agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebook
Piotr Grabowski wygrywa konkurs Samsung Art Master

Piotr Grabowski wygrywa konkurs Samsung Art Master

2011-11-15 15:54:00

Znamy nazwiska laureatów 8. edycji ogólnopolskiego konkursu Samsung Art Master. Nagrodę Główną w wysokości 25 000 zł otrzymał Piotr Grabowski za instalację „Antyliban“. Nagrodę Publiczności, czyli 10 000 zł, przyznano Urszuli Pieregończuk za niezwykle plastyczny i szczegółowo dopracowany film „Rosyjski romans“. Gala Finałowa konkursu odbyła się w poniedziałek, 14 listopada br., w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Wyłoniono zwyciezcę 8. edycji konkursu sztuk wizualnych Samsung Art Master - najlepszego z dziesięciu finalistów prezentujących swoje prace w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Nagrodę Główną w wysokości 25 000 zł za instalację „Antyliban“ otrzymał Piotr Grabowski, absolwent Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jury eksperckie doceniło pracę młodego artysty za „zagadkowość uzyskaną poprzez zestawienie obiektów wirtualnych z obiektami realnymi“. Zwycięska instalacja jest bowiem konfrontacją nierealnych wyobrażeń i tęsknot za egzotyką z realnymi możliwościami i oderwaniem się od codzienności za pośrednictwem rzeczywistości wirtualnej.

Nagrodę Drugą w wysokości 10 000 zł otrzymała Urszula Pieregończuk, absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, za etiudę filmową „Rosyjski romans“. Zainscenizowany przez młodą artystkę niezwykle plastyczny dramat pożądania, zazdrości i przemocy zachwycił również publiczność, która w drodze głosowania przyznała jej Nagrodę Publiczności w wysokości 10 000 zł.

Dwie równorzędne Nagrody Trzecie o wartości 7 000 zł otrzymali absolwenci Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu: Mateusz Sadowski za „Filmy z domu“ oraz Zofia Nierodzińska za „Odkrywanie powolności“. Twórczość Mateusza Sadowskiego, absolwenta kierunków Fotografia i Intermedia, wyróżniono za „niezwykle silną potrzebę znalezienia oryginalnej drogi twórczej i eksperymentalne podejście balansujące na granicy wideo i literatury“. Instalację autorstwa Zofii Nierodzińskiej, absolwentki Malarstwa, jury wyróżniło za „potraktowanie malarstwa jako wciąż niewyczerpanego medium pomagającego uzewnętrzniać zarówno sprawy osobiste, jak i uniwersalne“.

Dodatkowo, wszystkim dziesięciu finalistom konkursu wręczono nagrody rzeczowe, tablety GALAXY Tab 10.1, ufundowane przez organizatora i pomysłodawcę konkursu, firmę Samsung Electronics Polska.

W skład jury eksperckiego 8. edycji Samsung Art Master, które wyłoniło laureatów konkursu, wchodziły wybitne osobistości polskiego świata kultury i sztuki: Norman Leto - artysta znany z działań twórczych w obrębie sztuki wideo i nowych mediów, Dobrila Denegri - dyrektor ds. programowych Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki czasu“ w Toruniu oraz Wojciech Kozłowski - dyrektor galerii Biuro Wystaw Artystycznych (BWA) w Zielonej Górze.

Wystawa zbiorowa prezentująca prace wszystkich finalistów konkursu w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zakończy się w najbliższą niedzielę, 20 listopada br. Kuratorem wystawy jest Stach Szabłowski.

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe