agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Odkurzacz z Morza Bałtyckiego

Odkurzacz z Morza Bałtyckiego

MAŁE AGD / Odkurzacze i akcesoria / 2010-11-06 19:16:00

Odkurzacz z Morza Bałtyckiego powstał z plastiku zebranego w trzech wybranych lokalizacjach na terenie Polski, Szwecji i Łotwy. W Szwecji rozdano przechodniom małej przystani Sandhamn położonej na jednej a wysp Archipelagu Sztokholmskiego specjalne koperty z logo Vac from the Sea. Do kopert wkładano zebrane śmieci i w ten sposób wysyłano je do Electrolux.

Miejsce zbiórki: Sandhamn, Szwecja; Hel, Polska; Ragaciems, Klapkalnciems, Łotwa

Metoda: oczyszczanie nabrzeża we współpracy z ludnością lokalną.

Partnerzy: mieszkańcy wyspy Sandhamn w Szwecji, Stacja Morska Hel w Polsce. Organizacja Pedas na Łotwie.

W Polsce zbiórka plastiku została zorganizowana we współpracy ze Stacją Morską Hel, terenową placówką badawczo-edukacyjną, która podlega Instytutowi Oceanografii na Uniwersytecie Gdańskim. Oczyszczanie plaży to element programu edukacyjnego Stacji. W zbiórce plastiku na najdalej wysuniętej na wschód plaży Półwyspu Helskiego uczestniczyła grupa dzieci ze szkoły podstawowej w Słupsku.

Na Łotwie odbyło się sprzątanie plaż w Ragaciems i Klapkalnciems, położonych w odległości około 40 kilometrów od Rygi. W zbiórce pomagała lokalna organizacja pozarządowa Pedas.

Plastikowe odpadki zebrane w trzech krajach ozdobiły obudowę odkurzacza. Możemy wśród nich rozpoznać różne obiekty, takie, jak elementy opakowań po lodach, fragmenty plastikowych butelek i sandałów oraz kolorowe, plastikowe nakrętki i plażowe zabawki. Znalezione przedmioty zostały przymocowane na masce zrobionej z plastiku przetworzonego przemysłowo, a następnie podgrzane gorącym powietrzem tak, aby wymodelować z nich gładki kształt obudowy odkurzacza Electrolux Ultra One.

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe