agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Uważaj na kable HDMI 2.1 czyli jakość obrazu, a przewody HDMI 8K i 4K

Uważaj na kable HDMI 2.1 czyli jakość obrazu, a przewody HDMI 8K i 4K

SPRZĘT RTV / Akcesoria / 2021-07-09 11:08:28

Ze względu na agresywną politykę właścicieli „własności intelektualnej” stworzono standard HDMI HDMI (High Definition Multimedia Interface) z silnym zabezpieczeniami przed kopiowaniem HDCP w wersji 1.4 dla sygnałów 4K 30Hz, oraz HDCP 2.3 i 2.2 dla pełnego 4K – przypominają eksperci z firmy C4i. Dodają, że zabezpieczenia te sprawiają wiele problemów użytkownikom i projektantom, gdyż muszą oni pogodzić w jednej instalacji wiele urządzeń różniących się rozdzielczościami natywnymi i zabezpieczeniami HDCP.

Polecane sklepy

RTV Euro AGDMedia ExpertMedia MarktNEONET

Często występuje wzajemna niekompatybilność oraz zjawisko „zakleszczania się” informacji EDID (przesyłanych między urządzeniami). Często użytkownikowi trudno znaleźć źródło problemu – czy w braku zgodności zabezpieczeń, czy w przewodzie, który nie przenosi pełnych parametrów, czy też z powodu zapamiętania błędnego sygnału EDID w urządzeniach pośredniczących. Dlatego tak istotny jest dobór odpowiednich kabli oraz urządzeń przełączających, konwertujących lub rozdzielających sygnały – przekonują specjaliści z C4i.

Standard HDMI stał się dominującym interfejsem do przesyłania cyfrowych sygnałów audio i wideo w sektorze elektroniki użytkowej mimo, że od początku sprawia mniejsze lub większe kłopoty użytkownikom. Wystarczy przywołać znane problemy właścicieli amplitunerów z urządzeniami 4K, problematycznie zabezpieczone dekodery TV SAT, jak i konflikty pojawiające się przy podłączeniu do wyjść amplitunera telewizora 4K i projektora Full HD.

Kable HDMI od początku były przeznaczone do zastosowania dla sprzętu domowego, czyli do podłączania konsol, dekoderów i komputerów do telewizorów, monitorów lub projektorów, korzystając po drodze np. z odbiorników audio. Głównym zadaniem interfejsu HDMI jest zatem transmisja cyfrowego, nieskompresowanego sygnału AV oraz danych sterujących za pomocą jednego przewodu przy jednoczesnym łączeniu ze sobą dowolnych, zgodnych ze standardem urządzeń kina domowego. Dodatkowo, kabel HDMI zabezpiecza treści przez wymianę informacji HDCP między połączonymi urządzeniami. Pomiędzy urządzeniami wymieniany jest także w obie strony sygnał EDID (Extended Display Identification Data). W przypadku braku zgodności w zakresie rozdzielczości, częstotliwości sygnałów, wersji HDCP lub EDID urządzenia nie wyświetlą obrazu, względnie wyświetlą obraz o obniżonych parametrach.

Faktem jest, że na rynku dostępne są obecnie urządzenia HDMI i kable o różnych standardach, które mogą, ale nie muszą być ze sobą kompatybilne. Przewody HDMI starszych generacji ustępują możliwościom najnowszym produktom 4K, które stopniowo będą zastępowane urządzeniami 8K. Dlatego zasadnym jest pytanie „Co się stanie jeśli zastosujemy zły kabel HDMI, niekompatybilny z naszymi urządzeniami?” W najgorszym wypadku nie uzyskamy obrazu na odbiorniku lub będzie on okraszony zniekształceniami i artefaktami uniemożliwiającymi korzystanie z multimediów. Jeżeli urządzenia nadawcze, odbiorcze oraz łączące je kable będą działały w ramach jednolitych standardów, przesyłany przewodem HDMI obraz będzie zawsze identyczny, z takimi samymi barwami, nasyceniem, kontrastem czy ostrością, jak u źródła.

Dlaczego tak? Otóż HDMI jest sygnałem cyfrowym. Przesyła dane cyfrowe, złożone z zer i jedynek, które dzięki protokołowi kodowania TMDS są przesyłane do odbiornika. Nie jest to sygnał analogowy podatny na zakłócenia i zniekształcenia, mimo swej „prądowej natury”. Przy HDMI albo uzyskamy jednolity, identyczny obraz albo nie otrzymamy go wcale lub z zakłóceniami i przerwami sygnału wykluczającymi jakiekolwiek korzystanie.

Dlatego przy wyborze odpowiedniego kabla należy kierować się nie tylko długością, ale również innymi parametrami, czyli obsługiwanym standardem i przepustowością. Standaryzacja sygnału, złącz HDMI oraz kabli HDMI nie jest jednolita, jednak poszczególne wersje są ze sobą zbieżne. Najpopularniejsze złącza HDMI to wersje 1.4, 2.0 i najnowsze 2.1. Z kolei kategoryzacja kabli dzieli jest na kable High Speed/HighSpeed with Ethernet, Premium High Speed/ High Speed with Ethernet oraz najnowszy Ultra High Speed.

Najlepszym, obecnym na rynku standardem złącz jest HDMI 2.1. Stopniowo zyskuje on popularność wraz z pojawiającymi się na rynku pierwszymi telewizorami 8K, konsolami nowej generacji (jak Xbox Series X czy PlayStation 5) oraz kartami graficznymi z serii GTX 20 i 30, obsługującymi gry w 4K 120Hz. Najpowszechniejszym standardem jest wciąż jest jednak HDMI 2.0b, następca wersji 2.0a oraz 2.0. To urządzenia HDMI 2.0 są odpowiedzialne za rewolucję 4K Ultra HD w naszych domach, jednak HDMI 2.1 i jego niezaprzeczalne atuty powoli będą wypierały urządzenia obsługujące maksymalnie 4K Ultra HD.

Mnogość standardów i wzajemne zależności sprawiają problemy przeciętnemu użytkownikowi. Portale aukcyjne pełne są nierzetelnych ofert kabli 4K czy 8K, w których sprzedawcy nie podają szczegółowych parametrów technicznych przewodu lub wspieranych standardów. Dlatego organizacja HDMI Forum wprowadziła od generacji HDMI 2.0 programy certyfikacyjne, w ramach których producenci mogą zgłaszać swoje produkty do dodatkowych testów. Po ich pomyślnym przejściu kable oznaczane są certyfikatem uwierzytelniającym. Program ma na celu zapewnienie użytkowników końcowych, że testowane w Autoryzowanym Centrum Testowym (ATC) przewody o każdej dostępnej długości gwarantują zgodność z rygorystycznymi wytycznymi, zaś ich niska podatność na zakłócenia elektromagnetyczne EMI nie pozwoli na oddziaływanie innych lokalnych urządzeń na stabilność sygnału. Na opakowaniu każdego certyfikowanego kabla widnieje specjalne oznaczenie zawierające unikatowy kod QR z hologramem, który umożliwia potwierdzenie autentyczności certyfikatu przy użyciu aplikacji Android/iOS pochodzącej ze strony www.hdmi.org. Po zeskanowaniu kodu QR wyświetli się komunikat informujący o prawdziwości oznaczenia.

Najnowsze kable HDMI z serii 992-UHS amerykańskiego producenta SCP są zgodne z najnowszym standardem Ultra High Speed HDMI, co potwierdza stosowny certyfikat. To jeden z niewielu przewodów na rynku, który spełnia rygorystyczne wytyczne gwarantujące prawidłowe funkcjonowanie standardu HDMI 2.1 wraz z obsługą sygnału 8K 60Hz i 4K 120Hz oraz obsługą HDR, HDR10+ i Dolby Vision, VRR czy eARC. Zapewniają one pełną obsługę sygnałów 8K 60Hz oraz 4K 120Hz, przy przepustowości 48Gb/s. – Przy współpracy ze źródłami i odbiornikami HDMI 2.1, kable 992-UHS wprowadzą użytkownika na zupełnie nowy poziom wizualnych wrażeń – zapewnia Tomasz Trzaskalski z C4i. Kable HDMI z serii 992-UHS spełniają najwyższe standardy wykonania. Solidna budowa sprawia, że taki przewód będzie służył przez lata, zaś dodatkowe ekranowanie zminimalizuje wpływ zakłóceń elektromagnetycznych EMI. Złącza kabla zostały pokryte złotem dla optymalnego przesyłania sygnału oraz dla zwiększenia odporności na korozję. Posiadają także wsteczną kompatybilność z poprzednimi wersjami HDMI, w tym 2.0b, 2.0a, 2.0 i niższymi, i są oferowane w długościach 0,5m, 1m, 2m i 3m.

Dla posiadaczy telewizorów i zaawansowanego kina domowego szczególnie istotne jest wsparcie eARC (ulepszony kanał audio). Już ubiegłoroczne modele telewizorów, mimo że wyświetlały często maks. 4K Ultra HD, to wyposażone były w złącza HDMI 2.1. Pozwalają zatem – przy podłączeniu do zgodnego z eARC odbiornika AV (amplitunera kina domowego lub soundbara) – na obsługę choćby Dolby Atmos przy korzystaniu z aplikacji Smart TV.

Powyżej długości 3m warte uwagi są kable miedziane CAC-1374 marki C3D oraz hybrydowe kable AOC CAC-1376, CAC-1377 i CAC-1379. Są to kable optyczno-miedziane spełniające wszystkie kryteria specyfikacji HDMI 2.1, co również potwierdza certyfikat Ultra High Speed. Jako jedne z niewielu kabli na rynku gwarantują pełną i bezstratną prędkość 48Gb/s oraz przesył sygnału 8K 60Hz z HDR10/Dolby Vision nawet na 20 metrów. Są to tym samym najdłuższe przewody HDMI 8K dostępne obecnie na rynku.

Przewody AOC wykorzystują włókna szklane, wielomodowe i – podobnie jak standardowe kable miedziane − gwarantują bezstratne przesłanie sygnału AV. Nie są one wrażliwe na zakłócenia elektromagnetyczne i wraz z długością nie spada ich przepustowość, dlatego jakość transmisji jest idealna, niezależnie czy użyjemy kabla 10-metrowego czy dłuższego. Mogą też być z powodzeniem wykorzystywane w instalacjach, gdzie kable miedziane mają problemy z powodu licznych zakłóceń środowiskowych. Dodatkowym atutem wynikającym z budowy kabli hybrydowych jest ich elastyczność, bowiem kabel światłowodowy znacznie łatwiej układa się w peszlach, kanałach instalacyjnych czy rynienkach w ścianach. Ma dużo większy promień gięcia oraz jest lżejszy od kabli miedzianych. Jest to idealne rozwiązanie, gdy chcemy poprowadzić kabel w podłodze czy w suficie salonu i mieć na lata gwarancję obsługi najwyższych standardów AV przez nasze urządzenia.

Każdy kabel AOC HDMI jest kablem kierunkowym. Po stronie źródła znajduje się nadajnik odpowiedzialny za konwersję sygnału HDMI na światłowodowy. Sygnał jest przyjmowany i ponownie konwertowany na HDMI po stronie odbiornika, gdzie pobiera też energię od telewizora czy projektora. Dlatego też przewody AOC nie wymagają podłączenia zewnętrznego zasilania do prawidłowego działania. Sam kabel fizycznie nie różni się niczym od kabla miedzianego poza niewiele większymi konektorami

źródło: agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe