20 nowych ośrodków badań i szkoleń w zakresie NVIDIA CUDA
Firma NVIDIA poinformowała o nominowaniu 20 nowych Ośrodków Badań CUDA oraz Ośrodków Edukacji CUDA w związku z dynamicznym rozwojem dziedziny obliczeń równoległych z wykorzystanem procesorów graficznych. Nowe instytucje - ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Francji, Izraela, Włoch, Libanu i Turcji - pracują nad wykorzystaniem ogromnej mocy obliczeniowej procesorów graficznych w celu rozwiązania największych problemów obliczeniowych na świecie i wywołania nowej fali odkryć naukowych.
Ośrodki Badań CUDA to instytucje wyróżnione za wykorzystywanie obliczeń na procesorach graficznych w różnorodnych obszarach badań. Ośrodki Edukacji CUDA to instytucje, które wprowadziły techniki obliczeń na procesorach graficznych do głównego programu nauki programowania. Nowe ośrodki to:
Ośrodki Badań CUDA:
- Uniwersytet Stanowy Boise
- CASPUR (Włochy)
- Fraunhofer SCAI, Uniwersytet Bonn (Niemcy)
- Uniwersytet Technologiczny Karlsruhe (Niemcy)
- Uniwersytet Stanowy Północnej Karoliny
- Technische Universität München (Niemcy)
- Uniwersytet Nowego Meksyku
Ośrodki Edukacji CUDA:
- Uniwersytet Stanowy Arkansas
- Epitech - Laboratorium rozwoju gier (Francja)
- Uniwersytet w Getyndze, Instytut Maxa-Plancka, Centrum Neuronauk Obliczeniowych w Bernstein (Niemcy)
- Uniwersytet Libańsko-Amerykański (Liban)
- Uniwersytet Techniczny Bliskiego Wschodu (Turcja)
- Uniwersytet Stanowy Północnej Karoliny
- Uniwersytet Stanowy San Jose
- Technion, Izraelski Instytut Technologii (Izrael)
- Universitet w Kassel (Niemcy)
- Uniwersytet Kalifornijski, Riverside
- Uniwersytet Missouri - Columbia
- Uniwersytet Południowej Kalifornii - Laboratorium GamePipe
- Uniwersytet Paris Diderot (Francja)
(Ośrodki bez wyróżnionego kraju znajdują się w Stanach Zjednoczonych)
„Tytuł Ośrodka Badań CUDA otwiera nowe możliwości przed Uniwersytetem Nowego Meksyku. Mamy zamiar podjąć współpracę z firmą NVIDIA w badaniach wykorzystujących superkomputer oparty na procesorach graficznych, który właśnie tworzymy,” mówi Pradeep Sen, docent z Uniwersytetu Nowego Meksyku.
„Ponad 350 uniwersytetów na całym świecie prowadzi zajęcia z języka programowania CUDA, a ponad 100 000 programistów aktywnie rozwija aplikacje dla procesorów graficznych wykorzystujących CUDA,” twierdzi Bill Dally, szef zespołu naukowego w firmie NVIDIA. “Zainteresowanie obliczeniami opartymi na procesorach graficznych oraz ich popularność w wielu branżach i dziedzinach nauk wciąż rośnie.”
Program Ośrodków Badań CUDA stymuluje współpracę w instytucjach poszerzających granice wielkoskalowych obliczeń równoległych. Przynależność do programu niesie za sobą takie korzyści, jak możliwość wstępu na ekskluzywne konferencje z kluczowymi pracownikami badawczymi i akademickimi, dostęp do dedykowanego specjalisty ds. technicznych, przydzielonego przez firmę NVIDIA®, a także dostęp do wyspecjalizowanych sesji szkoleniowych - zarówno internetowych, jak i osobistych.
Program Ośrodków Edukacji CUDA to pierwsza tego rodzaju inicjatywa stworzona przez producenta sprzętu i przeznaczona dla uniwersytetów i szkół wyższych. Korzyści płynące z programu to m.in. bezpłatne pakiety szkoleniowe zawierające podręczniki, licencje na oprogramowanie oraz procesory graficzne oparte na architekturze CUDA™ dla studenckich laboratoriów komputerowych, a także (w razie potrzeby) specjalne rabaty dla instytucji akademickich na dalsze dostawy sprzętu.