Coraz większa świadomość potrzeby ochrony danych
Jednym z wyróżników nowoczesnej rodziny jest aktywna ochrona, która może obejmować ludzi, nieruchomości lub wartościowe przedmioty. Jednak pomimo coraz większych możliwości stwarzanych przez technologię - rozwoju chmury i usług synchronizacji, wiele osób nadal nie wie, jak skutecznie chronić dane i pliki prywatne. Europejskie badanie przeprowadzone przez OnePoll na zlecenie firmy D-Link na próbie 1500 respondentów dowiodło, że kwestie bezpieczeństwa są ważne zarówno dla użytkowników domowych, jak i biznesowych.
Co istotne, ochroną obejmujemy nie tylko dane, ale także dzieci, pracowników, zwierzęta oraz nieruchomości. Siedmiu na dziesięciu badanych przyznało, że bezpieczeństwo dzieci jest dla nich ważne lub bardzo ważne w sytuacji, gdy nie mogą z nimi przebywać. Jeszcze więcej badanych za ważną i bardzo ważną uznało ochronę domu i jego wyposażenia (odpowiednio 82 i 81 proc.).
Chronimy to, co najcenniejsze
Najbardziej cenimy te dane, które sami tworzymy. Konsumenci uznali, że najważniejsze lub bardzo ważne są zdjęcia (89 proc.), pliki osobiste (89 proc.) oraz dokumenty potrzebne do wykonywania pracy (78 proc.). Na dalszych miejscach w hierarchii ważności znalazła się muzyka (48 proc.), książki (46 proc.) oraz filmy (46 proc.). Wielu badanych za wartą chronienia uznało swoją pracę oraz firmowe dokumenty innych pracowników - było to odpowiednio 86 proc. i 93 proc. Pomimo tej wysokiej świadomości, nie zarchiwizowane cyfrowe dane często zostają skradzione lub są gubione. Choć wiele osób zdaje sobie sprawę, że dane mogą ulec zniszczeniu i byłaby to dla nich duża strata, to nie myśli o tworzeniu kopii zapasowych, lub mając taką możliwość, nie wykonuje ich.
Ponad trzy czwarte badanych doświadczyło utraty lub kradzieży danych, które nie miały kopii zapasowej. Taka strata dla czterech osób na dziesięć (41 proc.) byłaby dotkliwa. Pomimo to, aż jedna czwarta badanych przechowuje nie zarchiwizowane dane tylko na jednym urządzeniu, a 16 proc. chociaż dysponuje narzędziem do backupu, to z niego nie korzysta.
źródło:d-link/agdrtv24.pl