Czy COVID zmienił rynek polskich płatności online?
Pandemia i związane z nią ograniczenia miały ogromny wpływ na życie wielu milionów ludzi na całym świecie. W Polsce COVID wpłynął także na nawyki zakupowe i masowe odejście społeczeństwa od płatności gotówkowych. Płatności online okazały się nie tylko bardziej bezpieczne, ale również bardziej wygodne.
Wypłacanie gotówki z bankomatu tylko po to, by po chwili wręczyć ją kurierowi, wydało się być anachronicznym rozwiązaniem. Klienci zauważyli także, że płatności elektroniczne są znacznie tańsze, szybsze i bezpieczne. Operatorzy, którzy je oferują, stosują nowoczesne systemy zabezpieczeń gwarantujące pewność operacji finansowej. Według badań przeprowadzonych w 2021 roku przez Kantar Polska prawie trzy razy więcej osób niż przed pandemią płaci dziś online za swoje zakupy.
Jednak płatności online nie pojawiły się w chwili wybuchu pandemii. Istniały już wcześniej i były bardzo popularne wśród klientów kasyn online, sklepów z grami oraz innymi produktami cyfrowymi. Prawdziwym przełomem było pojawienie się kasyno płatność z Blik, które pozwalają graczom z Polski na bezpieczne płatności online. Klienci, którzy składają zakłady na prawdziwe pieniądze, przelewają je zupełnie anonimowo ze swojego banku wprost na konto kasyna online. Cały proces trwa zaledwie kilka sekund i nie wymaga ujawniania żadnych haseł dostępu lub kodów PIN. Przelewy Blik do kasyn online i sklepów z grami to doskonałe przykłady tego, jak bezpiecznie i szybko można dokonać płatności w sieci. Dlatego w czasie pandemii, rozwiązania wykorzystywane przez operatorów obsługujących kasyna online, zostały wykorzystane także w polskim e-commerce.
Niekwestionowanym liderem na polskim rynku płatności online jest Blik. To krajowa metoda płatności błyskawicznych, która została stworzona już w 2015 roku. Jej twórcami były największe polskie banki. Od niedawna jej współwłaścicielem jest światowy gigant na rynku płatności online firma MasterCard. Dziś z płatności online Blik korzystają klienci posiadający rachunki w jednym z kilkunastu banków: Alior Banku, Banku Millennium, Banku Zachodniego WBK, ING Banku Śląskiego, mBanku, PKO Banku Polskiego, Banku Pocztowego, BNP Paribas, Crédit Agricole, Getin Banku, Nest Banku, Noble Banku, Orange Finanse, Pekao SA, Inteligo, Santander Banku Polska SA, T-Mobile Usługi Bankowe Polska, banków spółdzielczych z Grupy Banku Polskiej Spółdzielczości i banków spółdzielczych zrzeszonych w Spółdzielczej Grupie Bankowej. Codziennie blisko dziewięć milionów klientów realizuje transakcje online z wykorzystaniem kodu Blik. Od niedawna dostępne są również płatności zbliżeniowe Blik i zakupy w takiej właśnie formie.
Cechą, która wyróżnia Blik spośród innych konkurencyjnych rozwiązań, jest prostota jego działania. Aby wykonać płatność, wystarczy jedynie przepisać na stronie transakcji unikalny, jednorazowy kod sześciu cyfr, który pojawia się w aplikacji bankowej klienta. Kod Blik jest ważny tylko przez dwie minuty. Operacja jest bezpłatna, natychmiastowa, a działanie systemu Blik niezwykle intuicyjne. Aby skorzystać z płatności online Blik, nie jest potrzebna żadna dodatkowa aplikacja. Kupujący nie muszą ujawniać żadnych wrażliwych danych osobowych, jak np. numery kart kredytowych czy kody dostępu do rachunku.
O tym, jak pandemia COVID wpłynęła na płatności w sieci, najlepiej widać na przykładzie tej błyskawicznej metody płatności mobilnej. Udział Blik w polskim handlu elektronicznym wynosi obecnie ponad 65%. Konsumenci zrealizowali w roku ubiegłym transakcje o wartości 763 milionów złotych. To aż o 70% więcej niż w 2020 roku! Ogromną rolę w nakłonieniu klientów do korzystania z nowoczesnych metod płatności odegrały bankowe kampanie informacyjne, dzięki którym znacznie wzrósł poziom zaufania Polaków do płatności internetowych. Według badań aż 70% korzystających z płatności online wykorzysta takie, które oferowane są przez znanego operatora. Dzieje się tak, gdyż są oni przekonani o tym, że jedyne znane banki lub instytucje są w stanie zagwarantować odpowiedni system zabezpieczeń podczas płacenia online.
źródło: agdrtv24.pl