agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Sucha zabudowa - w jakich pracach remontowo-budowlanych się sprawdzi?

Sucha zabudowa - w jakich pracach remontowo-budowlanych się sprawdzi?

DUŻE AGD / Lodówki i zamrażarki / 2022-08-18 17:30:10

Sucha zabudowa to nowoczesny sposób wykończeń wnętrz. W trakcie tego procesu nie korzysta się z tradycyjnych materiałów budowlanych, które potrzebują wody. Zamiast betonu korzysta się z gotowych płyt gipsowo-kartonowych, które montuje się bezpośrednio do stabilnych elementów podłoża lub ścian. W jakich pracach budowlanych warto korzystać z tego rozwiązania? Podpowiadamy.

Czym jest sucha zabudowa?

Sucha zabudowa to coraz popularniejszy sposób wykańczania wnętrz. W tej metodzie wykorzystuje się gotowe elementy i materiały. W razie potrzeby przycina się je do odpowiednich rozmiarów, a następnie montuje za pomocą wkrętów i śrub do stabilnej struktury konstrukcyjnej zintegrowanej ze ścianami, sufitem lub podłożem. Zazwyczaj do tego celu wykorzystuje się lekkie i wytrzymałe płyty gipsowo-kartonowe. W ten sposób instaluje się między innymi popularne sufity podwieszane oraz stawia ściany działowe o dowolnej grubości.

W jakich pracach remontowo-budowlanych korzysta się z suchej zabudowy?

Suchą zabudowę zazwyczaj wykorzystuje się w momencie modyfikacji estetyki lub użyteczności konkretnych pomieszczeń. Wykorzystując tą metodę można na przykład szybko postawić kilka ścianek działowych, obniżyć sufit lub kompleksowo przygotować poddasze do celów mieszkaniowych lub użytkowych. Nic także nie stoi na przeszkodzie, aby użyć płyt gipsowo-kartonowych do ukrycia trudnych do usunięcia wad na ścianie lub stworzyć z ich pomocą osobne pomieszczenie, na przykład niewielki schowek lub akustycznie wydzielone biuro do wykonywania pracy.

Suchą zabudowę wykorzystuje się także w pracach wykończeniowych ścian. W niektórych sytuacjach nie ma możliwości stosowania klasycznych mokrych tynków, na przykład ze względu na krótki czas oddania do użytku pomieszczenia. W takiej sytuacji sprawdzają się gotowe płyty gipsowo-kartonowe, które chwilę po zamontowaniu można już pomalować na wybrany kolor. Nic więc dziwnego, że są one stosowane na szeroką skalę we współczesnej branży budowlanej, zwłaszcza przez dużych deweloperów.

W starym budownictwie dużym problemem jest kiepska akustyka i słaba termoizolacja wnętrz. Aby zmniejszyć straty ciepła i wyciszyć pomieszczenia używa się łatwych w montażu płyt gipsowo-kartonowych do których stosuje się dodatkowe wypełnienie, na przykład za pomocą wełny mineralnej. Dzięki temu szybko i przy niewielkim nakładzie środków finansowych można w znaczący sposób poprawić komfort domowników i w dłużej perspektywie czasu znacznie oszczędzić na kosztach bezpośrednio związanych z ogrzewaniem.

źródło: agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe