agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Psiak w domu a alergie

Psiak w domu a alergie

MAŁE AGD / Odkurzacze i akcesoria / 2018-04-24 11:59:06

Czy wiesz, dlaczego psy uczulają i jak sprawdzić, czy alergia na pewno wynika z kontaktu z psem? Sprawdź też co zrobić, żeby pomóc uczulonemu.

Polecane sklepy

Media MarktRTV Euro AGDMedia ExpertKomputronik

Alergia na psy często stawia rodziny przed trudnymi wyborami. Jeśli Twoje dziecko bardzo chce mieć pupila, a Ty nie jesteś pewny, czy to dobry pomysł ze względu na alergie, zobacz, co możesz zrobić.

To prawda, że u psów wykryto aż 28 alergenów.  Na szczęście nie wszystkie z nich są istotne z alergologicznego punktu widzenia. W dodatku wbrew powszechnej opinii - u psów głównym źródłem alergenów wcale nie jest sierść, lecz złuszczony naskórek i obecna w ślinie albumina osoczowa. Warto wiedzieć, że uczulać mogą też wydaliny psów- mocz, kał a nawet krew. Objawy, które alergicy zgłaszają po kontakcie z sierścią, są wywołane tak naprawdę znajdującymi się na niej alergenami właśnie naskórka lub śliny zwierzaka. Alergenem głównym wywołującym objawy jest lipokaina Can f1. Co ciekawe, jej wyższe stężenia obserwuje się u samców niż u samic, niezależnie od rasy.

 

Szacuje się, że 8% populacji na świecie ma stwierdzone uczulenie na alergeny psa. U dzieci można zaobserwować pewną zmienność. 5% dzieci w wieku 7-8 lat jest uczulonych na alergeny tego zwierzaka, natomiast, kiedy dzieci te stają się starsze (11-12 rok życia) odsetek ten wzrasta do 10%. Aby zdiagnozować alergię na psa wykonuje się testy skórne. Niestety bywają one dość zawodne. Okazuje się bowiem, że dodatni wynik testu u pacjenta z objawami alergicznymi występuje zaledwie u co piątego pacjenta. W dodatku niektórzy alergicy mają bardzo nasilone objawy alergii po kontakcie z psem, a inni nieco mniejsze. Dzieje się tak dlatego, że nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na czynnik alergizujący. Warto też pamiętać, że naskórek psa jest świetną pożywką dla roztoczy kurzu domowego. Jeśli więc ktoś jest dodatkowo uczulony na alergeny roztoczy, z pewnością będzie miał silniej wyrażone objawy alergii.

Zatem nawet jeśli testy skórne nie wykazały alergii, zanim zabierzesz psa do domu, warto zaobserwować reakcję układu immunologicznego dziecka na kontakt z tym zwierzakiem. Jeśli okaże się, że po przytulaniu się do psa, po polizaniu przez niego skóry dziecka, a w najgorszym wypadku tylko po pobycie w mieszkaniu, w którym przebywa wystąpią objawy alergiczne (katar, kichanie, reakcje skórne, swędzące czy zaczerwienione spojówki lub duszność), wydaje się, że lepiej byłoby nie brać psa do domu.

Jeśli maluch bardzo nalega na zwierzaka, warto rozważyć, czy pies nie mógłby zamieszkać na przykład u babci lub cioci. Stały kontakt z alergenem będzie niestety powodował nawroty objawów. Jednak jeżeli objawy alergii nie są bardzo silne i czworonóg zamieszka w domu, dobrze zadbać o kilka rzeczy. Po pierwsze często i dokładnie go kąpać - czysta sierść niesie mniej alergenów. Po drugie, często i dokładnie sprzątać wszystkie powierzchnie, w tym kanapy i fotele tak, by sierść czy ślina psia nie zalegały niepotrzebnie w mieszkaniu. Przydać się tu mogą odkurzacze ze specjalną nasadką do odkurzania sierści zwierząt, np. tradycyjny Philips FC8246 lub bezprzewodowy Philips SpeedPro Max. Po trzecie warto zadbać o oczyszczanie powietrza. Najlepiej wybierz sprawdzone urządzenie z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, np. Philips AC2889. Taki oczyszczacz ze specjalnym trybem antyalergenowym skutecznie usunie z powietrza popularne alergeny, ale nie tylko. Zastosowana w nim wieloetapowa filtracja, zwiększa ilość czystego powietrza oraz skutecznie filtruje drobne cząsteczki o wielkości zaledwie 0,02 mikrona. Oczyszczacz Philips dzięki filtrowi NanoProtect HEPA jest w stanie usunąć do 99,97% alergenów, ale też bakterii, wirusów i cząsteczek smogowych PM2,5, dzięki czemu świetnie poradzi sobie z przygotowaniem zdrowego powietrza dla małych alergików. Dodatkowo wskaźnik alergenów i wskaźnik LED daje możliwość sprawdzenia aktualnej jakości powietrza w pomieszczeniu.

Rekomendowane ceny wymienionych produktów Philips wynoszą:

  • Odkurzacz Philips PowerGo AAA FC8246/09 - 539,00 PLN
  • Odkurzacz bezprzewodowy FC6823/01 - 2019,00 PLN
  • Oczyszczacz powietrza AC2889/10 - 2 009,00 PLN

źródło: agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe