A może maszynę do szycia?
Kupić maszynę do szycia? Poważnie?! Chyba ktoś tu oszalał. Może jednak zakup maszyny do szycia, to nie taki zły pomysł? Spory minus to cena i umiejętność przyswojenia obługi urządzenia, ale jak już ktoś się wdroży i złapie bakcyla, to szyć zacznie wszystko...i wszystkim w rodzinie! Dlatego tym, którzy uważają, że to dobry pomysł, ale także i tym co mają kompletnie odmienne zdanie, przybliżamy kilka za i przeciw maszynom do szycia.
Marki takie jak Juki (w zakładce akcesoria AGD), Łucznik, Oekaki, Janome czy Singer prawie każdy powienien kojarzyć, prawda? Ale założymy się, że np. Brothera (tak ten Brother, którego produkty można znaleźć na całej naszej stronie), to już pewnie się nie spodziewaliście! Wybór odpowiedniej maszyny do szycia jest ważny, bo po pierwsze, jeśli dobrze trafimy to może to być zakup na całe życie, a po drugie jeśli jesteś początkującym użytkownikem maszyn do szycia i wydaje Ci się, że nie złapiesz bakcyla i ogólnie wszystko to jest skomplikowane, to lepiej na początek wybrać mniej zaawansowane urządzenie. Zastanów się dobrze (również jako prezent), bo koszt jest całkiem spory, a nie chcemy żeby maszyna jedynie co robiła, to leżała w szafie i się kurzyła. Ważne także, żeby nie kupować "no-name'ów", bo serwis urządzenia to także ważna rzecz, powiedzmy... nierozerwalna z urządzeniami, jakimi są maszyny do szycia.
Jakie cechy i funkcje powinna mieć maszyna do szycia dla początkujących? Przede wszystkim niewielką ilość ściegów, oczywiście regulację szerokości i gestości w/w ściegów oraz możliwość zmiany położenia stopki. Na dzień dobry, wystarczy! Z czasem możesz potrzebować dodatkowych akcesoriów tj. nożyczek, nawlekacza, regulację docisku stopki, czy metalowa płytka ściegowa.
Do wyboru mamy maszyny elektroniczne, mechaniczne (zalecane dla początkujacych) oraz komputerowe (wbudowana pamięć pozwala na zapamiętywanie wzorów itp.).
Bardziej skomplikowanymi są maszyny mechaniczne (i nie tylko dlatego, że samemu ustawiamy ściegi), bo tu mamy do wyboru dwia rodzaje: z chwytaczem wahadłowym lub rotacyjnym. Odpowiedni wybór ma znaczenie jeśli mowa o łatwości obsługi (rotacyjny), hałasie (wahadłowe są głośniejsze), Natomiast, to co charakteryzuje maszyny elektroniczne, to fakt że po naszej stronie jest wybór ściegu, jednak wszystkie parametry tj. gęstość i szerokość są już ustawione fabrycznie (oczywiście można edytować ustawienia, jednak nie można zapisac ich na stałe). Wszystkie dane i ustawienia są widoczne na małym lub większym ekraniku LCD. I tu płynnie przechodzimy do trzeciej grupy maszyn, czyli komputerowych. Bo w tych urządzeniach wyżej wspomniane ustawienia, które zechcemy modyfikować możemy zapisywać! Hurrrrrrraaaaa!
Jeszcze dwa słowa o ściegach. Każda maszyna powinna mieć w opcji przynajmniej dwa podstawowe tj. prosty i zygzakowy! Bardziej zaawansowane to mi.in. overlock, potrójny, kryty, elstyczny, czy też ściegi dekoracyjne (maszyny komputerowwe np. mają opcję literek, czyli wyszywania alfabetu).
To jeszcze nie koniec. Jak każde urządzenie ważne są również dodatkowe funkcje (wspominaliśmy wcześniej o nożyczkach, czy też nawlekaczu dla początkujących). Warto zwrócić również uwagę, na regulacje prędkości szycia, zmianę położenia igły, automatyczne ucinanie nitek, nawlekania igły, czy też szycia wstecznego oraz opcje cerowania, pikowania i przyszywania guzików.
Sporo tego, ale warto... miłego szycia i cerowania!
źródło: agdrtv24.pl