agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Projekty informatyczne w administracji rządowej

Projekty informatyczne w administracji rządowej

2012-05-11 11:38:00

Czy i jak można usprawnić struktury administracji publicznej przy pomocy nowoczesnych narzędzi teleinformatycznych? Zagadnienie to będzie jednym z przedmiotów dyskusji uczestników dwudniowego międzynarodowego Forum na Rzecz Konkurencyjności Europy Środkowo-Wschodniej, które rozpocznie się 15 maja 2012 roku w Warszawie.

Spotkanie, na które zostali zaproszeni ministrowie i przedstawiciele sektora publicznego, edukacji i rynku pracy z 31 państw Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej oraz Azji Centralnej, ma na celu wymianę doświadczeń i dyskusję o zwiększaniu konkurencyjności tych regionów poprzez wdrażanie nowoczesnych e-technologii. Jednym z najistotniejszych aspektów tego procesu jest realizacja projektów teleinformatycznych w sferze państwowej. Administracja publiczna działa w złożonych warunkach społeczno-gospodarczych, pod silną presją dyscypliny budżetowej oraz w obliczu rosnących oczekiwań obywateli co do jakości, szybkości, efektywności i ilości świadczonych usług. Ich poziom wyznacza standardy sprawnego państwa, a nowoczesne technologie są w stanie je podwyższyć. W czasach postępującej globalizacji, rosnącej konkurencyjności oraz restrukturyzacji rynku pracy ich znaczenie staje się kluczowe.

Instytucje publiczne funkcjonują w przestrzeni, w której komunikacja odbywa się za pomocą najnowszych narzędzi teleinformatycznych, takich jak internet i urządzenia mobilne. Umiejętność posługiwania się nimi jest ważnym czynnikiem skutecznego przekazu oraz przejrzystego dialogu urzędów i ośrodków władzy z partnerami społecznymi. Sprawne państwo, posługujące się najnowszymi rozwiązaniami teleinformatycznymi, może ułatwić i uprościć obowiązki obywateli. Właściwy system elektronicznego rozliczania podatków oznacza łatwiejsze rozliczenia. Rejestrowanie działalności gospodarczej w internecie sprzyja z kolei rozwojowi przedsiębiorczości, która jest jednym z fundamentalnych składników tworzenia dobrobytu, zasobów i potencjału, rozstrzygających o konkurencyjności. Dzięki technologiom teleinformatycznym możliwy jest szybszy rozwój w obszarach, stanowiących o innowacyjności i kreatywności gospodarki: edukacji, nauki i rynku pracy.

Technologie informatyczne w sferze publicznej przyczyniają się jednak nie tylko do racjonalizacji sił i środków, ale także do bezpośredniego wzrostu zadowolenia obywateli. Wprowadzenie e-dowodu z możliwością zapisywania wielu ważnych danych, czy wdrożenie systemu bezpiecznego obiegu e-dokumentów, ograniczają liczbę czynności i formalności urzędowych. Integracja baz danych, rejestrów i spisów w znacznym zaś stopniu ułatwia zarządzanie majątkiem publicznym, dobrami i usługami, oferowanymi obywatelom.

Nakłady na budowę e-państwa mogą powodować:

  • optymalizację działalności administracji państwowej,
  • wzrost zadowolenia obywateli,
  • zwiększenie dostępności praw i przywilejów (np. elektroniczny system głosowań zwiększa liczbę głosów oddanych w wyborach),
  • zmniejszenie sfer wykluczenia (brak dostępu do internetu jest postrzegany w kategoriach ograniczenia szans),
  • rozwój przedsiębiorczości (łatwiejsze prowadzenie działalności gospodarczej),
  • wzrost społecznych e-kompetencji,
  • podniesienie konkurencyjności.

Projekty informatyczne w administracji to szybki zwrot z inwestycji w postaci zwiększonej satysfakcji obywateli, sprawniejszej administracji i pełniejszego wykorzystania środków przez sektor państwowy oraz prywatny.

źródło: microsoft/agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe