agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin

NVIDIA zapowiada produkcję procesorów centralnych w architekturze ARM

SPRZĘT KOMPUTEROWY / Podzespoły komputerowe / 2011-01-09 09:14:00

NVIDIA poinformowała o planach rozpoczęcia produkcji wysokowydajnych rdzeni procesorów centralnych opartych na architekturze ARM®, które w przyszłości zostaną zastosowane w szerokiej gamie produktów - m.in. w komputerach osobistych, serwerach, stacjach roboczych, a nawet w superkomputerach. Nowa inicjatywa otrzymała wewnętrzną nazwę kodową „Projekt Denver”. W ramach tego projektu firma tworzy własny procesor centralny obsługujący zestaw instrukcji ARM. Zostanie on całkowicie zintegrowany z procesorem graficznym firmy NVIDIA.

Polecane sklepy

RTV Euro AGDMedia ExpertMedia MarktNEONET

Nowy procesor jest owocem upublicznionego dziś strategicznego partnerstwa, w ramach którego firma NVIDIA nabyła prawa do tworzenia własnych wysokowydajnych rdzeni procesorów centralnych na podstawie przyszłych projektów architektury ARM. Firma NVIDIA nabyła także licencję na wykorzystanie istniejącego procesora ARM Cortex™-A15 w następnej generacji procesora mobilnego Tegra.

„ARM jest najszybciej rozwijającą się architekturą procesorów centralnych w historii,” twierdzi Jen-Hsun Huang, przewodniczący i prezes firmy NVIDIA. „To wydarzenie jest początkiem ery wszechobecnego Internetu, w której każde urządzenie będzie zapewniać natychmiastowy dostęp do sieci - możliwość zapewnioną dzięki mocy zaawansowanych rdzeni procesorów centralnych i rozbudowanych systemów operacyjnych.”

FAQ ARM:

  • Czego dotyczyła zapowiedź firmy NVIDIA?
  • Zapowiedzieliśmy Projekt Denver - inicjatywę tworzenia wysokowydajnych procesorów centralnych opartych na architekturze ARM. W ramach tej inicjatywy połączymy siłę przetwarzania seryjnego procesorów centralnych ARM z mocą przetwarzania równoległego naszych procesorów graficznych, tworząc bardzo energooszczędny procesor przeznaczony dla komputerów osobistych, serwerów, stacji roboczych, a nawet dla superkomputerów.
  • Dlaczego firma NVIDIA integruje procesor graficzny z procesorem centralnym?
  • Procesor ARM połączony z procesorem graficznym firmy NVIDIA jest platformą obliczeniową przyszłości. Wysoce wydajny procesor centralny ze standardowym zestawem instrukcji będzie obsługiwać sekwencyjne części aplikacji i zapewniać kompatybilność, natomiast masowo równoległy i wydajny procesor graficzny będzie obsługiwać równoległe elementy kodu programu. Dzięki temu komputery produkowane w przyszłości - od najcieńszych komputerów przenośnych po największe ośrodki danych - będą cechować się wyjątkowym połączeniem wydajności i energooszczędności. Zamontowane w nich procesory będą stanowić najlepsze połączenie obu światów, a także zapewnią najdłuższy czas pracy na akumulatorach w rozwiązaniach mobilnych.
  • Ile pieniędzy wydano na zakup tej licencji?
    Szczegóły zawartej umowy są poufne.
  • Kiedy licencja wygaśnie?
    Zasady umowy licencyjnej są poufne. Możemy powiedzieć, że nasze partnerstwo z firmą ARM ma charakter strategiczny i oczekujemy, że będzie ono trwać wiele lat.
  • Jakie architektury ARM obejmuje licencja?
    Projekt Denver będzie wykorzystywać licencję na przyszłą architekturę procesorów centralnych ARM. Wykupiliśmy również licencję na architekturę procesora centralnego ARM Cortex A15, który zostanie zastosowany w układach Tegra.
  • Czy licencja obejmuje 64-bitową architekturę ARM?
    W chwili obecnej nie ujawniamy konkretnych szczegółów na temat produktów.
  • Jaką licencją posłużono się przy tworzeniu układu Tegra, który wykorzystuje centralny procesor dwurdzeniowy?
    Tegra 2 wykorzystuje dwurdzeniowy procesor centralny Cortex A9.
  • Jak długo trwały rozmowy firmy NVIDIA z firmą ARM?
    Firma NVIDIA po raz pierwszy nabyła licencję na procesor firmy ARM w 2005 r. Od tamtej pory obie firmy prowadzą od czasu do czasu różnorodne rozmowy strategiczne.
  • Jaka jest opinia firmy NVIDIA o architekturze x86?
    Procesory oparte na architekturze X86 przestały być motorem branży komputerowej. ARM oraz firmy jej podobne tworzą ultraenergooszczędne procesory, które mogą zostać z powodzeniem wykorzystane zarówno w urządzeniach mobilnych, jak i w serwerach, bez kosztów, zamkniętego charakteru i wyższego zużycia mocy charakterystycznych dla architektury x86.
  • Czy firma NVIDIA nie pracowała nad rozwojem strategii z udziałem architektury x86?
    Czy ten projekt został porzucony?

    Spędziliśmy ostatnie trzy lata na tworzeniu strategii dla procesorów centralnych, która ostatecznie została w pełni oparta na architekturze ARM. Będziemy nieprzerwanie tworzyć doskonałe procesory graficzne dla platform X86, które będą wykorzystywać standardy branżowe (np. PCIe).
  • Czy architektura ARM nie jest przeznaczona wyłącznie dla urządzeń mobilnych?
    Nie. Firma Microsoft zaprezentowała na targach CES pełnoprawną wersję systemu Windows dla komputerów PC, która pracowała na procesorze centralnym ARM. Procesory centralne ARM mogą wykonać tę samą pracę, ale są mniejsze i bardziej energooszczędne od tradycyjnych procesorów opartych na architekturze x86. Firma ARM zademonstrowała nawet serwery www pracujące pod kontrolą procesorów ARM.
  • Czy firma NVIDIA będzie nadal wspierać architekturę x86?
    NVIDIA będzie nieprzerwanie zapewniać doskonałe wparcie dla standardów i technologii niezbędnych naszym klientom.
  • Czy ta zapowiedź oznacza koniec dedykowanych procesorów graficznych firmy
    NVIDIA?

    Nie, nasz dział procesorów graficznych odnotował wyraźny wzrost. Ten fakt został niedawno zweryfikowany przez wiodącego analityka branżowego - Deana McCarrona z firmy Mercury Research. McCarron przewiduje, że sprzedaż dedykowanych procesorów graficznych ulegnie podwojeniu w roku 2014 w porównaniu z rokiem 2009.
  • Czy nowe produkty będą wspierać systemy Windows i Linux?
    Tak.
  • Czy firma zamierza wyprodukować i sprzedawać samodzielny procesor centralny
    marki NVIDIA?

    Będziemy dostarczać rozwiązania, na które jest popyt. W chwili obecnej wszystkie obsługiwane przez nas rynki sygnalizują zapotrzebowanie na obliczenia równoległe, co wiąże się z koniecznością połączenia procesorów centralnych z graficznymi.
  • Która z przyszłych architektur NVIDIA zostanie zintegrowana z procesorami ARM?
    Procesory centralne ARM zostaną zintegrowane z procesorami graficznymi NVIDIA w układach Maxwell, które trafią na rynek w przeciągu następnych kilku lat.
  • Które produkty NVIDIA będą wykorzystywać procesory centralne ARM? Kiedy je zobaczymy?
    Zamierzamy wykorzystywać procesory ARM we wszystkich markach naszych produktów. Na razie nie udzielamy informacji o terminach.
  • Jak to ogłoszenie wpłynie na architekturę CUDA?
    Nie przewidujemy zmian. Nowe rozwiązania przybliżą moc równoległego przetwarzania architektury CUDA jeszcze większej liczbie developerów.
  • Czy nowe procesory będą obsługiwać ECC?
    Tak, produkty dla niektórych rynków będą obsługiwać ECC.
  • Czy procesory ARM będą pracować z szybkością dorównującą architekturze x86?
    Tworzone przez nas połączenie procesora centralnego i graficznego będzie cechować się najlepszym współczynnikiem wydajności na wat. Wydajność aplikacji jest najważniejszą miarą. Zamierzamy równoważyć wydajność i względny pobór mocy odpowiednio do potrzeb danego rynku docelowego.
  • W ile rdzeni zostaną wyposażone procesory centralne ARM?
    Liczba rdzeni nie jest ograniczona. Będzie ona dostosowana do potrzeb rynku docelowego.
  • Czy komputery heterogeniczne - tj. dedykowane procesory graficzne i centralne oparte na szynie PCIe - zostaną wyparte z rynku?
    Sądzimy, że na rynku pozostanie gama różnorodnych rozwiązań - dedykowanych procesorów graficznych, zintegrowanych procesorów itp. Nasza firma będzie dostarczać rozwiązania, na które jest popyt.
  • W jaki sposób ta strategia różni się od rozwiązania Fusion firmy AMD?
    Firma AMD jest uwiązana do architektury x86. Impet architektury ARM jest niespotykany - już niedługo na każdy sprzedany procesor x86 przypadnie 10 sprzedanych procesorów ARM. Branża komputerowa szybko przechodzi na gamę produktów, których część stanowią również urządzenia mobilne. Uważamy, że przyszłość platformy obliczeniowej obejmuje wszystkie urządzenia - od najmniejszych (mobilnych) do największych (superkomputerów). ARM to przyszłość.
  • Czy firma NVIDIA sądzi, że AMD ma własną strategię dla procesorów ARM?
    Radzimy zapytać o to firmę AMD.
agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe