Co ma wisieć...- telewizor w małym mieszkaniu
Niewielkie mieszkania cieszą się dużą popularnością wśród Polaków. Jednak urządzenie pokoju tak, aby znalazło się miejsce na chwilę relaksu przed telewizorem, nie jest już takie proste.
Wprawne oko i wyczucie smaku potrafi zdziałać cuda, nawet w niewielkich mieszkaniach. Jednak w przypadku małych przestrzeni na pierwszy plan wychodzi zawsze funkcjonalność. Gdzieś przecież trzeba spać, pomieścić zimowe ubrania i przechowywać różne, sezonowe przedmioty. Kiedy skończy się szał meblowania i urządzania, dobrze jest wygospodarować miejsce, w którym możemy odetchnąć po całym dniu ciężkiej pracy i obejrzeć ulubiony film czy serial. Znalezienie przestrzeni na duży telewizor nie należy do najłatwiejszych zadań, zwłaszcza gdy nie chcemy kupować specjalnego stolika czy półki, która zabierze nam cenne miejsce. Problem można rozwiązać na kilka sposobów, ale najbardziej ergonomiczne jest umieszczenie telewizora na ścianie.
- Co należy wiedzieć?
Jeśli nie mamy jeszcze telewizora, warto zastanowić się w jakim miejscu chcemy go ustawić, ile miejsca możemy na niego przeznaczyć i na jakiej wysokości powinien wisieć. Dopiero potem powinniśmy zastanowić się nad przekątną ekranu. Jeśli mamy taką możliwość, to nie ustawiajmy telewizora w zasięgu intensywnego nasłonecznienia, które może obniżyć jakość wyświetlanego obrazu. Przed zakupem telewizora należy sprawdzić, czy urządzenia spełnia standard VESA (Video Electronics Standard Association), który określa odległość pomiędzy otworami montażowymi. Wybierając uchwyt należy również pamiętać o tym, aby upewnić się, czy waga i gabaryty telewizora odpowiadają przeznaczeniu akcesorium. Niewłaściwy zakup może narazić nas na kolejne, zbędne koszty. Dlatego niektóre uchwyty posiadają możliwość montażu na sześciu śrubach (zamiast czterech) i są w stanie udźwignąć znacznie większy ciężar.
Warto pamiętać, że środek telewizora powinien być umieszczony odrobinę wyżej od linii wzroku, a im dalej siedzimy od telewizora, tym wyżej powinniśmy go powiesić.
- We wnęce
Jednym z rozwiązań jest umieszczenie telewizora we wnęce. Dzięki temu możemy zaoszczędzić dużo miejsca w pokoju i ukryć nieestetyczne przewody. Wadą takiego rozwiązania jest brak możliwości zmiany położenia telewizora. Alternatywnie, możemy zdecydować się na zabudowanie telewizora półką na książki. W takim wypadku warto wybrać uchwyt, który utrzymuje telewizor w niewielkiej odległości od ściany, na przykład ART AR-33.
- Na różnych wysokościach
Dla osób lubiących częste zmiany w aranżacji mieszkania, dobrym rozwiązaniem są regulowane uchwyty, które umożliwiają manewrowanie kątem, pod którym chcemy oglądać telewizję. Regulacja może mieć swoje zastosowanie, jeśli pokój z telewizorem połączony jest z kuchnią i planujemy oglądać telewizję w obu pomieszczeniach. Na szczególną uwagę zasługują uchwyty, które pozwalają na swobodną regulację w pionie i poziomie (np. ART AR-61XL, który udźwignie nawet bardzo duże telewizory). To rozwiązanie sprawdzi się również, jeśli w domu mamy małe dzieci. Możemy ustawić telewizor tak, aby pociechy widziały go bawiąc się na dywanie, ale sprzęt pozostanie z daleka od ich zasięgu. Jeśli kanapa, na której oglądamy telewizję, nocą służy za łóżko - za sprawą regulacji można oglądać telewizję nawet w pozycji leżącej. Dobrym wyborem może okazać się uchwyt ART AR-65, który możemy odsunąć od ściany nawet o pół metra.
- Jak zamontować uchwyt?
Montaż uchwytu jest wyjątkowo łatwy. Wszystkie elementy potrzebne do zawieszenia zwykle znajdują się w pudełku. W trakcie instalacji przydatna może okazać się poziomica. Oczywiście potrzebna będzie wiertarka do wywiercenia odpowiednich otworów w ścianie. Jednym z problemów, które możemy napotkać na swojej drodze są kable wychodzące od telewizora. Jednym ze sposobów pozbycia się ich jest maskownica, którą możemy ozdobić doklejając do niej pasek z diodami LED - to prosty sposób na delikatne, klimatyczne oświetlenie pokoju w trakcie filmowych seansów, ale także dobry sposób na urozmaicenie przestrzeni w pobliżu telewizora.
źródło: art/agdrtv24.pl