agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
62% użytkowników nigdy nie słyszało o najbardziej niebezpiecznych zagrożeniach
fot. kaspersky lab

62% użytkowników nigdy nie słyszało o najbardziej niebezpiecznych zagrożeniach

2012-09-18 10:28:00

Stuxnet, Duqu oraz ZeuS to nazwy najbardziej niebezpiecznych zagrożeń internetowych, przed którymi ostrzegała nie tylko specjalistyczna prasa komputerowa. Mimo to wielu użytkowników komputerów i internetu nie wie o nich prawie nic. Badanie przeprowadzone niedawno przez O+K Research na zlecenie Kaspersky Lab pokazuje, że blisko dwie trzecie respondentów nigdy nie słyszało o tych najbardziej niebezpiecznych szkodnikach, natomiast 28% posiada o nich jedynie ogólne pojęcie.

Uczestnicy badania - reprezentujący 25 państw - zostali również zapytani o ataki zero-day (wykorzystujące luki w zabezpieczeniach, dla których producenci oprogramowania nie przygotowali jeszcze łat) oraz o sieci zainfekowanych komputerów zwane botnetami. Wynik ankiety był podobny - na temat tych zagrożeń użytkownicy nie wiedzą więcej niż na temat wcześniej wymienionych szkodników. Jednak sytuacja ta nie jest tak niepokojąca, jak mogłoby się wydawać, ponieważ zintegrowane rozwiązania antywirusowe chronią komputery przed najnowszymi zagrożeniami niezależnie od tego, jak dużo wiedzą o nich ich właściciele.

Jednocześnie użytkownicy, którzy nie w pełni zdają sobie sprawę, jak wielkie ryzyko stwarza krajobraz zagrożeń, mogą nie do końca rozumieć konieczność posiadania odpowiedniego oprogramowania bezpieczeństwa. Właśnie tu - według badania - tkwi najpoważniejszy problem. Prawie połowa użytkowników komputerów PC oraz właścicieli laptopów (z wyjątkiem produktów firmy Apple) uważa, że ich dane są stosunkowo bezpieczne. 8,5% respondentów jest przekonanych, że ich komputer lub laptop nie potrzebuje dodatkowej ochrony. Tymczasem zaledwie jedna udana infekcja szkodliwego oprogramowania mogłaby spowodować utratę wszystkich istotnych danych przechowywanych na komputerze użytkownika.

W przypadku urządzeń mobilnych sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana. 16% właścicieli tabletów oraz 15% użytkowników smartfonów uważa, że ich urządzenia nie są zagrożone. Niecałą połowę wszystkich użytkowników mobilnych można sklasyfikować jako wątpiących - uważają, że ich urządzenia są mniej więcej chronione, przyznają jednak, że wykorzystywanie wyspecjalizowanego oprogramowania, takiego jak Kaspersky Mobile Security, zapewni dodatkowy poziom bezpieczeństwa. Ogólnie, większość użytkowników nie docenia zagrożenia stwarzanego dla ich urządzeń i danych przez szkodliwe oprogramowanie. Wynika to głównie z tego, że użytkownicy po prostu nie wiedzą, w jaki sposób szkodliwe programy przenikają do komputera, jak się zachowują i jakie mogą siać spustoszenie. Warto podkreślić, że dobre pakiety antywirusowe - takie jak Kaspersky Internet Security - zapewniają natychmiastową ochronę przed wszystkimi cyberzagrożeniami, łącznie z dzisiejszymi najbardziej niebezpiecznymi rodzajami cyberbroni.

Interesujący jest również stosunek użytkowników do pakietów oprogramowania, które wykorzystują zaawansowane technologie oparte na chmurze - np. Kaspersky Security Network. Ponad jedna czwarta badanych (27%) nigdy nie słyszała o takich rozwiązaniach. Większość respondentów (57%) słyszała o nich, ale nie jest zainteresowana. Tylko 16% badanych wykorzystuje już rozwiązania, które obsługują takie technologie. Wynik ten nie napawa optymizmem, zwłaszcza że to dzięki technologiom opartym na chmurze oprogramowanie antywirusowe uzyskuje informacje o wyłaniających się zagrożeniach i może zapewnić niezbędny poziom ochrony.

źródło: kaspersky lab

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe