agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Bowers & Wilkins 800 D3

Bowers & Wilkins 800 D3

SPRZĘT RTV / Kolumny i głośniki / 2016-05-09 07:27:00

Jako flagowa konstrukcja z najnowszej serii 800 Diamond, model 800 D3 wykorzystuje innowacyjne, przełomowe technologie, które opracowane z myślą o tej serii, zapewniają jej nieograniczone możliwości. Efektem jest najlepsza kolumna głośnikowa Bowers & Wilkins, jaka kiedykolwiek została zaprojektowana.

Polecane sklepy

RTV Euro AGDMedia ExpertMedia MarktNEONET

Najnowsze głośniki Bowers & Wilkins 800 D3 to punkt odniesienia przy określaniu referencyjnej jakości dźwięku. To najdoskonalsza pod względem parametrów, najbardziej zaawansowana kolumna głośnikowa, jaka została opracowana przez Bowers & Wilkins, a która rozpoczyna swoje życie w przeddzień 50. rocznicy działalności Bowers & Wilkins. Najnowszy model, jak żaden inny, przybliża firmę do wyznaczonego przez Johna Bowersa celu, jakim jest Prawdziwy Dźwięk.

Wraz z wprowadzeniem we wrześniu ub.r. nowej serii 800 Diamond, cała gama na nowo zdefiniowała standard jakości, zarówno w odniesieniu do samej serii 800, jak i szerzej, dla wszystkich kolumn głośnikowych klasy premium. Efektem intensywnych, siedmioletnich prac, które doprowadziły do tego, że najlepsze stało się jeszcze lepsze, jest seria 800 Diamond, która stanowi połączenie wyczerpujących badań i prac rozwojowych, zaawansowanej inżynierii i niezliczonych godzin odsłuchów przez "najlepsze uszy" w branży. Wraz z wprowadzeniem flagowego modelu serii, 800 D3, poprzeczka została ponownie podniesiona.

Najbardziej oczywistą różnicą pomiędzy modelami 800 D3 i 802 D3 jest rozmiar obudowy sekcji niskotonowej i umieszczonych w niej przetworników. 800 D3 wykorzystuje dwa 250-milimetrowe głośniki z membranami Aerofoil, w nieco mniejszym modelu 802 D3 pracują dwa 203-milimetrowe przetworniki. Zastosowane głośniki nie tylko są większe, wykorzystują one również unikatową konstrukcję z włókna węglowego, sztywniejszą i zapewniającą bardziej tłokowy ruch membrany, a jednocześnie zoptymalizowaną pod względem liniowej charakterystyki i niskiego poziomu zniekształceń. W najnowszym modelu projektanci zastosowali także bardziej zaawansowany zespół elektromagnetyczny - zmodernizowany układ magnetyczny zapewnia lepszą kontrolę, a udoskonalona zwrotnica gwarantuje znacząco większą wydajność w porównaniu z rozwiązaniem znajdującym się w 802 D3.

Nakładki przeciwpyłowe membran Aerofoil są udoskonaloną wersją komponentów wykorzystywanych w 802 D3 i 803 D3. Zostały one wykonane z warstwowej struktury, składającej się z włókna węglowego i takiej samej pianki syntaktycznej, z jakiej została wykonana sama membrana Aerofoil. To jeszcze bardziej redukuje rezonans nakładki przeciwpyłowej i jest jednym z wielu mniej widocznych udoskonaleń, które potwierdzają niewiarygodną dbałość o szczegóły w tej niezwykle dopracowanej kolumnie głośnikowej.

800 D3 wykorzystuje taką samą jak w 802 D3 membranę Continuum, głowę Turbine i litą obudowę przetwornika wysokotonowego. Ponadto udoskonalone zwrotnice i kondensatory podnoszą poziom w kluczowych obszarach, aby jeszcze lepiej dopasować doskonałą jakość basu dostarczanego przez model 800 D3. Po wprowadzeniu tych zmian 800 D3 zapewnia podobną czułość i obciążenie co 802 D3.

Innowacje te, w połączeniu z udoskonaleniami wprowadzonymi w serii jako całości, takimi jak znacznie sztywniejsze obudowy, wytrzymalszy system wewnętrznych wzmocnień Matrix, który teraz wykorzystuje grubsze użebrowanie, a także umiejętne wykorzystanie aluminium i stalowych wzmocnień, tam, gdzie to jest najbardziej pożądane, sprawia, że nowy model 800 D3 pozwala osiągnąć nirwanę w odniesieniu do referencyjnej jakości dźwięku. Oczywiście dostajemy więcej basu, ale wspólnym mianownikiem charakterystyki akustycznej nowej 800 D3 są naturalność i precyzja. Kolumna zapewnia niewiarygodnie wnikliwy poziom dokładności w zakresie basu i w porównaniu z już wybitnym modelem 802 D3 zniekształcenia przetwornika niskotonowego są mniejsze o 10 dB.

W porównaniu z poprzednim modelem 800 Diamond, znacznie poprawiono także poczucie skali - 800 D3 z łatwością potrafi odwzorować w całej swej okazałości pełnowymiarową orkiestrę symfoniczną. Jest to możliwe m.in. dzięki doskonalszemu zgraniu czterech przetworników oraz zagwarantowaniu jeszcze większej rozdzielczości i detaliczności brzmienia, charakterystycznej nie tylko dla modelu 800 D3, lecz także dla całej serii 800 Diamond.

Potwierdzeniem dążenia Bowers & Wilkins do ciągłego produkowania wiodących kolumn głośnikowych jest najnowocześniejszy zakład produkcyjny w Worthing w West Sussex, który został zmodernizowany specjalnie pod kątem produkcji nowej serii 800 Diamond. 800 D3 jest w całości wytwarzana w zmodernizowanym obiekcie, wraz z pozostałymi modelami serii.

Efektem tych wszystkich lat pracy, niezrównanej dbałości o szczegóły i znaczących komercyjnych wydatków, jest nie tylko wybitny flagowy model dla wyjątkowej serii kolumn głośnikowych, lecz także najlepszy głośnik, jaki Bowers & Wilkins kiedykolwiek stworzył. Nowy 800 D3 jest także sugestywnym urzeczywistnieniem pasji i siły napędowej Johna Bowersa, która wciąż pozostaje żywa w firmie, którą założył 50 lat temu.

Technologie

Membrana Aerofoil
Czasami nowe technologie w inżynierii pozwalają nam osiągnąć rzeczy, które były niemożliwe jeszcze kilka lat temu. Membrana niskotonowa Aerofoil jest najlepszym przykładem. Poprzez

zaawansowane modelowanie komputerowe i dzięki nowemu materiałowi bazowemu, mogliśmy stworzyć membranę o zmiennej grubości, maksymalnie sztywnej w najbardziej pożądanych miejscach. Zoptymalizowany kształt oznacza, że membrana charakteryzuje się tłokowym zachowaniem w jeszcze szerszym zakresie słyszalnych częstotliwości, gwarantując precyzyjny, kontrolowany i całkowicie naturalny bas.

Głowa Turbine
Usłysz dźwięk, a nie obudowę. To jest zasada kryjąca się za naszymi odseparowanymi głowami - rozwiązaniem, które zaprezentowaliśmy wraz z wprowadzeniem pierwszych kolumn głośnikowych serii 800 w 1979 r. Teraz, dzięki radykalnemu przeprojektowaniu, głowa serii 800 Diamond działa lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Wykonana z jednego kawałka aluminium, usztywniona wewnętrznymi, rozchodzącymi się promieniście żebrami i z podniesionym, smuklejszym profilem, głowa Turbine szczyci się jeszcze większą inercją, zapewniając tym samym dźwięk, który jest wolny od podkolorowań wprowadzanych przez obudowę.

Solidna obudowa przetwornika wysokotonowego
Wibracje są wrogiem dobrego dźwięku. Aby zminimalizować drgania, potrzebne są komponenty, które będą tak sztywne, jak to tylko możliwe. Dla serii 800 Diamond stworzyliśmy najsztywniejszą obudowę tweetera. Zespół wysokotonowy dla nowej serii umieszczony jest w litym kawałku aluminium, podczas gdy udoskonalony, żelowy system izolujący jeszcze skuteczniej odseparowuje przetwornik wysokotonowy od wpływu rezonansu obudowy. Efekt? Doskonale ostre detale akustyczne i nowy wymiar precyzji brzmienia muzycznych wydarzeń.

Membrana Continuum
Przez dziesiątki lat myśleliśmy, że nie ma nic lepszego od kewlaru, jako materiału na membranę średniotonową. Ale teraz, po ośmiu latach intensywnych prac rozwojowych, wymyśliliśmy coś jeszcze lepszego. Dzięki swojej kompozytowej konstrukcji, membrana Continuum unika nagłych zmian w zachowaniu, które mogą negatywnie wpływać na wydajność konwencjonalnego przetwornika. Efektem jest bardziej otwarta i neutralna charakterystyka. To wielki krok naprzód w konstruowaniu kolumn głośnikowych. Dzięki modelowaniu komputerowemu, konstrukcja zawieszenia przetwornika średniotonowego w serii 800 Diamond została całkowicie przeprojektowana. Nowe zawieszenie opracowane jest pod kątem doskonałej sztywności, podczas gdy tłumiki o specjalnie dobranej masie pozwalają redukować niepożądane wibracje do absolutnego minimum.

Obudowa o odwróconym profilu
Kiedy rozpoczęliśmy projektowanie idealnego kształtu obudowy serii 800 Diamond, zrobiliśmy zwrot o 180 stopni. Dosłownie. W miejsce kolumny w płaskim frontem i zakrzywionym tyłem stworzyliśmy obudowę z frontem i bokami uformowanymi w postaci jednej krzywej, spiętych razem za pomocą „kręgosłupa” z aluminium. Mniejsza liczba połączeń oznacza większą sztywność, odporniejszą strukturę, a zakrzywiony front gwarantuje mniej zakłóceń wokół przetworników. Dzięki temu dyspersja dźwięku jest doskonalsza, a odbicia obudowy jeszcze bardziej zredukowane.

Matrix
Matrix pełni rolę szkieletu w naszych kolumnach głośnikowych. To wewnętrzna struktura, która pracuje tak jak wzmocnienie kadłuba statku, z przecinającymi się, powiązanymi panelami, zapewniającymi naszym obudowom sztywność i inercję. W przypadku serii 800 Diamond jeszcze raz gruntownie przemyśleliśmy koncepcję Matrix. Wewnętrzne panele są grubsze, MDF zastąpiliśmy wytrzymałą sklejką i dodaliśmy metalowe elementy, aby wzmocnić konstrukcję w miejscach narażonych na duże obciążenia. Wszystko to razem sprawia, że system Matrix jest najsolidniejszą konstrukcją, jaką kiedykolwiek opracowaliśmy.

Cokół kolumny
Ogromne kolumny głośnikowe wymagają stabilnej podstawy. Przenosząc zwrotnicę z cokołu do głównej obudowy głośnika, mogliśmy stworzyć podstawę dla serii 800 Diamond, która jest jeszcze stabilniejsza i odporniejsza na rezonans niż kiedykolwiek wcześniej. Rezygnując z oryginalnej konstrukcji z pustą wewnętrzną komorą, nowy cokół wykonany jest z litego kawałka aluminium, ważącego, niebagatelne, 18 kg. Obniżenie środka ciężkości zwiększa stabilność i równoważy ciężar głowy Turbine.

Cokoły większych kolumn głośnikowych 800 D3 wyposażone są w rolki, które ułatwiają przesuwanie kolumn i ustawienie ich we właściwym miejscu. Zamiana rolek na kolce podłogowe zazwyczaj jest trudnym zadaniem, wymagającym ułożenia kolumn na bocznej ściance. Ale tego problemu nie ma w przypadku nowej serii 800 Diamond. Kolumny dostarczane są ze zintegrowanymi kolcami podłogowymi, które można wysunąć lub wsunąć w łatwy sposób za pomocą specjalnego mechanizmu.

Diamentowe kopułki
Pewne rzeczy się nie zmieniają. Podczas gdy niemal wszystkie komponenty serii 800 Diamond zostały opracowane na nowo, element, który dał serii nazwę, pozostaje niezmieniony: diamentowa kopułka przetwornika wysokotonowego. Nasze diamentowe kopułki pozostają najlepszym rozwiązaniem w technologii tweeterów, zdolnym od odtworzenia niezrównanej detaliczności akustycznej, naturalności i przestrzenności.

Diament: supermateriał
Właściwości diamentu są cenione przez wysoko wyspecjalizowane gałęzie przemysłu, od neurochirurgii

do Wielkiego Zderzacza Hadronów w CERN. Wyjątkowy stosunek sztywności do lekkości sprawia, że diament jest idealnym materiałem na kopułkę wysokotonową. Opracowane specjalnie dla serii 800 Diamond, diamentowe kopułki wysokotonowe przesuwają próg częstotliwości break-up’u do wartych odnotowania 70 kHz, co zapewnia doskonałą czystość i detaliczność. Stworzenie diamentu w naturalny sposób wymaga sejsmicznego ciśnienia, wulkanicznej temperatury i ok. dwóch miliardów lat. Na szczęście nauka znalazła sposób, aby skrócić ten proces. Wykorzystując chemiczne osadzanie pary, nasze diamentowe kopułki rozwijają się jak kryształy w niezwykle gorących piecach, w laboratoryjnych warunkach, a następnie zostają wykrojone, aby stworzyć kształt perfekcyjnej kopułki wysokotonowej.

Model 800 D3 już jest dostępny w sprzedaży, nabywcy mają do wyboru trzy wersje wykończenia: czarną na wysoki połysk, białą na wysoki połysk, różaną.  Poglądowa cena detaliczna kolumny głośnikowej 800 D3, niezależnie od wybranej wersji wykończenia, wynosi 67 495 zł/sztuka.

źródło: b&w/agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe