agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebook
Tannoy Precision - nowa linia głośników

Tannoy Precision - nowa linia głośników

SPRZĘT RTV / Kolumny i głośniki / 2012-10-05 11:26:00

Cała seria Precision jest oparta na 150 milimetrowym głośniku Dual Concentric z technologią WideBand. Głośnik ten dostarcza szerokie pasmo przenoszenia z bardzo niskimi podbarwieniami dźwięku, co zapewnia wierne odwzorowanie informacji źródłowej. Głośnik Dual Concentric Tannoy’a ewoluował i był udoskonalany przez ponad 5 dekad, czego kulminacją jest 150 milimetrowy przetwornik z podwójnym magnesem zastosowany w serii Precision. Układ magnetyczny zwiększa skupienie pola magnetycznego w szczelinie cewki, zwiększając czułość przetwornika i kontrolę nad membraną. Zasada podwójnego magnesu została również wdrożona w głośnikach basowych czego efektem jest płynny i muzykalny bas, również w zakresie najniższych częstotliwości.

Ciężkie obudowy składają się z płaskich paneli: frontowego i tylnego i z łączących je zakrzywionych boków, co w efekcie prowadzi do zredukowania wewnętrznych odbić i usztywnia strukturę obudowy. Taka geometria minimalizuje podbarwienia generowanego dźwięku, poprawia przejrzystość i komunikatywność muzyki. Każdy głośnik jest zamontowany na autorskiej technologii Tannoy’a „Differential Materials Technology (DMT)” tak aby sparować akustycznie każdą klatkę do obudowy. Flagowe podłogowe kolumny Precision są wyposażone w specjalnie skonstruowane podstawki stabilizacyjne ze szpilkami Mass Loading Cavity (MLC). MLC każdego modelu Precision zostało skonstruowane tak, aby każdy użytkownik według uznania mógł skalibrować sobie bas, po przez wypełnienie suchym piaskiem lub specjalnym dedykowanym balastem mineralnym.

Seria Precision obejmuje dwa modele podłogowe, jeden model podstawkowy oraz głośnik centralny. Flagowy model Precision 6.4 jest okazałą kolumną podłogową, łączącą nowy 150 milimetrowy Precision Dual Concentric z dopasowanym 150 milimetrowym głośnikiem basowym. Duża obudowa wypełniona jest parą radiatorów basowych zapewaniających odtwarzanie najniższego, głębokiego i zwartego basu. Mniejsze Precision 6.2 to luksusowo wykończone kolumny z 150 milimetrowym Precision Dual Concentric z dopasowanym 150 milimetrowym głośnikiem basowym. Purystyczne w projekcie, podstawkowe Precision 6.1 wykorzystują kompaktowy pojedynczy 150 milimetrowy Precision Dual Concentric. Systemy wielokanałowe, możemy uzupełnić głośnikiem centralnym Precision 6C. Jest on dedykowany pozostałym kolumnom z serii, a jego konstrukcja zapewnia perfekcyjną reprodukcję wielokanałowego dźwięku. Seria Precision dostępna jest w wykończeniu fornirem: w wersji na wysoki połysk - „gloss”, lub też w wersji matowej - „satin”.

Unikalna konstrukcja obudowy

Wykorzystując wieloletnie doświadczenie w budowie najdoskonalszych kolumn głośnikowych firmy Tannoy, obudowy Precision łączą w sobie inżynieryjny kunszt z ponadczasowym stylem i nowoczesnym wzornictwem. Płaski front i panel tylny połączone są zakrzywionymi panelami bocznymi co pozytywnie wpływa na redukcję wewnętrznych odbić dźwięku i usztywnia konstrukcję obudowy.

Audiofilska zwrotnica

Bezstratne cewki z laminowanym rdzeniem i audiofilskie kondensatory polipropylenowe używane są w całej zwrotnicy Precision. Komponenty są na sztywno przymocowane do płyty montażowej nie wykorzystując tylko typowego mocowania do obwodu drukowanego. Rezultatem jest niebywale czysty, klarowny o bardzo małych straty informacji sygnał, co zapewnia przekaz muzyczny o wysokiej rozdzielczości i szczegółowości.

Okablowanie kosztownymi metalami

W kolumnach całej linii Precision używane jest okablowanie wykonane z posrebrzanej miedzi beztlenowej. Charakteryzują się one bezstratnym transferem wysokoprądowego sygnału audio i doskonałą konstrukcją co pozwala zakwalifikować je do klasy High-End. Kable wspaniale przekazują każdy niuans muzyczny dbając o zachowanie najmniejszego szczegółu. Posrebrzane okablowanie jest znane z czystego odtwarzania wysokich częstotliwości co przyczynia się do dalszego zwiększenia komunikatywności kolumn serii Precision.

Gniazda przyłączeniowe klasy High-End

Zastosowany w kolumnach Precision najwyższej jakości terminal połączeniowy zawiera pozłacane gniazda przystosowane do połączenia bi-wiring bądź bi-amping, a także do podłączenia dużych i ciężkich pojedynczych przewodów głośnikowych zakończonych widełkami lub bananami. Piąte gniazdo w terminalach głośnikowych służy do podłączenia do kolumn masy ze wzmacniacza i z podłączonego do niego gramofonu analogowego. Takie połączenie przyczyni się do znacznego zredukowania zakłóceń w czysto analogowym torze audio. Terminal połączeniowy w każdej kolumnie wyposażony jest w miedziane pozłacane zwory wykorzystywane przy pracy jednoprzewodowej.

Mass Loading Cavity (MLC)

Mass Loading Cavity (MLC) - system został zaprojektowany specjalnie do obudów stojących kolumn głośnikowych serii. Pozwala on każdemu użytkownikowi „nastroić” według uznania bas reprodukowany przez kolumny po przez wypełnienie specjalnej komory suchym piaskiem lub specjalnym dedykowanym balastem mineralnym. W zależności od akustyki pomieszczenia i wykorzystania MLC można poprawić odtwarzanie najniższych częstotliwości, ich timing i polepszyć odtwarzanie efektu stereofonicznego.

Dedykowane cokoły

Podłogowe modele Precision wyposażone są w stabilizacyjne cokoły, które równocześnie oddzielają obudowy od podłogi. Do każdego cokołu można wkręcić cztery solidne duże szpilki, niemal całkowicie separując tym samym kolumny od podłoża. Do każdej szpilki dedykowana jest duża, metalowa, radełkowana nakrętka ułatwiająca ustabilizowanie i wyrównanie kolumny. Dodatkowo, by nie niszczyć podłogi każda szpilka może stanąć na będącej w komplecie dopasowanej podstawce.

źródło: eic/agdrtv24.pl