Bezpieczeństwo druku - Czy twoje dane są naprawdę bezpieczne?
Sharp Electronics CEE rozpoczyna adresowaną do klientów biznesowych, prowadzoną przy pomocy mediów społecznościowych i poczty elektronicznej kampanię edukacyjną #PrintSafely. Innowacyjne urządzenia wielofunkcyjne ewoluowały w złożone i skuteczne narzędzia sieciowe, posiadające takie same słabe punkty jak podłączone do sieci komputery. Celem kampanii jest poszerzanie wiedzy o nowoczesnej i bezpiecznej technologii drukowania. Klienci powinni być w pełni świadomi tego, w jaki sposób chronić swoje dane na wszystkich urządzeniach.
Sharp CEE co roku otrzymuje raporty o wyciekach danych poufnych po tym, jak drukarki są wyrzucane bez wcześniejszego wymazania danych z dysków twardych. Wielu ekspertów uznawało takie zdarzenia za problem typowy dla młodszych rynków, takich jak Polska, Węgry, Czechy czy Słowacja. Jednak ostatnie tygodnie udowodniły, że ochrona danych przechowywanych w drukarkach to problem ogólnoświatowy. Wiosną tego roku 59 drukarek należących do Northeastern University w Bostonie wydrukowało nagle rasistowską literaturę nienawiści. Był to jeden z wielu incydentów związanych z obciążonymi spamem drukarkami, zgłaszanych w Northeastern i innych kampusach uniwersyteckich w Stanach.
- Każdy, kto rozumie dzisiejszą technologię drukowania, wie, że w kwestii ochrony danych nowoczesne urządzenia wielofunkcyjne nie różnią się od zwykłych komputerów. Często zapomina się, że takie urządzenia mają dyski twarde, porty USB oraz są eksploatowane w firmowej sieci lub łączą się z usługami w chmurze. Wszystkie te aspekty stanowią ich słabe punkty, a naszym celem jest zwiększenie wiedzy naszych klientów na ten temat - mówi Tomasz Wieczorek, Solutions Product Manager w Sharp Electronics CEE.
Aby zneutralizować ryzyko ujawnienia poufnych danych, można podjąć wiele różnych działań. Urządzenia wielofunkcyjne firmy Sharp wykorzystują zaawansowaną technologię szyfrującą, dzięki której dysk twardy nie może być użyty w innym urządzeniu niż to, na którym został oryginalnie zaszyfrowany. Kolejnym zalecanym działaniem jest czyszczenie (w odróżnieniu od zwykłego kasowania) dysku twardego po zakończonym dniu pracy. Gdy plik danych jest „kasowany” z dysku twardego, zawarte w nim dane nie są w rzeczywistości usuwane - pozostają na dysku i mogą zostać odzyskane. Natomiast czyszczenie dysku twardego aktywnie nadpisuje dane skasowanego zadania, zapobiegając odzyskaniu oryginalnych informacji przez kolejnego użytkownika.
- W firmie Sharp rozumiemy prawdziwe znaczenie bezpieczeństwa informacji w sieciach informacyjno-komunikacyjnych, dlatego przywiązujemy wyjątkowo dużą wagę do rozwiązań chroniących przepływ dokumentów. Cała komunikacja sieciowa z urządzeniem jest zaszyfrowana przy pomocy bezpiecznego protokołu SSL/IPsec. Istnieje również możliwość filtrowania adresów IP i/lub MAC, które pozwala ograniczyć dostęp użytkowników sieciowych do urządzenia wielofunkcyjnego - opowiada Szymon Trela, Product Manager w Sharp Electronics CEE.
Przy rosnącej popularności usług w chmurze oraz modelu pracy „BYOD” (Bring Your Own Device) bliższe przyjrzenie się chmurom również stało się koniecznością. Usługa Cloud Portal Office firmy Sharp została stworzona z uwzględnieniem przede wszystkim bezpieczeństwa. Nawet firma Amazon, obsługująca serwery Cloud Portal Office, nie zna ich klucza. Dane klientów są szyfrowane w taki sposób, by nawet w najczarniejszym scenariuszu ich odczytanie, również z fizycznych dysków, było niemożliwe. Amazon nie może udzielać dostępu do danych naszych użytkowników w odczytywalnej formie.
Informacje o kolejnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa oraz wskazówki, jak bezpiecznie przechowywać dane firmy i chronić środowisko druku biznesowego, będą publikowane co tydzień na linkowanych stronach Sharp Electronic CEE. Śledź kampanię #PrintSafely na:
www.linkedin.com/company/sharp-eu - po angielsku;
www.linkedin.com/company/sharp-electronics-cee - po polsku.
źródło: sharp/agdrtv24.pl