agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Cztery zastosowania kątowników stalowych

Cztery zastosowania kątowników stalowych

SPRZĘT RTV / Inne / 2022-01-17 15:34:40

Kątownik stalowy zwane również żelazem kątowym lub prętami kątowymi są gotowymi produktami stalowymi wykonanymi poprzez formowanie na gorąco półproduktów ze stali węglowej. Ponieważ kątowniki stalowe są głównie używane do zapewnienia wsparcia strukturalnego, najbardziej idealny skład to stal niskostopowa, ale o wysokiej wytrzymałości z lepszą plastycznością i ciągliwością. Mając to na uwadze, różne zastosowania kątowników stalowych mogą się różnić. Będą to mosty, magazyny, produkcja sprzętu, ram nośnych, półek, a nawet wózków użytkowych.

Jakie są zastosowania kątowników stalowych?

  • 1.    Mosty
  • 2.    Magazyny
  • 3.    Produkcja sprzętu
  • 4.    Ramy 

Chociaż kątowniki stalowe są uważane za najbardziej podstawową wersję stali walcowanej oferują one doskonałe zalety, zwłaszcza jeśli chodzi o ramki, wzmocnienie, estetyczne wykończenia, wsporniki i tym podobne. W połączeniu z właściwościami stali niskostopowej, kątowniki te stanowią niezawodną część montażową lub materiał konstrukcyjny w zależności od zastosowania. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Mosty

Kątowniki stalowe są rzadko stosowane w danej konstrukcji bez dodatkowej warstwy ochronnej lub powłoki. Większość stalowych kątowników, które można znaleźć na rynku jest albo ocynkowana lub malowana proszkowo. Cynkowanie tworzy odporną na korozję warstwę na materiale, podczas gdy malowanie proszkowe jest formą wykończenia powierzchni wykonaną z elektrostatycznie natryskiwanych żywic. Przy zastosowaniu w mostach, producenci muszą jednak zapewnić większą trwałość produktu, dlatego też kątowniki są cynkowane w procesie.

Kątowniki stalowe mogą być używane do tworzenia dowolnej części mostu. Dla pokładu, kątowniki mogą zapewnić wzmocnienie betonu i obniżyć obsługę materiałów dla konstruktorów. Poza tym, kątowniki stalowe można również znaleźć w elementach mostu, takich jak łuki, dźwigary, łożyska lub ścieżki dla pieszych. Mosty z elementami stalowymi są znane z trwałości przez kilka lat, a nawet dekad, ze względu na solidność materiału i wytrzymałość nawet w warunkach obciążenia lub oddziaływania środowiska. 

Magazyny

Jak wiadomo, kątowniki stalowe są rodzajem produktu konstrukcyjnego. Dla magazynów lub każdego rodzaju konstrukcji budowlanych, kątowniki stalowe są doskonałym wyborem. Mogą one stanowić fundament magazynu, uzupełnić konstrukcję systemu antresoli lub zapewnić wsparcie dachu poprzez stalowy pokład lub krokwie.

W przypadku antresoli, kątowniki stalowe mogą stanowić podporę dla podwyższonej podłogi wymaganej przez konstrukcję. Materiał ten jest dobrze przystosowany do przenoszenia różnych poziomów obciążeń lub uderzeń, które mogą wynikać z urządzeń i systemów magazynowych używanych w magazynie. Dotyczy to również różnych konstrukcji antresoli - wolnostojących, wspartych na regałach, połączonych słupami lub wspartych na regałach.

W niskobudżetowych magazynach kątowniki stalowe sprawdzają się również jako element konstrukcji stropu lub zadaszenia budynku. W połączeniu z innymi akcesoriami stalowymi - płaskownikami, prętami, łącznikami, płatwiami, okuciami - kątowniki stalowe mogą uzupełnić sieć krokwi chroniących magazyn przed zmiennym obciążeniem wiatrem.

Produkcja sprzętu

Większość urządzeń elektrycznych i codziennego użytku została wykonana z takiej czy innej formy stali. Niektóre przykłady tych ciężkich maszyn to wózki widłowe, spychacze, walce drogowe czy koparki. Urządzenia mogą być nawet wzmocnione kątownikami stalowymi - ich unikalny kształt zapewnia ochronę narożników urządzeń takich jak pralki, piece przemysłowe, kuchenki i wiele innych.

Zastosowanie kątowników stalowych w produkcji urządzeń drastycznie obniżyło koszty zarówno dla producenta, jak i konsumenta. Producenci, na przykład, stawiają na tani i łatwy w obróbce materiał. Stal jest również uważana za łatwo dostępną i może być ponownie wykorzystana bez żadnego uszczerbku dla jej właściwości chemicznych i jakości fizycznych.

Z punktu widzenia konsumentów, zastosowanie stali w różnego rodzaju maszynach znacznie obniża koszty konserwacji i napraw. Jak wspomniano wcześniej, stal może przetrwać przez wiele dziesięcioleci, nawet podczas przechowywania. Firmy, które polegają na ciężkim sprzęcie w swojej działalności skorzystają z obecności kątowników stalowych, nawet jeśli są tego świadome lub nie. 

Ramy

Stalowe kątowniki zostały celowo wykonane tak, aby być plastyczne. Jest to możliwe dzięki ich składowi o niskiej zawartości stopu i wysokiej wytrzymałości, który tworzy wysoce plastyczny materiał, który może być kształtowany i wytwarzany przy użyciu różnych technik.

Innym popularnym zastosowaniem kątowników stalowych jest obramowanie dla różnych struktur i obiektów. Zasadniczo podstawowa konstrukcja obejmuje równy (lub nie równy) kątowy przekrój w kształcie litery L z dwoma przeciwległymi nogami, jednak może zostać wykonana w celu osiągnięcia pożądanego wyglądu.

Tłoczenie metalu lub wykrawanie, w szczególności, może stworzyć wiele otworów na stalowym kącie, aby stworzyć estetyczny element obramowania. Inne niestandardowe wzory mogą być również wykonane na stalowych ramach kątowych w celu wsparcia poręczy, wózków na narzędzia, listew wewnętrznych, listew wykończeniowych, boazerii, okładzin i wielu innych.

źródło: agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe