BSH prawidłowo oznacza lodówki i zamrażarki
Koncern BSH Bosch and Siemens Home Appliances Group prawidłowo deklaruje na etykietach wszystkie dane produkowanych przez siebie urządzeniach gospodarstwa domowego. Potwierdził to test przeprowadzony wspólnie przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów AGD (CECED) i Komisję Europejską. Jednocześnie badanie wykazało, że wiele konkurencyjnych urządzeń innych firm było opatrzonych nieprawdziwymi informacjami.
„Prawidłowe dane urządzeń, zwłaszcza pod względem zużycia energii, stanowią istotny czynnik w procesie podejmowania decyzji o zakupie. Konsumenci mają prawo do rzetelnej informacji. Ponadto błędne dane przyczyniają się do wypaczenia idei konkurencyjności“, stwierdza dr Kurt-Ludwig Gutberlet, prezes zarządu koncernu BSH.
W 2009 roku Europejskie Stowarzyszenie Producentów AGD (CECED) wraz z Komisją Europejską zainicjowało i wdrożyło projekt ATLETE (Appliance Testing for Energy Label Evaluation). Cel projektu: poprawa nadzoru rynku AGD we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej (UE) oraz upowszechnienie znaczenia energooszczędności jako argumentu zakupowego. 12 kwietnia osoby odpowiedzialne za projekt i przedstawiciele CECED zaprezentowali wyniki testów podczas Tygodnia Zrównoważonej Energii UE (EU Sustainable Energy Week) w Brukseli.
80 chłodziarek i zamrażarek pod lupą specjalistów
Przedmiotem projektu ATLETE były lodówki i zamrażarki. Na potrzeby badania w różnych krajach Unii Europejskiej zakupiono 80 urządzeń, tak aby zagwarantować jak najbardziej obiektywne wyniki. W grupie tej znalazły się modele 48 marek reprezentujących 40 producentów. W momencie rozpoczęcia projektu dobrowolne porozumienie podpisało 27 producentów, w tym BSH oraz wszystkie firmy członkowskie organizacji CECED. Sygnatariusze porozumienia uzgodnili, iż w razie pojawianie się podczas pomiarów nieścisłości dotyczących informacji na etykiecie efektywności energetycznej, producent natychmiast wprowadzi wszystkie proponowane działania korygujące.
Oznaczenia urządzeń BSH: bez żadnych zarzutów
Firma BSH z zadowoleniem przyjęła projekt i wsparła jego wdrażanie. Uwzględniono cztery modele urządzeń marek Bosch, Siemens i Balay (marka regionalna w Hiszpanii). Po zakończeniu wszystkich pomiarów otrzymały one atest w pełni potwierdzający prawidłowość wszystkich zadeklarowanych danych na europejskiej etykiecie efektywności energetycznej.
„Cieszymy się z pozytywnych wyników naszych urządzeń. Aby zawsze podawać rzetelne dane, już od dłuższego czasu samodzielnie wykonujemy intensywne pomiary wszystkich parametrów. Jednym z naszych priorytetów jest bowiem dostarczanie konsumentom prawdziwych i zrozumiałych informacji. Tylko w ten sposób można zrealizować wielkie cele, takie jak ochrona klimatu dzięki niższemu zużyciu energii elektrycznej“, podsumowuje Gutberlet.
Informacje dotyczące zużycia prawidłowe w przypadku około 80 procent przebadanych urządzeń wszystkich producentów
Pomiarów urządzeń dokonywano w czterech starannie wybranych laboratoriach badawczych. Sprawdzano zgodność z etykietami takich parametrów jak: pojemność komór chłodzenia i zamrażania, temperaturę chłodzenia, czas wzrostu temperatury, zdolność zamrażania, a w szczególności zużycie energii elektrycznej oraz deklarowaną klasę energetyczną. W tej kluczowej kategorii (zużycie energii) wyniki pomiarów potwierdziły, że 84 procent urządzeń posiadało prawidłowe oznaczenia. Badania wykazały, że niestety 13 procent modeli zaliczono do gorszej (bardziej energochłonnej) od deklarowanej przez producentów klasy energetycznej. Natomiast w przypadku około 3 procent modeli faktyczne zużycie energii było nawet o dwie klasy lub więcej gorsze od tej deklarowanej na etykiecie energetycznej. Łącznie, biorąc pod uwagę wszystkie pięć wymienione wyżej parametry, błędy na etykietach zanotowano w przypadku aż 53 procent zakupionych do badań urządzeń. Spora liczba wykazanych odchyleń związana była z nieprawidłowymi informacjami dotyczącymi: pojemności komór chłodzenia i zamrażania, temperatury chłodzenia lub zdolności zamrażania. W przypadku 13 procent urządzeń pomiary jeszcze nie zostały zakończone.
BSH domaga się kontynuacji projektu ATLETE
„W interesie samych konsumentów i przestrzegania zasad uczciwej konkurencji instytucje publiczne powinny pełnić funkcję nadzorczą. My jako przedstawiciele przemysłu jesteśmy gotowi do dalszych rozmów“, podkreśla Gutberlet. Koncern BSH z markami globalnymi Bosch i Siemens, specjalnymi jak Gaggenau oraz wieloma markami regionalnymi jak Balay (Hiszpania), będzie nadal intensywnie angażował się na rzecz sprawnego nadzoru rynku. Już w grudniu 2010 roku koncern BSH dobrowolnie dopasował swoje oznaczenia do znowelizowanej etykiety efektywności energetycznej. Od grudnia 2011 r. będzie ona obowiązywała wszystkich producentów AGD, którzy wprowadzają urządzenia do obrotu na terenie Unii Europejskiej.
„Kontynuację projektu ATLETE przyjęlibyśmy z zadowoleniem również ze względu na nowo wprowadzone klasy: od A+ do A+++. Ponieważ tylko wtedy, gdy konsumenci będą ufać informacjom zadeklarowanym na etykiecie energetycznej i podczas zakupu zdecydują się na wybór urządzeń energooszczędnych, my jako cała branża AGD efektywnie przyczynimy się do zmniejszenia zużycia energii w Europie“ podsumowuje Gutberlet. BSH wspiera upowszechnianie urządzeń o szczególnie niskim zużyciu energii stale rozszerzając swoją ofertę o urządzenia super energooszczędne. W roku 2010 już co czwarte urządzenie sprzedawane przez koncern BSH w Europie należało do tej kategorii..