agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Sony wprowadza nowy, flagowy model aparatu ɑ z mocowaniem typu A: ɑ99 II

Sony wprowadza nowy, flagowy model aparatu ɑ z mocowaniem typu A: ɑ99 II

SPRZĘT FOTOGRAFICZNY / Lustrzanki cyfrowe / 2016-09-20 07:20:00

Firma Sony ogłosiła nowy, flagowy model aparatu ɑ z mocowaniem typu A: ɑ99 II. Wykorzystano w nim najnowsze osiągnięcia w dziedzinie obrazowania cyfrowego, jak hybrydowy system AF oparty na detekcji fazy oraz firmowe rozwiązania dedykowane dla aparatów z mocowaniem typu A, do których należy technologia przepuszczalnego lustra TMT (Translucent Mirror Technology™). W wyniku tego połączenia, powstał profesjonalny korpus dedykowany fotografom sportu i przyrody. Nowy model, będący następcą wysoko ocenianego aparatu ɑ99, potwierdza niezmienne zaangażowanie firmy Sony w produkcję korpusów z mocowaniem typu A i ich pozycję w ścisłej, branżowej czołówce.

Polecane sklepy

Media MarktRTV Euro AGDMedia ExpertKomputronik

System 4D Focus do pełnoklatkowych przetworników obrazu: innowacyjny, hybrydowy system AF oparty na detekcji fazy z 79 hybrydowymi, krzyżowymi polami AF[i] tworzonymi przez 79 dedykowanych i 399 umieszczonych w płaszczyźnie ogniskowej pól AF; zdjęcia seryjne z szybkością do 12 kl./s

  • Pełnoklatkowy przetwornik obrazu CMOS Exmor R™ o dużej rozdzielczości efektywnej: 42,4 megapiksela
  • Nowo opracowany, 5-osiowy system stabilizacji obrazu wbudowany w korpus
  • Wyjątkowa funkcjonalność i niezawodność w nowo opracowanej obudowie o mniejszych wymiarach
  • Wewnętrzny zapis filmów 4K w formacie XAVC S i szereg profesjonalnych funkcji nagrywania obrazu

Firma Sony ogłosiła nowy, flagowy model aparatu ɑ z mocowaniem typu A: ɑ99 II. Wykorzystano w nim najnowsze osiągnięcia w dziedzinie obrazowania cyfrowego, jak hybrydowy system AF oparty na detekcji fazy oraz firmowe rozwiązania dedykowane dla aparatów z mocowaniem typu A, do których należy technologia przepuszczalnego lustra TMT (Translucent Mirror Technology™). W wyniku tego połączenia, powstał profesjonalny korpus dedykowany fotografom sportu i przyrody. Nowy model, będący następcą wysoko ocenianego aparatu ɑ99, potwierdza niezmienne zaangażowanie firmy Sony w produkcję korpusów z mocowaniem typu A i ich pozycję w ścisłej, branżowej czołówce.

Nowa jakość systemu AF

Nowo opracowany, oparty na detekcji fazy system AF zapewnia ciągłość pracy automatyki ostrości i jest pierwszą realizacją systemu 4D FOCUS w aparacie ɑ z pełnoklatkową matrycą obrazu. Użytkownicy korpusu ɑ99 II uzyskują dzięki niemu nową, jeszcze lepszą jakość automatycznego ustawiania ostrości. Działanie hybrydowego systemu AF opartego na detekcji fazy zakłada połączenie precyzyjnego, 79-polowego, dedykowanego czujnika AF opartego na detekcji fazy oraz 399 umieszczonych w płaszczyźnie ogniskowej pól AFi, które razem tworzą zespół 79 hybrydowych, krzyżowych pól AF. Zespół ten odznacza się nadzwyczajną dokładnością ustawiania ostrości oraz zaawansowanymi możliwościami śledzenia obiektów w kadrze, nawet przy dużej szybkości ruchu. Technologia TMT, eliminująca z konstrukcji ruchome lustro, umożliwia ponadto ciągłe działanie systemu AF i wizjera we wszystkich trybach pracy, także przy podglądzie na żywo i nagrywaniu filmów. 

Korpus ɑ99 II bez przeszkód działa przy słabym oświetleniu. Precyzyjny system AF nienagannie sprawuje się nawet przy oświetleniu na poziomie -4 EV, będącym wyzwaniem nie do pokonania dla większości innych aparatów.

Aby zapewnić wysoką rozdzielczość i możliwość fotografowania seryjnego z dużą szybkością klatek, konstruktorzy korpusu ɑ99 II na nowo zaprojektowali system przepływu danych. Dzięki wzajemnej współpracy nowego układu LSI, przetwornika obrazu, procesora BIONZ X oraz nowo opracowanego zespołu migawki, maksymalna prędkość zdjęć seryjnych ze śledzeniem AE/AF wynosi 12 kl./sii, przy wykorzystaniu całego potencjału 42,4-megapikselowej rozdzielczości matrycy. Superszybki korpus pozwala więc uzyskać wyjątkowo ostre zdjęcia, nawet podczas fotografowania obiektów będących w ruchu i przy pracy w trudnych warunkach oświetlenia. Duży bufor i wyrafinowane techniki przetwarzania danych, umożliwiają wyświetlenie fotografii natychmiast po ich wykonaniu, nawet w trybie zdjęć seryjnych z dużą szybkością. Podczas pracy w pomieszczeniach oświetlonych sztucznymi źródłami światła, aparat automatycznie wykrywa migotanie obrazu i minimalizuje jego wpływ na końcowy efekt poprzez odpowiednią korektę czasu otwarcia migawki.

Udoskonalone algorytmy wyświetlania w wizjerze elektronicznym umożliwiają obecnie zdjęcia seryjne z podglądem na żywo w tempie do 8 kl./s. Zapewnione jest przy tym śledzenie AF/AE, a dzięki minimalnym opóźnieniom w wyświetlaniu obrazu, wrażenie jest praktycznie takie samo jak przy pracy z wizjerem optycznym. Wizjer pokazuje też w czasie rzeczywistym wskazania ekspozycji, balansu bieli i innych parametrów. Trzy dostępne ustawienia szybkości zdjęć seryjnych z podglądem na żywo — 8, 6 i 4 kl./s — pozwalają utrwalać różnorodne sceny i tematy.

Moc w każdym pikselu

Wykonany w technologii BSI, 42,4-megapikselowy, pełnoklatkowy przetwornik obrazu CMOS Exmor R typu „gapless on chip” umożliwia szybki odczyt dużej ilości danych i wyjątkowo efektywne przechwytywanie światła. Połączenie tych cech przekłada się na bardzo dużą czułość, niski poziom szumów, szeroki zakres dynamiki i rozdzielczość 42,4 megapiksela w całym zakresie czułości ISO: od 100 do 25 600, z możliwością rozszerzenia do ISO 50-102 400. Korpus ɑ99 II nie zawiera optycznego filtra dolnoprzepustowego. Taka konstrukcja zapewnia niespotykaną wcześniej głębię i realizm wyglądu detali i faktur. Dodatkowo użytkownik ma możliwość zapisu plików RAW z kompresją lub bez niej.

5-osiowa stabilizacja obrazu SteadyShot™ INSIDE

Cieszący się ogromnym powodzeniem wśród użytkowników aparatów z serii ɑ7 II wbudowany w korpus, 5-osiowy stabilizator obrazu, został obecnie dostosowany do korpusów z mocowaniem typu A i po raz pierwszy wykorzystany w nowym modelu ɑ99 II. Oprócz kompensacji pochyleń i odchyleń, o które nietrudno podczas zdjęć przy dłuższych ogniskowych, system zapewnia korektę przemieszczeń wzdłuż osi X i Y w czasie ujęć w zbliżeniu oraz przechyłów występujących przy fotografowaniu i filmowaniu nocą. Nowo wprowadzone precyzyjne czujniki żyroskopowe wykrywają nawet minimalne ruchy aparatu, które mogą spowodować zamazanie obrazu. W rezultacie czas otwarcia migawki można wydłużyć nawet o 4,5 stopnia — i w dalszym ciągu wykorzystywać pełny potencjał 42,4-megapikselowego przetwornika podczas rejestracji obrazu fotograficznego i filmowego. Efekt stabilizacji obrazu można sprawdzać w wizjerze lub na ekranie LCD w trybie podglądu na żywo — w tym celu wystarczy wcisnąć do połowy przycisk spustu migawki lub włączyć funkcję Focus Magnifier służącą do powiększania obrazu w czasie ustawiania ostrości. Dzięki temu rozwiązaniu łatwiej jest kontrolować kadr i ostrość podczas wykonywania zdjęć przy dużej ogniskowej lub w trybie makro.

Udoskonalona konstrukcja, większa funkcjonalność

Konstruktorzy korpusu ɑ99 II uwzględnili wiele uwag otrzymanych od użytkowników profesjonalnych i w porównaniu z poprzednim modelem wprowadzili szereg ważnych zmian w budowie. Nowy aparat jest o 8% mniejszy od swojego poprzednika - ɑ99. Ma nowo zaprojektowany uchwyt i obudowę ze stopu magnezu. Zawiera dwa gniazda na karty SD i inne udoskonalenia poprawiające ergonomię. Wszystkie główne przyciski i pokrętła zabezpieczono uszczelnieniami. Obudowa jest dzięki temu odporna na wilgoć i pył, co pozwala na fotografowanie w najtrudniejszych i wymagających warunkach.

Nowy zespół migawki, zaprojektowany w celu zwiększenia szybkości działania, odznacza się także większą trwałością: testy wykazały jego wytrzymałość na ponad 300 000 cykli pracy. W wizjerze XGA OLED Tru-Finder wykorzystano powłokę ZEISS® T oraz 4‑elementowy układ optyczny, który zawiera dwustronną soczewkę asferyczną i zapewnia powiększenie w skali 0,78x. Uzyskiwany dzięki temu obraz jest czysty i wyraźny nawet w rogach kadru. Do zapewnienia wyraźnego obrazu przyczynia się ponadto fluorowana powłoka przedniej soczewki. Zapobiega ona powstawaniu odcisków palców i osadzaniu się pyłu, wody, tłuszczu oraz brudu.

Udoskonalenia objęły też cicho działające pokrętło sterujące znane z modelu ɑ99. Umożliwia ono regulację przysłony, czasu otwarcia migawki, czułości ISO, kompensacji ekspozycji, pola AF, trybu AF i innych ustawień, a obecnie jest również wyposażony w wyłącznik „kliknięcia”. Kiedy jest ono włączone, obracanie pokrętła powoduje wyczuwalne kliknięcia; po wyłączeniu tej funkcji pokrętło obraca się płynnie i bezgłośnie, co ułatwia nagrywanie filmów. W celu zapisu danych dotyczących miejsca wykonania zdjęcia można nawiązać połączenie Bluetooth z urządzeniem mobilnym. W trybie zdalnego sterowania z komputera użytkownik może natomiast zdecydować, czy obraz będzie zapisywany tylko na komputerze, czy również w aparacie. Uwzględniając sugestie wielu użytkowników aparatów ɑ, zreorganizowano również strukturę menu korpusu ɑ99 II, zwiększając wygodę jego obsługi.

Magia filmu

Korpus ɑ99 II jest wyposażony w tryb zapisu filmów 4K na karcie pamięci z odczytem wszystkich pikseli bez ich łączenia w grupy. Do zapisu obrazu w najwyższej rozdzielczości służy format XAVC S. Z myślą o zastosowaniach profesjonalnych umożliwia on zapis materiału 4K o przepływności 100 Mb/s. Nowością jest tryb S&Q przeznaczony do nagrywania obrazu w zwolnionym i przyspieszonym tempie. Użytkownik ma do wyboru 8 szybkości klatek z przedziału od 1 do 120 kl./s (100 kl./s). Rozwiązania te umożliwiają uzyskanie obrazu do wyświetlenia w maksymalnie 60-krotnym (50-krotnym) przyśpieszeniu oraz w 5-krotnie (4-krotnie) zwolnionym tempie. Urządzenie jest również wyposażone w szereg funkcji użytecznych przy profesjonalnych produkcjach filmowych, w tym w profile obrazu, kod czasowy i wyjście „czystego” sygnału HDMI. Nastawiając ekspozycję, można włączyć tryb zebry. Nowy ɑ99 II pozwala też na podgląd w czasie rzeczywistym obrazu rejestrowanego z użyciem krzywych S-Log. Wbudowane w aparat krzywe gamma S-Log3 i S-Log2 pozwalają rejestrować obraz o dużym zakresie dynamicznym, z dużą ilością szczegółów w światłach i cieniach 

Dostawy nowego korpusu ɑ99 II rozpoczną się w listopadzie.

źródło: sony/agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe