Apple wprowadza subskrypcje w App Store
Firma Apple poinformowała, że nowa funkcja subskrypcji jest już dostępna dla wszystkich wydawców magazynów, gazet, muzyki, wideo i innych treści cyfrowych, którzy publikują swoje aplikacje w App Store. Jest to ten sam model cyfrowej subskrypcji, który Apple zaprezentowała wraz z aplikacją "The Daily" firmy News Corp.
Subskrypcje sprzedawane w App Store będą działały w oparciu o ten sam system transakcyjny, którego klienci obecnie używają do kupowania aplikacji czy zakupów wewnątrz programów. Wydawcy ustalą cenę i długość subskrypcji (tygodniowa, miesięczna, dwumiesięczna, kwartalna, półroczna lub roczna). Konsumenci, przy pomocy jednego kliknięcia wybiorą interesujący ich czas trwania subskrypcji i zostaną obciążeni kwotą, uzależnioną od wybranej opcji. Klienci mogą przeglądać, zarządzać, przedłużać i anulować subskrypcje z poziomu swojego konta w App Store. Apple odpowiada za cały proces płatności, zachowując 30% przychodu ze sprzedaży, dokładnie tak samo, jak ma to miejsce w przypadku zakupów wewnątrz aplikacji.
[[[zdjecie,1811,prawa]]] "Nasza filozofia jest prosta - kiedy Apple pozyskuje nowego klienta dla aplikacji, zarabiamy 30%; kiedy wydawca wprowadza obecnego lub pozyskuje nowego klienta dla swojej aplikacji, to wydawca zarabia 100%, a Apple nie zarabia wcale," powiedział Steve Jobs, Dyrektor Generalny Apple. "Jeśli wydawca oferuje subskrypcję poza App Store, taka sama (lub lepsza) oferta powinna być dostępna wewnątrz aplikacji, tak żeby klienci mogli w prosty sposób, przy pomocy jednego kliknięcia, dokonać zakupu. To nasz jedyny wymóg. Jesteśmy przekonani, że innowacyjny model subskrypcji pozwoli wydawcom rozszerzyć ich zasięg na iPada, iPoda touch oraz telefony iPhone i zachwyci zarówno nowych, jak i obecnych prenumeratorów."
Wydawcy, którzy korzystają z subskrypcji firmy Apple w swoich aplikacjach, mogą także używać innych metod pozyskiwania cyfrowych czytelników poza aplikacją. Przykładowo, wydawcy mogą sprzedawać cyfrowe prenumeraty na swoich stronach intenetowych. Mogą także zapewnić darmowy dostęp do treści istniejącym użytkownikom. Ponieważ firma Apple nie jest zaangażowana w te transakcje, nie następuje żaden przepływ środków finansowych, czy informacji o czytelniku do Apple. Wydawcy muszą we własnym zakresie zapewnić metodę weryfikacji użytkowników, którzy zakupili prenumeratę poza aplikacją. Jeśli wydawca sprzedaje prenumeratę poza aplikacją, Apple wymaga by, taka sama lub lepsza oferta była dostępna wewnątrz aplikacji. Dodatkowo wydawcy nie mogą już publikować wewnątrz aplikacji linków do zewnętrznych źródeł subskrypcji (np. do strony internetowej). Zapewnienie odpowiedniego poziomu prywatności jest kluczowym elementem we wszystkich transakcjach w App Store. Klienci, w momencie wykupienia subskrypcji przez App Store będą mogli zdecydować, czy chcą przekazać wydawcy informacje takie jak swoje imię i nazwisko, adres e-mail czy kod pocztowy. Wykorzystanie przekazanych danych przez wydawcę będzie regulowane przez jego politykę prywatności. Wydawcy mogą wymagać dodatkowych informacji od klientów App Store, jednak to klienci decydują o tym, czy ich udzielić. Powinni oni także zostać poinformowani o tym, że informacje te będą przetwarzane zgodnie z polityką prywatności wydawcy.
App Store oferuje konsumentom w ponad 90 krajach dostęp do ponad 350 000 aplikacji, w tym do ponad 60 000 natywnych aplikacji dla iPada. Użytkownicy ponad 160 milionów urządzeń z systemem iOS mogą wybierać programy spośród takich kategorii jak: gry, biznes, wiadomości, sport, zdrowie czy podróże. Apple tworzy komputery Mac, najlepsze komputery osobiste na świecie, system operacyjny OSX, pakiety iLife, iWork oraz oprogramowanie do zastosowań profesjonalnych. Apple jest pionierem w rewolucji multimediów cyfrowych za sprawą iPoda oraz sklepu internetowego iTunes Store. Firma zrewolucjonizowała rynek telefonów komórkowych, wprowadzając rewolucyjny telefon iPhone oraz uruchamiając App Store. Ostatnio Apple wprowadziło magiczne urządzenie iPad, które definiuje przyszłość mobilnych mediów i elektroniki użytkowej.
źródło: Apple