Asystent NN - łatwa obsługa telefonu komórkowego dla osób niewidzących i starszych
Grupa TP stworzyła Asystenta NN, specjalną aplikację dla osób niewidzących, niedowidzących i starszych, która ułatwia korzystanie z telefonu komórkowego. Aplikacja wykorzystuje do obsługi telefonu udźwiękowione menu. Umożliwia też rozpoznawanie kolorów, kierunku źródła światła oraz daje możliwość zlokalizowania swojej pozycji poprzez GPS.
"Stworzenie aplikacji Asystent NN jest kolejnym przykładem zaangażowania Grupy TP w tworzenie przyjaznych rozwiązań dla ludzi starszych oraz osób z niepełnosprawnościami. Staramy się, by żaden z naszych klientów nie został dotknięty wykluczeniem cyfrowym i wszyscy mogli w pełni korzystać z naszych nowoczesnych usług i produktów" - uważa Maciej Witucki, prezes Grupy TP.
Asystent NN to mówiący telefon komórkowy. Wykorzystanie zintegrowanego syntezatora mowy, umożliwia odczytywanie tekstów pojawiających się na ekranie telefonu oraz plików pomocy wyjaśniających działanie poszczególnych funkcji. Dzięki kamerze wbudowanej w telefon możliwe jest też rozpoznawanie kolorów czy kierunku źródła światła. Natomiast GPS pozwala na wysłanie do wskazanej wcześniej osoby, np. rodziny czy opiekuna, wiadomości SMS określającej współrzędne miejsca, w którym przebywa użytkownik telefonu. Zastosowanie dużych czcionek oraz kontrastowych barw menu ułatwia korzystanie z telefonu także przez osoby starsze.
Aplikacja obsługuje język polski i angielski (wymagane są odpowiednie syntezatory mowy). Asystent NN dostępny jest w bardzo konkurencyjnej cenie, miesięczny abonament to zaledwie 11,07 zł. Cena jest tak niska m.in. dzięki użyciu darmowego syntezatora Nokia. Właśnie dlatego aktualnie program obsługuje modele telefonów tej firmy. Są to Nokia 6210 Navigator, 6220 Classic i E75. Usługę pobiera się wysyłając SMS o treści NXMLT44044 na numer 7929. Program powstał w Orange Labs Grupy TP we współpracy z naukowcami z Zakładu Elektroniki Medycznej Politechniki Łódzkiej, z którą Grupa TP pracuje nad rozwiązaniami zapobiegającymi wykluczeniu cyfrowemu osób z niepełnosprawnościami. Aplikacja była też testowana przez osoby niewidome.
Wcześniej wspólnie z pracownikami tej uczelni TP opracowała program b-Link, który umożliwia korzystanie z komputera osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi wyłącznie za pomocą mrugnięć powiekami. Program jest bezpłatny i bardzo prosty w obsłudze. Do tej pory z naszych stron internetowych ściągnęło go już blisko 16 tys. osób. W tym 12 895 polską wersję aplikacji, 2 296 wersję francuską i 672 angielską.