ASUS ROG SWIFT OLED PG27AQDM – POTĘGA TECHNOLOGII OLED
Ekrany OLED to największa świeżynka ostatnich miesięcy i zasadniczo rewolucja, która coraz wyraźniej przenosi się ze świata TV na biurka graczy – czy to w przypadku laptopów, czy (nareszcie!) pecetów. ASUS ROG Swift OLED PG27AQDM jest właśnie jednym z takich urządzeń.
Jak przystało na technologię OLED, ekrany tego typu odznaczają się zaletami, które, jeśli chodzi o parametry obrazu, pozostawiają w tyle bardziej tradycyjne konstrukcje. Przede wszystkim piksele paneli OLED mogą się niezależnie od siebie wygaszać, co przekłada się na możliwość uzyskania nieosiągalnego w innych przypadkach (np. w ciągle podświetlonych ekranach w technologii IPS czy VA) poziomu czerni, a co za tym idzie rewelacyjnego kontrastu. To jednak nie koniec. Ekrany OLED, do czego zresztą zdążyły już nas przyzwyczaić telewizory, cechują się również świetnym odwzorowaniem barw, dużą głębią i „soczystością” kolorów oraz wyśmienitym czasem reakcji matrycy. Wszystko to sprawia, że wyświetlacze OLED wydają się naturalnym krokiem w ewolucji monitorów gamingowych. I tak też prezentuje się omawiany tu ROG Swift OLED PG27AQDM.
To ekran o przekątnej 26,5 cala i rozdzielczości QHD. Co istotne z punktu widzenia gracza, cechuje się odświeżaniem na poziomie aż 240 Hz i nieosiągalnym dla tradycyjnych ekranów czasem reakcji matrycy 0,03 ms. Jasność szczytowa przy włączonym HDR wynosi 1000 nitów, mamy też 99% pokrycia przestrzeni barw DCI-P3 przy błędzie odwzorowania barw delta E poniżej dwóch. W wyświetlaniu obrazu bez odblasków pomaga specjalna powłoka z mikrostrukturą eliminującą refleksy. Tłumacząc to wszystko na bardziej zrozumiały język: dostajemy ekran, który przenosi na biurka graczy jakość obrazu obecną dotychczas w telewizorach z wyższej półki.
ASUS ROG Swift OLED PG27AQDM
Nie zabrakło przy tym rozwiązań, które ucieszą posiadaczy konsol: to obsługa zmiennej częstotliwości odświeżania dla konsol Xbox Series X, a także obecność dwóch portów HDMI 2.0. W przypadku PS5 ekran obsługuje VRR w grach na PlayStation 5, które udostępniają tryb nieograniczonej liczby klatek na sekundę.Ponadto możemy liczyć na systemy umożliwiające prostą regulację parametrów obrazu i jego odpowiednie zabezpieczenie przed efektami wypalenia (producent zastosował niestandardowy radiator oraz funkcję inteligentnej optymalizacji napięcia, co pozwala je tak dobierać, by unikać przegrzewania sprzętu). Na koniec warto wspomnieć również o oryginalnej stylistyce, charakterystycznym dla ASUS ROG podświetleniu podstawy, pomocnym na co dzień oprogramowaniu DisplayWidget Center czy dodatkowych funkcjach gamingowych, np. celowniku, stoperze, liczniku klatek i wielu profilach dla gier – ale to już standard w przypadku ASUS ROG.
Orientacyjna cena: 5800 zł
źródło: agdrtv24.pl