portfolio dostępnych możliwości.

Aby tworzyć naprawdę użyteczne produkty, Lenovo połączyło siły z licznymi parterami - ekspertami w wybranej dziedzinie. I tak do rozwoju funkcji audio zaproszono firmę JBL, lidera w dziedzinie dźwięku, za modułowe rozwiązania fotograficzne odpowiada kultowy Hasselblad, a za moduły z dodatkową baterią - Incipio i Mophie. Produkcja własnych modułów i współpraca z partnerami przy ich tworzeniu to przemyślany, ale wciąż dość oczywisty krok. Lenovo poszło o kolejny krok do przodu pozwalając dosłownie każdemu na tworzenie własnych modułów - niezależnie od miejsca zamieszkania, wykształcenia, czy zainteresowań. W tym celu powstał specjalny program Moto Mods Developer.

Nic o nas, bez nas - Moto Mods Developer

Moto Mods Developer to wyjątkowy projekt prowadzony przez firmę Motorola, który oddaje inicjatywę użytkownikom - tak, aby to oni sami dodawali do smartfonów najważniejsze dla nich funkcje tworząc własne moduły Moto Mods. Kto może przystąpić do programu? Dosłownie każdy. Wystarczy posiadać pomysł, zarejestrować się na stronie https://developer.motorola.com i zakupić zestaw do stworzenia prototypu - Moto Mods Development Kit. Jedynym warunkiem stawianym przed chętnymi jest wymagana kompatybilność ze smartfonami z linii Moto Z, a ograniczeniem jest ich własna wyobraźnia, bo w ramach programu oprócz narzędzi firma oferuje także pełne wsparcie techniczne.

  • Stwórz swój własny projekt

Najbardziej kreatywnym etapem, od którego trzeba zacząć jest pomysł na wyjątkowy moduł Moto Mods. Po raz pierwszy każdy inżynier, wynalazca, firma lub prywatna osoba, a także entuzjasta rozwiązań mobilnych, może zrealizować swój koncept oraz stworzyć nowy element ekosystemu Moto Mods. Dzięki temu ma realny wpływ na to, by smartfon stał się dokładni taki, o jakim do tej pory można było tylko marzyć. Moduły rozwijają wybrane cechy smartfonów Moto Z lub dodają nowe funkcje, które nigdy wcześniej nie były dostępne w telefonach. Projekt Moto Mods Developer daje niemal nieograniczone możliwości i jest inkubatorem innowacji z realnym potencjałem na to, by zrewolucjonizować rynek smartfonów na świecie. Przystępujący do programu otrzymują dostęp do platformy Moto Mods Platform gdzie znajduje się kompendium wiedzy na temat architektury ekosystemu, specyfikacji urządzeń, oprogramowania, a także praktyczne przykłady projektów rozpisane od A do Z i  inne informacje techniczne niezbędne do stworzenia prototypu własnego modułu.

  • Zbuduj prototyp

Budowa prototypu odbywa się na bazie zakupionego Moto Mods Developer Kit (MDK). Zestaw zawiera wszystkie elementy niezbędne do stworzenia funkcjonalnego modułu, a także specjalne karty z projektami interfejsów, prezentujące wybrane możliwości oprogramowania poszczególnych funkcji. Na przykład Battery Personality Card pokazuje wybrane sposoby na wydłużenie wytrzymałości akumulatora w smartfonie lub możliwości zasilania modułu i działania niezależnie od urządzenia. Display Personality Card prezentuje z kolei możliwości zarządzania ekranem, podświetleniem, a także stworzenia dodatkowego wyświetlacza czy dedykowanego oprogramowania. Zakupiony MDK jest już wyposażony w niezbędne elementy umożliwiające współpracę ze smartfonami Moto Z, zatem twórcy mogą skupić się na samym pomyśle.

  • Zdobądź certyfikat partnera i zacznij sprzedawać

Po zbudowaniu swojego własnego prototypu, zarówno od strony sprzętowej, jak i oprogramowania, użytkownik może wystąpić do firmy Lenovo z prośbą o przyznanie partnerskiego certyfikatu Moto Mod Partner Certification. Proces uzyskania takiego poświadczenia jest bardzo prosty i stanowi wstęp do rozpoczęcie sprzedaży swojego produktu, np. w ramach start-upu, czy na platformach crowdfundingowych.

Wsparcie dla kreatywnych twórców - współpraca z platformą Indiegogo i milion dolarów na wsparcie najlepszych pomysłów

Wszystkie genialne pomysły zwykłych użytkowników smartfonów zamiast leżeć schowane w szufladzie biurka mogą trafić do sprzedaży i być używane przez miliony osób na całym świecie. Albo tylko przez siebie samego - program nie narzuca modelu biznesowego, ale daje szansę na rozwój w wybrany przez siebie sposób.

Pod koniec 2016 roku Motorola, Lenovo i sieć Verizon Wireless weszły we współpracę z serwisem Indiegogo, który w oparciu o model crowdfundingu pozwala niezależnym wynalazcom na realizację swoich pomysłów i przy odpowiednim wsparciu finansowym pochodzącym od zainteresowanych internautów - także na uruchomienie sprzedaży gotowego produktu. Przed kreatywnymi twórcami pojawiła się szansa na stworzenie własnego modułu Moto Mods, a także przedstawienie go w centrali Lenovo oraz otrzymania wsparcia finansowego w wysokości 1 000 000$ na rozwój pomysłu i wprowadzenie go do sprzedaży.

Pierwszym etapem konkursu było zgłoszenie pomysłów na nowy Moto Mods. Najciekawsze z nich zostały nagrodzone smartfonem Moto Z oraz Moto Mods Developer Kit (MDK), czyli zestawem o wartości około 1000$, niezbędnym do stworzenia działającego prototypu modułu. Gotowe prototypy regularnie trafiały do serwisu Indiegogo, a twórcy rozpoczęli pozyskiwanie środków na ich realizację. W międzyczasie odbyły się także dwa hackatony - spotkania ze specjalistami Lenovo, na których można było przedstawić swój pomysł oraz skorzystać z technicznej pomocy przy tworzeniu urządzenia oraz porad w zakresie strategii crowdfundingowej. Najlepsze pomysły z hackatonów gwarantowały miejsce w finale konkursu i szansę na zdobycie nagrody głównej.

Wyzwanie, jakie postawiło Lenovo przed kreatywnymi twórcami znalazło wielu odbiorców. Do konkursu zgłoszono ponad 700 różnych projektów z 55 krajów, a do ścisłego finału trafiło 12 prototypów. Firma Lenovo wybierze 10 laureatów hackatonu oceniając kreatywność twórców, oryginalność pomysłów, potencjał rynkowy, użyteczność oraz popularność w serwisach crowdfundingowych. W kwietniu laureaci zostaną zaproszeni do centrali firmy w Chicago, gdzie będą mieć okazję zaprezentować swoje pomysły firmie Lenovo. Spotkanie będzie także miejscem, w którym jury wyłoni najciekawsze pomysły mające szansę na wprowadzenie ich do produkcji i otrzymania wsparcia finansowego na ten cel. Firma Lenovo przekaże milion dolarów do podziału na wybrane projekty. 

źródło: motorola/agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe