agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa chce zablokować dostęp do serwisów Gmail, Skype, Hotmail

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa chce zablokować dostęp do serwisów Gmail, Skype, Hotmail

INNE / Internet / 2011-04-15 14:16:00

W ślad za rządami Indii, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które w zeszłym roku zagroziły blokadą niektórych szyfrowanych usług Blackberry, rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa określiła serwisy Skype, Gmail i Hotmail „zagrożeniem bezpieczeństwa narodowego” i zasugerowała ich zablokowanie.

Polecane sklepy

RTV Euro AGDMedia ExpertMedia MarktNEONET

Według informacji prasowej ITAR-TASS, szef Centrum Informacji i Komunikacji Specjalnej FSB, Aleksander Andrejeczkin, stwierdził: „Niekontrolowane użycie takich usług może być poważnym zagrożeniem dla Rosji”

Andrejeczkin dodał, że serwery i technologia szyfrowania pochodzą z krajów innych niż Rosja, co stwarza trudności w prowadzeniu dochodzeń. Dodatkowo usługi te są często używane przez „obcych ekstremistów”.

Uwagi te wygłoszono na spotkaniu Komisji Komunikacji i Technologii, która następnie kontynuowała obrady bez obecności prasy. Stwierdzenie Andrejeczkina spowodowały pewne zamieszanie na Kremlu. Dimitri Peskow, sekretarz prasowy Władimira Putina, potwierdził, że opinia ta reprezentuje oficjalne stanowisko FSB: „Przedstawiciele FSB nie wyrażają osobistych punktów widzenia. Oczywiście jest to stanowisko agencji”. Natomiast rosyjski minister telekomunikacji Igor Szczegolew oznajmił: „Nie planujemy wyłączenia ani zablokowania Skype’a, Gmaila, Hotmaila ani żadnych innych zagranicznych serwisów internetowych w Rosji”, dodając niepokojące zdanie: „Obecnie dyskutujemy o uregulowaniu takich technologii, również w kategoriach ekonomicznych”.

„Główną przyczyną obaw FSB wydaje się być szyfrowanie stosowane przez te popularne serwisy, a celem agencji jest albo zablokowanie dostępu do tego rodzaju usług, albo wykorzystanie groźby blokady jako pretekstu służącego do rozpoczęcia negocjacji w sprawie rozszerzenia dostępu rosyjskich służb bezpieczeństwa do szyfrowanych informacji.” - mówi Rik Ferguson, starszy doradca ds. bezpieczeństwa w Trend Micro. „Kraje, które zagroziły blokadą usług Blackberry, zawarły ugodę z RIM, producentem telefonów Blackberry. Porozumienie umożliwiło dalsze korzystanie z usług, a jego szczegóły nigdy nie zostały ujawnione” - dodaje Rik Ferguson.

Władimir Putin obecnie przewodzi komitetowi utworzonemu przez Komisję Komunikacji i Technologii, którego celem jest nakreślenie planu regulacji masowego użycia internetowych technologii szyfrowania w Rosji. Komitet ma ogłosić raport 1 października tego roku.

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe