agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Gry prowadzą nas do metawersu!

Gry prowadzą nas do metawersu!

SPRZĘT KOMPUTEROWY / Konsole i kontrolery gier / 2022-08-05 11:16:25

Metawers, futurystyczna utopia, która dąży do zjednoczenia świata realnego i wirtualnego, opuściła strony książek science fiction i trafiła na stoły inwestorów i dużych firm. Potencjał tkwiący w tym pomyśle jest tak wielki, że zmusił nawet Facebooka do zmiany nazwy na „Meta”.

W tym artykule wyjaśniamy, czym jest metawers, kiedy powstał i dlaczego wielkie korporacje chcą też unosić się na tej fali. Pokazuje również, jak inwestować na tym nowym rynku i jaki jest związek między tym wszechświatem a kryptowalutami, kasynami online jak na przykład GreenCasino i grami wideo — bo wszystkie te elementy tworzą ze sobą bardzo ścisły związek!

Dobrze, no więc co to jest ten metawers?

Metawers to rodzaj nowej warstwy rzeczywistości, która integruje świat rzeczywisty i wirtualny. W praktyce jest to immersyjne środowisko wirtualne zbudowane za pomocą różnych technologii, takich jak Virtual Reality, Augmented Reality i hologramy.

Aby zobrazować tę koncepcję, pomyśl o filmie Matrix w reżyserii Lilly i Lany Wachowskich. W filmie ludzie żyją w wirtualnej rzeczywistości zaprojektowanej przez zabójczą sztuczną inteligencję, która wykorzystuje ich ciała do produkcji energii. Metawers jest mniej więcej czymś zbliżonym, ale bez nikczemnych maszyn — przynajmniej na razie.

W tym wszechświecie, który nie jest jeszcze w pełni rzeczywisty, ludzie mogą wchodzić ze sobą w interakcje, pracować, uczyć się i prowadzić życie towarzyskie dzięki swoim awatarom 3D (dostosowanym wirtualnym „lalkom”). Innymi słowy, celem jest, aby ludzie nie byli tylko obserwatorami świata wirtualnego, ale byli jego częścią.

Coś zupełnie nowego...

Entuzjaści widzą ewolucję Internetu w metawers. Inni postrzegają to jako zagrożenie dla prywatności i uzależniający „narkotyk”. Realizacja tej utopii nadal jednak zależy od dojrzałości niektórych technologii, jak choćby samego standardu 5G. Metawers integruje świat realny i wirtualny, jest wciągającym środowiskiem zestawu technologii: rzeczywistości wirtualnej, rzeczywistości rozszerzonej i hologramów. 

Wiele projektów próbowało opracować coś podobnego do metawersu, jak np. gra „Second Life”, która ukazała się w 2003 roku. Osadzona była w wirtualnej rzeczywistości 3D, która symulowała prawdziwe życie, a awatary gry mogły się ze sobą towarzysko integrować i wchodzić w interakcje. Propozycja ta nie odniosła sukcesu w pełnym zjednoczeniu świata wirtualnego i rzeczywistego, a także nie była w stanie stworzyć cyfrowej gospodarki, w której ludzie mogliby posiadać wirtualną własność lub zarabiać pieniądze. Ten tryb jest obecnie możliwy.

W przeciwieństwie do „Second Life”, gry takie jak „Roblox”, „Fortnite” i „Minecraft” również wykorzystują ideę metawersu, w tych grach użytkownicy tworzą własne postacie, chodzą na wydarzenia, uczestniczą w zadaniach i wchodzą ze sobą w interakcje. Między 6 a 8 sierpnia 2021 roku amerykańska piosenkarka Ariana Grande dała koncert w Fortnite, wydarzenie nazwano „Tour of the Rift” z pięcioma występami. Warto wspomnieć, że pojęcie metawersu wykracza poza gry online, ten wszechświat jest bardziej wszechstronny, aby przeniknąć wszystkie aspekty prawdziwego życia: pracę, wypoczynek, naukę, relacje i między innymi.

Niektóre firmy stawiają na metawers, na przykład Facebook, w październiku 2021 zmienił nazwę i zmienił nazwę na Meta. Prezes firmy Mark Zuckerberg powiedział: „Dzisiaj jesteśmy postrzegani jako firma zajmująca się mediami społecznościowymi, ale w naszym DNA jesteśmy firmą, która buduje technologię, aby łączyć ludzi, a metawers to kolejna granica, podobnie jak media społecznościowe wtedy, gdy zaczynaliśmy”. 

Zainteresowanie Facebooka metawersem nie jest niczym nowym, w 2014 roku grupa kupiła Oculus, firmę produkującą zestawy słuchawkowe do wirtualnej rzeczywistości, niezbędny sprzęt do wejścia w nową rzeczywistość będącą wciąż w trakcie opracowywania. W sierpniu 2021 r. Facebook uruchomił Horizon Workrooms, narzędzie, które daje użytkownikom autonomię w tworzeniu awatarów i uczestniczeniu w wirtualnych spotkaniach.

Firmy, które stawiają na metawers

Nie tylko Facebook wskoczył na tę nową falę:

  • Nvidia, na przykład, udostępniła niedawno NVIDIA Omniverse, platformę do wspólnych symulacji. Tutaj projektanci, artyści i inni profesjonaliści mogą współpracować, aby budować metawersy. 
  • Na początku 2021 roku Microsoft uruchomił Mesh, platformę umożliwiającą spotkania z hologramami. Stworzył również awatary 3D dla swojego narzędzia komunikacyjnego Teams.
  • W listopadzie, w ukłonie w stronę utopii, Nike stworzył Nikeland, platformę w grze Roblox. W grudniu ten amerykański koncern nabył startup specjalizujący się w modowych NFT. 
  • I to nie tylko wielkie firmy stawiają na ten rynek. Banco do Brasil również wszedł w tę koncepcję i dla żartu uruchomił pod koniec 2021 roku wirtualne zadanie w GTA Online. W grze gracz może otworzyć konto w banku dla swojej postaci — możliwa jest nawet praca jako kasjer.

Przyszłość Internetu

Wielu entuzjastów postrzega metawers jako kluczowy składnik sieci 3.0. Termin ten jest używany w odniesieniu do bardziej wciągającego, zdecentralizowanego i otwartego Internetu. W tej chwili można powiedzieć, że świat jest w Web 2.0, którego główną cechą jest bycie środowiskiem iteracyjnym za pośrednictwem sieci społecznościowych.  Web 1.0, który miał popularność w latach 1999-2004, jest tym „prymitywnym”, naznaczonym statycznymi stronami. To dzięki niemu ludzie weszli w kontakt ze środowiskiem internetowym.

Rynek miliarderów w metawers

Bloomberg Intelligence szacuje, że rynek ten powinien osiągnąć 800 miliardów USD w 2024 roku, głównie dzięki grom metawers i wydarzeniom odbywającym się w tej nowej warstwie rzeczywistości. Z kolei Grayscale jest nieco bardziej optymistyczny w prognozach i twierdzi, że metawers to rynek, który może wygenerować 1 bln USD rocznego przychodu.

„Metawers to cyfrowy wszechświat, który wykracza poza internet, jaki znamy dzisiaj. Ta wizja przyszłego stanu sieci ma potencjał, aby zmienić nasze interakcje społeczne, relacje biznesowe i ogólnie gospodarkę internetową”.  

źródło: agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe