17 projektorów laserowych Sony zainstalowanych na uniwersytecie przynosi oszczędności
Uniwersytet Helsiński przecierał szlaki w Finlandii, gdy zakupił 17 projektorów laserowych firmy Sony do swoich sal, w których odbywają się prezentacje. Uznano, że wysoka wydajność i niezawodność projektorów są naprawdę imponujące. Ponadto obliczono, że koszty utrzymania urządzeń w całym okresie ich eksploatacji są niższe w porównaniu z konwencjonalnymi projektorami opartymi na lampach.
Uniwersytet Helsiński, założony w 1640 roku, jest międzynarodową społecznością akademicką skupiającą 40 tys. studentów i członków personelu. Uniwersytet działa na obszarze czterech ośrodków akademickich w Helsinkach i w 15 innych miejscach w Finlandii. Właścicielami nieruchomości są Helsingin Yliopistokiinteistöt Oy oraz University of Helsinki Funds. W sumie uniwersytet działa w 319 budynkach, a projektory wideo są używane w około 400 obiektach. Uniwersytet organizuje także własne wydarzenia w budynku Porthania, który pełni funkcję obiektu, w którym odbywają się duże, często międzynarodowe konferencje i seminaria.
Głównymi kryteriami branymi pod uwagę przez Centrum Nieruchomości i Obiektów podczas wymiany projektorów są niskie wymagania w zakresie konserwacji i przyjazność dla środowiska. Produkcja i działanie projektorów laserowych firmy Sony spełniają oba te kryteria.
- Wyzwanie: Przede wszystkim niezawodne działanie
Zdaniem Jyri Poittinena, koordynatora ds. technologii informacyjnej i komunikacji, odpowiedzialnego za technologię audiowizualną na uniwersytecie, głównym problemem związanym z konwencjonalnymi projektorami jest krótki czas eksploatacji lampy. Ponadto wraz z czasem natężenie światła lampy i odwzorowanie kolorów ulegają pogorszeniu. Harmonogram przewiduje konserwację projektorów podczas lata, jednak lampy mogą wymagać wymiany w trakcie trwania semestru. W międzyczasie obiekty nie mogą być używane, co generuje dodatkowe koszty. Dodatkowo projektory oparte na lampach wolno się włączają i wyłączają, co przeszkadza w wydajnym nauczaniu.
- Rozwiązanie firmy Sony: Natężenie światła sprzyjające zwiększeniu uwagi słuchaczy
Jyri Poittinen zauważył korzyści wynikające z technologii laserowej już kilka lat temu, gdy firma Sony zaprezentowała prototyp podczas targów ISE w Amsterdamie. Początkowo dział zamówił dziesięć projektorów laserowych VPL-FHZ55 o jasności 4000 lumenów i niektóre z nich były używane w szczególnie wymagających celach edukacyjnych na wydziale medycznym. Kolejne zamówienie składało się z siedmiu projektorów VPL-FHZ700L. Znalazły one swoje miejsce w dużych salach i audytoriach, gdzie jasność projektorów rzędu 7000 lumenów pozwala utrzymywać normalne światło podczas prezentacji. Badania wykazały, że ma to pozytywny wpływ na uwagę słuchaczy. Sprzęt został dostarczony przez dedykowanego dostawcę firmy Sony, S-Professional Oy, we współpracy z dostawcami uniwersytetu świadczącymi usługi na podstawie umowy.
- Wyniki
Dwoma z największych wyzwań dla Uniwersytetu Helsińskiego było zapewnienie zasobów w zakresie konserwacji potrzebnych do obsługi lamp projekcyjnych o krótkim okresie eksploatacji. Efektywne wykorzystanie projektorów laserowych rozwiązało te problemy. Podany czas eksploatacji źródeł światła projektorów laserowych firmy Sony wynosi 20 tys. godzin, co odpowiada co najmniej sześciu latom działania na uniwersytecie. Elastyczność projektorów otwiera także dla uniwersytetu nowe możliwości zarówno w zakresie prezentacji, jak i rozmów wideo.
- Dlaczego wybrano rozwiązanie firmy Sony?
Jyri Poittinen, koordynator ds. technologii informacyjnej i komunikacji, docenia niezawodne działanie i ekonomiczność projektorów laserowych firmy Sony. Projektory włączają i wyłączają się szybko, a jakość obrazu jest utrzymywana w całym okresie eksploatacji sprzętu. Długa, 5-letnia gwarancja firmy Sony oraz w razie potrzeby sprzęt zastępczy zapewniający ciągłość użytkowania także zostały uznane za wymierne korzyści. W zakresie jakości obrazu odwzorowanie kolorów z wykorzystaniem technologii laserowej od początku działało dobrze, a wraz z czasem osiągnęło poziom doskonały. Poittinen ma jednak nadzieję, że w przyszłości zostaną także wprowadzone projektory z niższego zakresu cenowego z funkcją laserowego źródła światła.
źródło: sony/agdrtv24.pl