Asus: Jaki komputer wybrać dla ucznia?
Zbliża się pierwszy września, a wraz z nim pierwszy dzień nowego roku szkolnego. Współczesna szkoła to jednak nie tylko książki i zeszyty. Coraz większą rolę w edukacji odgrywają nowoczesne technologie. Przenośny komputer staje się standardowym wyposażeniem każdego ucznia - jego notatnikiem, encyklopedią oraz narzędziem pracy. Specjaliści z ASUS Polska radzą jak wybrać idealny komputer dla ucznia.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Redshift Research na zlecenie firmy Intel wszyscy polscy nauczyciele są zgodni, że udostępnianie w szkołach komputerów ułatwi uczniom wkroczenie w dorosłe życie. Mimo iż większość, bo aż 73% nauczycieli jest zdania, że każdy uczeń powinien mieć możliwość korzystania z komputera w trakcie lekcji, poziom komputeryzacji polskich szkół nadal pozostawia wiele do życzenia. Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej w polskich placówkach edukacyjnych na jeden komputer przypada średnio aż 9 uczniów. W konsekwencji obowiązek zapewnienia uczniowi komputera spada na jego rodziców. Jak wybrać komputer, który jednocześnie nie obciąży zbytnio uczniowskiego plecaka i domowego budżetu, a będzie przy tym wydajnym urządzeniem wspierającym ucznia w jego codziennej pracy? Specjaliści z firmy ASUS przygotowali kilka cennych porad, dzięki którym wybór ten będzie nieco łatwiejszy.
5 kluczowych cech: lekki, kompaktowy, multimedialny, wytrzymały… i niedrogi
Dobry uczniowski komputer musi być przede wszystkim lekki. Nie po to rząd podejmuje próby odciążenia szkolnych tornistrów poprzez wprowadzenie e-podręczników, by miejsce ciężkich książek zajął równie ciężki komputer. Na wstępie zatem należy skreślić urządzenia, które ważą więcej niż 1,5 kg. Równie istotne jak waga komputera, są jego wymiary. Kompaktowy, według szkolnych kryteriów, oznacza nie większy niż zeszyt A4, co zawęża zakres poszukiwań do urządzeń o przekątnej monitora od 10 do 13 cali. Co bowiem przyjdzie uczniowi po komputerze, który nie zmieści się w jego plecaku?
Obecnie komputer mobilny to coś zdecydowanie więcej niż przenośny notatnik. Komputer pełni funkcję komunikatora, źródła informacji, a wreszcie okna na świat. Dostęp do internetu i możliwość odtwarzania multimediów to podstawowe funkcje dzisiejszych komputerów, dlatego i na możliwości multimedialne warto zwrócić uwagę szukając komputera dla ucznia. Podstawą jeśli chodzi o odtwarzanie multimediów jest procesor i pamięć operacyjna RAM. Jakość wykonania i wytrzymałość zastosowanych materiałów mają wyjątkowe znaczenie, szczególnie jeśli chodzi o sprzęt, który trafi w ręce młodszych użytkowników. Nie ma nic gorszego od komputera, który po kilku dniach użytkowania musi wrócić do serwisu. Wybierając laptopa warto zaufać sprawdzonej marce, firmie specjalizującej się w produkcji komputerów przenośnych.
Ostatnią, aczkolwiek nie mniej ważną, cechą komputera jest jego cena. Warto pamiętać o oczywistej regule mówiącej, że im bardziej zaawansowane urządzenie, tym więcej przyjdzie nam za nie zapłacić. Wybierając notebooka lub netbooka dla ucznia należy zatem kierować się zasadą złotego środka.
Netbook dla ucznia - ASUS Eee PC X101H
[[[zdjecie,3968,prawa]]] Przykładem netbooka, który doskonale sprawdzi się jako komputer przenośny dla ucznia jest ASUS Eee PC X101H. 10-calowe urządzenie waży zaledwie 920 gram, a jego obudowa w najgrubszym miejscu mierzy zaledwie 17,6mm szerokości. Parametry te czynią z niego urządzenie, które śmiało można nazwać ultramobilnym. Wysoką multimedialność netbooka gwarantują wydajne podzespoły: najnowszy procesor Intel Atom N435, 1GB pamięci RAM DDR3, 2 gniazda USB2.0, czytnik kart MicroSD, wbudowana kamerka internetową oraz szybki dysk SSD o pojemności 8GB. Ważnym parametrem z punktu widzenia szkolnego użytkowania jest czas pracy na baterii. Autorska technologia ASUS Super Hybrid Engine (SHE) daje gwarancję, że komputer będzie towarzyszył uczniowi podczas całego dnia w szkole. Wygodny i łatwy w użyciu interfejs nowego systemu operacyjnego MeeGo powstał, aby ułatwić korzystanie z komputera jako platformy komunikacji. Dzięki specjalnym aplikacjom dla Facebooka, Twittera i dedykowanemu komunikatorowi nawiązywanie znajomości i kontakt z przyjaciółmi jest banalnie prosty.
ASUS Eee PCX101 jest ponadto narzędziem wspierającym naukę języka angielskiego. Wraz z netbookiem otrzymujemy dostęp do British English Language Learning - przeinstalowanego oprogramowania do nauki języka angielskiego w formie zbioru atrakcyjnych interaktywnych gier, plików wideo i mp3. Ponad 300 fragmentów materiałów edukacyjnych zostało przygotowanych przez liderów English Language Training (ELT) i British Council.
Multimedialny netbook ASUS Eee PC X101H już niebawem trafi do Polskich sklepów. Jego sugerowana cena - w zależności od konfiguracji - wynosić będzie 639PLN (za model posiadający procesor Intel N435, 1G DDR2 pamięci RAM oraz dysk twardy 8GB SSD) lub 719PLN (za wersję wyposażoną w procesor Intel N455, 1G DDR2 pamięci RAM oraz 250 gigabajtowy dysk twardy).
…a może tablet?
Nieocenionym wsparciem w codziennych szkolnych wysiłkach może być także tablet. ASUS Eee Pad Transformer łączy w sobie mobilność tabletu oraz funkcjonalność netbooka. Posiada opcjonalną stację dokującą z klawiaturą QWERTY. Umożliwia ona sprawne i komfortowe sporządzanie notatek z lekcji, tworzenie prezentacji, a także multimedialną rozrywkę.
Tablet sygnowany logo ASUS wyposażono w dwie cyfrowe kamery - jedną, o rozdzielczości 5 megapikseli, drugą - o rozdzielczości 1,2 megapiksela - umieszczoną z przodu urządzenia. Umożliwiają one robienie zdjęć i kręcenie filmów w jakości HD, które od razu można przeglądać na tablecie lub zamieścić w internecie.
ASUS Eee Pad Transformer w wersji wyposażonej w modem 3G pojawi się w polskich sklepach na jesieni 2011 roku.