agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Kompaktowa kamera filmowa 5,7K od Panasonic

Kompaktowa kamera filmowa 5,7K od Panasonic

SPRZĘT FOTOGRAFICZNY / Kamery / 2017-06-05 11:42:01

W Los Angeles podczas Cine Gear Expo 2017 Panasonic po raz pierwszy zaprezentował nową kamerę filmową AU-EVA1. Model ma być rozwiązaniem pośrednim między bezlusterkowym aparatem cyfrowym Panasonic Lumix GH5 4K a profesjonalną kamerą filmową VariCam LT 4K. Dzięki lekkiej i kompaktowej obudowie, EVA1 jest idealna do filmowania z ręki, nagrywania dokumentów, reklam i teledysków.

Polecane sklepy

RTV Euro AGDMedia ExpertMedia MarktNEONET

Kamera AU-EVA1 została wyposażona w nową matrycę Super 35mm 5,7K, by umożliwić rejestrowanie obrazu w prawdziwie kinowej jakości. Zapewnia rozdzielczość natywną 5,7K, dając jednocześnie możliwość przeskalowania do 4K, UHD, 2K, a nawet 720p. Dzięki temu kamera lepiej wykrywa informacje o kolorze, co gwarantuje precyzyjne wykończenie obrazu.

Nowy model wykorzystuje zalety flagowych kamer filmowych Panasonic VariCam 35, VariCam LT i VariCam Pure. Jedną z ich kluczowych cech jest podwójne natywne ISO. Dzięki wykorzystaniu procesu, który umożliwia odczytanie sensora w diametralnie inny sposób podwójne ISO wyciąga z niego więcej informacji bez degradacji obrazu. To oznacza, że może przełączać się ze standardowej na wyższą czułość bez zwiększania poziomu szumów i bez generowania artefaktów.

- Zdaliśmy sobie sprawę, że w przypadku oferty kamer filmowych jest luka pomiędzy aparatem Lumix GH5, służącym do filmowania w formacie 4K 60p/50p a profesjonalną kamerą VariCam LT. Dzięki niewielkiemu rozmiarowi i nowej matrycy 5,7K, model AU-EVA1 wypełnia tę lukę, dając możliwość bardzo wielu zastosowań w produkcji filmowej - mówi Nela Pertl, European Product Manager w Panasonic.
- W VariCamach, podwójna czułość ISO pozwala operatorom wykorzystywać mniej światła na planie, co przekłada się na oszczędność czasu i kosztów, i jednocześnie większą elastyczność pracy. EVA1 również będzie oferować podwójną natywną czułość ISO, ale dopiero po zakończeniu testów będziemy mogli ostatecznie określić jej specyfikację - dodaje Nela Pertl.

Aby zapewnić dokładne odwzorowanie kolorów i skin tonów EVA1, podobnie jak modele VariCam, posiada funkcje V-Log/V-Gamut, które zapewniają wysoki zakres dynamiczny i szeroki zakres kolorów.
V-Log cechuje charakterystyka przypominająca taśmę filmową, z kolei V-Gamut zapewnia zakres kolorów szerszy niż w przypadku taśm filmowych.

Kamera ma kompaktową obudowę (17 cm x 13,5 cm x 13,3 cm), waży jedynie 1,2 kg i posiada zdejmowany uchwyt. Dzięki temu EVA1 może służyć do filmowania z ręki, na ramieniu, a także może być montowana na dronie czy wysięgnikach jib arm, gdy konieczne jest zapewnienie płynnego ruchu kamery. Jednocześnie Panasonic wraz z czołowymi dostawcami akcesoriów wciąż pracuje nad dostosowaniem jej do dalszych rozwiązań. W tym celu będzie ona wyposażona w szereg punktów mocowania.

 

Z myślą o filmowcach niezależnych EVA1 umożliwia rejestrowanie materiału na dostępnych i niedrogich kartach SD. Oferuje nagrywanie w kilku formatach i stopniach kompresji, m.in. w 10-bitowym formacie 4.2.2 przy rozdzielczości 4K. Pełny zakres obsługiwanych formatów nagrywania będzie dostępny w momencie wejścia kamery na rynek.

Model ma mocowanie EF, dając możliwość korzystania z szerokiego zasobu obiektywów typu prime oraz zoom. Elektroniczna stabilizacja obrazu (EIS) jest wykorzystywana w celu kompensacji możliwych drgań
i rozmycia obrazu w przypadku nagrywania z ręki lub mocowania na ramieniu. Funkcja ta sprawdza się szczególnie przy projektach dokumentalnych lub ujęciach typu “run and gun”. Za mocowaniem obiektywu znajduje się wbudowane koło z filtrami ND z 2, 4 i 6 stopniami powalającymi na precyzyjną kontrolę ekspozycji. Ponadto EVA1 umożliwia usunięcie jednym przyciskiem filtra podczczerwni, przywracając matrycy czułość na promieniowanie IR. Dzięki tej funkcji można uzyskać unikalne efekty fotograficzne i obrazy w nocy.

Jako profesjonalne narzędzie do produkcji wideo, EVA1 oferuje dwa zbalansowane wejścia audio XLR oraz wyjścia wideo HDMI i SDI umożliwiające przesyłanie sygnałów 4K. Planowane uaktualnienie oprogramowania EVA1 będzie oferować również wyjście RAW 5,7K do rekorderów innych firm.

Kamera Panasonic AU-EVA1 na rynku pojawi się jesienią br., a jej cenę poznamy około targów IBC 2017.

źródło: panasonic/agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe