agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Arduino – co to jest i co można zrobić z jego pomocą?

Arduino – co to jest i co można zrobić z jego pomocą?

SPRZĘT KOMPUTEROWY / Podzespoły komputerowe / 2023-09-20 10:34:30

Arduino to platforma programistyczna gromadząca coraz to większą rzeszę zwolenników i to nie tylko ze względu na swoje właściwości, ale i również wszechstronność, która umożliwia pracę profesjonalistom, jak i laikom. Pod tą włoską marką kryją się m.in. specjalne płytki mikrokontrolerowe, które ułatwiają skonstruowanie samodzielnego projektu elektronicznego. Co można zrobić z Arduino i z czym to się je? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć!

Arduino – co to jest? Cała wiedza w pigułce!

Co to jest Arduino? Jest to platforma programistyczna, której system opiera się na języku typu C, środowisku Arduino IDE oraz sprzęcie komputerowym pod postacią specjalistycznych płytek rozwojowych o szerokim spektrum zastosowania. Płytki te dedykowane są do prototypowania i budowania różnego rodzaju projektów elektronicznych – od prostych zabawek po zaawansowane instalacje wbudowane. Wokół nich znajdują się takie elementy jak, m.in.:

  • interfejsy komunikacyjne (np. złącze USB);
  • rezonator kwarcowy,
  • elementy pasywne (np.rezystory i kondensatory);
  • szereg wyprowadzeń GPIO (ang. general-puprose input/output).

Co najważniejsze, szeroki wybór mikroprocesorów Arduino i ich uniwersalność sprawiają, że chętnie korzystają z nich osoby początkujące, stawiające swoje pierwsze kroki w programowaniu oraz te bardziej doświadczone, które są prawdziwymi profesjonalistami w tej dziedzinie.

Arduino – jaki język wykorzystuje?

Każdy z nas posługuje się nauczoną mową i tak samo działa to w przypadku narzędzi do programowania. Niemniej język ten to zbiór zasad określających, kiedy ciąg symboli tworzy program komputerowy oraz jakie obliczenia opisuje. Językiem przeznaczonym dla Arduino jest pochodna języka C/C++, w której zapisane zostały niewielkie zmiany, aby osobom niepowiązanym z elektroniką było łatwiej rozpocząć naukę. Podstawową różnicą między tymi dwoma językami są konkretne biblioteki, z którymi warto wcześniej się zapoznać.

Ponadto struktura języka Arduino jest znacznie uproszczona, co daje szansę na projektowanie nawet tym początkującym użytkownikom. Kodowanie natomiast odbywa się za pośrednictwem środowiska Arduino IDE, w którym dostępne są przykładowe poradniki, dające możliwość poznania, jak w praktyce należy pisać aplikacje dla tej platformy.

Arduino – jak zacząć swoją przygodę z tą platformą?

Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniej płytki, która będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby oraz cele, jakie chcesz osiągnąć. Aktualnie na rynku można znaleźć zarówno oryginalne procesory, jak i klony produkowane przez innych producentów. Oprócz tego warto wiedzieć, że system ten działa na zasadzie open source, dzięki czemu możliwe jest samodzielne zbudowanie i zaprogramowanie płytki na podstawie udostępnianych schematów oraz kodu źródłowego. Po zakupie tego narzędzia można przejść do właściwej nauki, zarówno teoretycznej, jak i przede wszystkim praktycznej.

Przyszedł więc czas na zainstalowanie Arduino IDE, który do uruchomienia, w przeciwieństwie do innych programów, nie potrzebuje nośników pamięci, zasilaczy ani urządzeń peryferyjnych. Po podłączeniu płytki do komputera należy wskazać jej model i wykorzystywany wirtualny port COM. Po wykonaniu tej czynności wszystko gotowe – można zacząć swoją przygodę z programowaniem i sprawdzić swoje siły.

Co można zrobić z Arduino?

Arduino to bardzo wszechstronna platforma, która pozwala użytkownikom na tworzenie rozmaitych projektów. Przedstawiamy kilka pomysłów, jak wykorzystać tenże program.

Robot, który może jeździć, unikać przeszkód i reagować na otoczenie za pomocą czujników ultradźwiękowych lub czujników optycznych.

  • System monitorowania pogody zbierający dane o temperaturze, wilgotności i ciśnieniu atmosferycznym.
  • System automatycznego podnoszenia i opuszczania rolet lub żaluzji w zależności od intensywności światła bądź harmonogramu.
  • System automatycznego oświetlenia lub zdalnego sterowania.
  • Dzieła sztuka interaktywnej, która reaguje na ruch lub dźwięk widza.
  • Kontroler do gier dostosowany do konkretnych symulatorów.
  • System monitoringu domowego obejmujący kamery, czujniki ruchu i powiadomienia na smartfony.
  • Zabezpieczenie drzwi za pomocą elektronicznego zamka, który może być sterowany zdalnie lub otwierany za pomocą kodu.

Jak widać, możliwości jest mnóstwo, a to, co Cię ogranicza to tylko Twoja własna wyobraźnia!

FAQ:

  • Czym jest Arduino?

Co to za program? Otóż jest to włoska platforma służąca do programowania i budowania różnorodnych projektów. Wyróżnia się on łatwością w użyciu i prostym językiem, którego bazą jest język C/C++.

  • Jak programować Arduino?

Kodowanie Arduino odbywa się za pośrednictwem środowiska Arduino IDE, który oferuje użytkownikom szeroki wachlarz poradników uczących praktycznego pisania aplikacji dla tej platformy.

  • Czy Arduino nadaje się dla osób początkujących?

Oczywiście, że tak! Istnieje na rynku wiele modeli, które dedykowane są zarówno dla profesjonalistów w dziedzinie programowania, jak i mniej doświadczonych użytkowników, którzy dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę.

źródło: agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe