agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Smartfon, jako urządzenie szpiegujące, zdolne do kradzieży nawet poufnych danych

Smartfon, jako urządzenie szpiegujące, zdolne do kradzieży nawet poufnych danych

AKCESORIA FOTO / Ramki cyfrowe / 2012-05-30 12:37:00

Dziś ciężko jest wyobrazić sobie życie i pracę bez technologii mobilnych. Nigdy wcześniej nie mieliśmy takiej możliwości, by szybko i łatwo dzielić się swoimi pomysłami i odczuciami z innymi ludźmi na całym świecie. A to wszystko dzięki smartfonom - czyli zaawansowanym telefonom, które służą nie tylko do wysyłania SMS-ów i do dzwonienia, ale także do edycji plików, do odbierania firmowych czy służbowych maili czy też do surfowania i korzystania z mediów społecznościowych. Urządzenia te są bardzo popularne również w naszym kraju - według raportu IDC smartfony stanowiły 47,5% wszystkich telefonów komórkowych sprzedanych w Polsce w pierwszym kwartale 2012 roku.

Polecane sklepy

Media MarktRTV Euro AGDMedia ExpertKomputronik

Na świecie sprzedaje się aktualnie więcej smartfonów niż komputerów. Najpopularniejsze są urządzenia bazujące na Androidzie - według ekspertów z firmy analitycznej Canalys aż 49% smartfonów sprzedanych w 2011 roku obsługuje właśnie ten system operacyjny . Codziennie uruchamia się kolejne 850 000 urządzeń z systemem Android, a do końca 2011 roku pobrano 35 miliardów aplikacji. Olbrzymia popularność smartfonów idzie w parze z kolejnymi atakami złośliwego oprogramowania. Cyberprzestępcy uważnie śledzą trendy i to właśnie smartfony są dla nich teraz najatrakcyjniejszym łupem. Szpiegostwo korporacyjne i handel firmowymi danymi jeszcze nigdy nie były tak łatwe.

„Cyberprzestępcy szukają możliwości łatwego wzbogacenia się. Są ekspertami w dziedzinie inżynierii społecznej. Potrafią zmylić ofiarę i skłonić ją do tego, by pobrała złośliwe oprogramowanie” - mówi Rik Ferguson, Dyrektor ds. badań nad bezpieczeństwem i komunikacji w regionie EMEA w firmie Trend Micro. ”Zainfekowany telefon może dostarczyć cyberprzestępcom informacji o nas i o naszej firmie, może też wysyłać niewidoczne dla nas drogie SMS-y. Tego rodzaju atak może mieć poważne konsekwencje” - dodaje Rik Ferguson.

Na szczęście możemy podjąć pewne działania, które zwiększają bezpieczeństwo smartfonów podłączanych do firmowych sieci. Trend Micro przedstawia kilka uniwersalnych wskazówek pozwalających na ochronę naszych urządzeń przed działaniami cyberprzestępców:

  • Zawsze zabezpieczaj urządzenie hasłem
  • Korzystaj tylko z oficjalnych kanałów dystrybucji aplikacji
  • Sprawdzaj wydawcę i reputację każdej aplikacji, którą ściągasz
  • Kiedy instalujesz aplikacje, sprawdź jakich pozwoleń od Ciebie żąda
  • Pamiętaj, by zainwestować w sprawny system służący do zabezpieczenia urządzeń i do zarządzania telefonami podłączanymi do sieci korporacji

Trend Micro prezentuje również film Cyberprzestępcy celują w mobilnych - materiał edukacyjny pokazujący to, w jaki sposób zwykły smartfon może zostać przekształcony w urządzenie szpiegujące, zdolne do kradzieży nawet poufnych danych.

źródło: trendmicro/agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe