Czy oprogramowanie zabezpieczające musi obciążać firmowy komputer?
Przeciętny komputer wybierany obecnie przez przedsiębiorców wyposażony jest w system Microsoft Windows 7 i 4 GB pamięci RAM. Biorąc pod uwagę aktualny wzrost wymagań stosowanego oprogramowania i zabezpieczeń, nawet czteroletni okres eksploatacji zakupionego sprzętu nie jest możliwy bez dodawania pamięci, niekiedy niezbędna jest nawet wymiana komputera. Na wydajność firmowego sprzętu wpływa również oprogramowanie zabezpieczające, które wykorzystuje coraz więcej zasobów systemowych.
„Zwykle oprogramowanie zabezpieczające komputery składa się z dwóch części: programu, w tym silników skanujących i z plików sygnatur. Podczas gdy część programowa podlega regułom podobnym do innych programów, pliki sygnatur rosną w szybkim tempie. Obecnie wykrywa się około 2000 nowych zagrożeń co godzinę, a to z kolei wiąże się gwałtownym wzrostem rozmiarów plików sygnatur - skutkiem tego jest wzrost rozmiaru oprogramowania. Zwiększone użycie zasobów systemowych, głównie pamięci RAM, powoduje zaś obniżenie wydajności systemu” - mówi Filip Demianiuk, Regional Technical Manager CEE, Russia & CIS. „Niestety stały wzrost zapotrzebowania na zasoby systemowe oprogramowania i rozwiązań zabezpieczających może skrócić okres eksploatacji komputerów. Dlatego przy wyborze rozwiązania chroniącego firmowy sprzęt warto brać pod uwagę także to, w jakim stopniu obciąża ono komputer” - dodaje Demianiuk.
Program OfficeScan jest głównym elementem pakietów zabezpieczeń Trend Micro przeznaczonych dla przedsiębiorstw. Według Indusface Consulting rozwiązanie to wykorzystuje nawet 60% mniej zasobów w czasie pracy w porównaniu z innymi wiodącymi produktami. Ponieważ program OfficeScan korzysta z architektury Smart Protection Network, pliki sygnatur nie są instalowane w punktach końcowych, co umożliwia zwolnienie pamięci dla aplikacji użytkownika. Z testu porównawczego przeprowadzonego przez AV-Test.org w październiku 2010 roku wynika, że Trend Micro OfficeScan™ zapewnia najbardziej zaawansowaną technologię blokowania zagrożeń u ich źródła - gwarantuje o 23,5% większą skuteczność niż rozwiązanie, które zajęło 2 miejsce. Można mieć więc pewność, że na komputer nie są pobierane żadne pliki, które nie zostały sprawdzone pod kątem ewentualnych zagrożeń. Dzięki temu przepustowość i zasoby urządzenia nie są obciążane przez rozpoznawanie lub uruchamianie złośliwego kodu.
Materiały dotyczące programu OfficeScan oraz wyników testów porównawczych znajdują się na stronie:
http://emea.trendmicro.com/emea/products/enterprise/officescan/light-and-lean/pl/downloads/
W przypadku przeciętnego komputera stacjonarnego lub laptopa z tradycyjną ochroną pliki sygnatur mogą spowodować, że po trzech latach użytkowania 4 GB pamięci RAM mogą okazać się niewystarczające. Dzięki rozwiązaniom Trend Micro i architekturze Smart Protection Network ilość pamięci będzie wystarczająca nawet pod koniec czwartego roku użytkowania. Rozwiązania Trend Micro umożliwiają ograniczenie kosztów związanych z infekcjami powodowanymi przez złośliwe oprogramowanie, a także przedłużają czas użytkowania komputera nawet o pełny rok. Łączne oszczędności z tytułu zastosowania rozwiązania Trend Micro wynoszą ok. 115 USD rocznie w przeliczeniu na użytkownika.