agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Blender do kruszenia lodu – jakie funkcje musi mieć dobry blender?

Blender do kruszenia lodu – jakie funkcje musi mieć dobry blender?

MAŁE AGD / Blendery / 2018-10-31 17:56:37

Blender to wielofunkcyjne urządzenie (kruszy lód, mieli, sieka), bez którego wiele osób w ogóle nie wyobraża sobie wyposażenia kuchni. W swojej podstawowej wersji ma siekać i rozdrabniać niezbyt twarde składniki, takie jak warzywa czy owoce. Jeśli jednak chcemy mieć w swoim domu blender do smoothie z funkcją kruszenia lodu, musimy dokładnie sprawdzić wybrane urządzenie pod co najmniej kilkoma kątami.

Blendery znakomicie sprawdzają się w każdym domu, bo dzięki nim można mieszać, miksować, przecierać, a nawet siekać czy kruszyć lód, nie wspominając o zrobieniu tak zwanych trudnych past jak hummus. Jednak nie każdy blender ma odpowiednie parametry, aby można było ułatwić sobie pracę. Liczy się nie tylko łatwość obsługi, ale i bezpieczeństwo użytkowania.

Mocny silnik to podstawa każdego blendera

Blender pełniący jednocześnie funkcję miksera do smoothie powinien mieć mocny i wydajny silnik. Duża moc silnika nie tylko sprawia, że urządzenie bez problemu kruszy lód czy orzechy, także zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się. Tanie blendery z niewielką mocą (w granicach 100-150 W) mają tendencję do szybkiego przegrzewania się, a nawet dymienia oraz palenia plastiku, gdy pracują na największych obrotach. To zdecydowanie niedopuszczalne, jeśli szukamy modelu, mogącego rozdrobnić nie tylko rozgotowaną zupę.

Jaką więc moc powinien mieć mikser zdolny do skruszenia lodu?

Minimalnie 600 W, a naprawdę nowoczesne blendery (jak np. te z serii MultiQuick od Brauna) wyciągają nawet po 900-1000 W.

Lepszy mikser kielichowy czy ręczny?

Wbrew pozorom, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy lepiej do kruszenia lodu nadadzą się blendery ręczne czy kielichowe. U wielu osób utarło się przeświadczenie, że mikser ręczny jest opcją o dużo mniejszej mocy niż ten kielichowy. Tak zresztą było kilka lat temu, gdy niewielkie rozmiary wymuszały automatycznie niewielką moc silnika, obecnie jednak ręczny robot może być równie potężnym urządzeniem, co ten zajmujący połowę blatu w kuchni.

Na podstawie więc czego podjąć decyzję?

Wersja kielichowa sprawdza się jako koktajler, jest bardziej stabilna, dobrze nadaje się do rozdrabniania dużej ilości dania na raz (np. zupy, koktajli dla czterech osób). Z uwagi na to, że nie wymaga ciągłej kontroli, wiele osób preferuje wersję kielichową jako łatwiejszą w obsłudze.

Ręczny blender za to uznawany jest za poręczniejszy, lepszy gdy chcemy samodzielnie zrobić gęste potrawy jak hummus czy masło orzechowe. Ręczny blender z oczywistych powodów jest także prostszy do mycia i zajmuje mniej miejsca. Dodatkowo w razie potrzeby można go przekształcić w blender kielichowy za pomocą odpowiedniej przystawki.

Poniższa infografika tłumaczy cztery podstawowe mity związane z blenderami ręcznymi.

infografika-mity-dotyczace-blenderow-recznych.jpg
Infografika opracowana na podstawie: Blender ręczny czy kielichowy – porównanie

Jakie ostrze wybrać do smoothie?

Zdecydowana większość blenderów czy mikserów dostępnych na rynku posiada wymienne ostrza. Wiele modeli ma także specjalne ostrze, przeznaczone do kruszenia lodu. Jeśli więc wybieramy blender, myśląc o funkcji kruszenia lodu, upewnijmy się, czy istnieje możliwość dokupienia specjalnej końcówki. Niestety, większość urządzeń w swojej podstawowej wersji nie oferuje ostrza do kruszenia lodu.

Nie oznacza to jednak, że ostrze, którego producent nie nazwał dodatkowo „specjalnie do kruszenia lodu” na pewno się do tego nie nadaje. Mocne, stalowe ostrze do rozdrabniania orzechów nada się również do sporządzenia smoothie. Czasami jednak nie warto ryzykować, jeśli mamy wątpliwości co do tego, czy dana końcówka podoła zadaniu, bo może to się kończyć jej uszkodzeniem.

Czy warto inwestować w ruchome ostrza?

Niektóre blendery mają zamontowane dodatkowe, ruchome ostrze. W zależności od modelu może to być całkiem dobre udogodnienie lub całkiem niepotrzebne. Dlatego ważne jest, aby zawczasu zorientować się, czy ruchome ostrza rzeczywiście niwelują martwe pola (miejsca, gdzie gromadzi się uciekająca przed blenderem masa). Dotyczy to zwłaszcza modeli ręcznych, mających tendencję do martwych pół na samym środku stopy.

Bardziej innowacyjne modele używają specjalnie zaprojektowanej technologii (np. PowerBall czy Active Blade), aby faktycznie wyeliminować problem martwych pól. Tego rodzaju optymalizacja zawsze zwiększa wygodę używania urządzenia i wobec tego zdecydowanie warto rozejrzeć się za blenderem, który posiada jakiś sposób na zapobieganie powstawaniu martwych pól. Ułatwia to nie tylko pracę z blenderem, ale także późniejsze mycie urządzenia.

Technologie, które minimalizują ryzyko zachlapania kuchni

Efektem ubocznym używania silnika o dużej mocy zawsze jest możliwość zachlapania kuchni. Im szybsze obroty, tym większe prawdopodobieństwo, że rozdrobnione kawałki wyfruną z wielkim pędem z kielicha bądź misy. Z drugiej strony, powoduje to też brudzenie się blendera nawet w trudno dostępnych miejscach.

Jeśli więc wybieramy blender kielichowy, powinien zostać on tak skonstruowany, aby z jednej strony wyeliminować możliwość zabrudzenia kuchni, z drugiej rozkładać się tak, aby nie nastręczać problemu z myciem urządzenia.

Z kolei blender ręczny powinien mieć skonstruowaną stopę tak, aby zapobiegała ona rozbryzgiwaniu się zawartości naczynia. Z przypadku dostawek, również ważna jest ergonomia czyszczenia. Odpowiednio skonstruowany blender ręczny nie chlapie nawet w przypadku użycia w niskim naczyniu.

Jaki blender do smoothie z mrożonych warzyw i owoców będzie najlepszy? Który pokruszy lód?

jak-wyglada-blender-reczny-oraz-kielichowy.png

Odpowiedź na pytanie, jaki blender wybrać do koktajli lub smoothie można znaleźć wśród opinii znanych blogerek. Jedną z nich jest Olga Smile, znana blogerka kulinarna, która zwraca uwagę na mocny silnik i zaawansowane funkcje.

Z przytaczanych artykule (http://mazowieckie.naszemiasto.pl/artykul/jaki-blender-wybrac-do-koktajli-warzywnych-smoothie-i-sokow,4353191,art,t,id,tm.html) parametrów wynika, że priorytetem przy szukaniu szejkera do smoothie powinien być odpowiednio wydajny, nienagrzewający się silnik oraz przystosowane do kruszenia lodu ostrze. Jest to podstawa, dzięki której wiemy, że nasze urządzenie nie zostanie uszkodzone w żaden sposób podczas robienia smoothie.

Drugorzędną sprawą jednak natomiast to, czy decydujemy się na blender ręczny, czy może kielichowy. Inne technologie, jak likwidujące ślepe pola, ułatwiające rozdrabnianie lub zachowanie czystości w kuchni, są pożądane, ale nie obligatoryjne. Jeśli jednak chcemy ułatwić sobie pracę, dobrze jest zwrócić uwagę na ergonomię urządzenia i jego wszystkie dodatkowe funkcje.

Źródła:

  • http://mazowieckie.naszemiasto.pl/artykul/jaki-blender-wybrac-do-koktajli-warzywnych-smoothie-i-sokow,4353191,art,t,id,tm.html
  • https://www2.braunhousehold.com/pl-pl/porady-kuchenne/blender-reczny-czy-kielichowy-porownanie
  • https://www2.braunhousehold.com/pl-pl/products/przygotowywanie-posilkow/blendery-reczne/multiquick-9/mq-9097x?sku=0X22111265#contents
  • http://techfresh.pl/blender-do-lodu-jak-wybrac-dobry-blender/
  • https://gazetawroclawska.pl/jaki-blender-wybrac-najlepszy-blender-wedlug-qmamkaszepl/ar/12788432

źródło: agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe