agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Czy VPN to przyszłość bezpieczeństwa w sieci?

Czy VPN to przyszłość bezpieczeństwa w sieci?

INNE / Internet / 2022-05-18 11:21:53

Coraz więcej słyszy się na temat usług VPN i z każdym miesiącem liczba użytkowników rośnie. Jednak jak z każdą technologią i nowinką na rynku, szybko pojawiają się inne, ulepszone opcje, które wyprzedzają popularne dotąd rozwiązania. Czy podobnie będzie z usługami VPN, czy może są one przyszłością bezpieczeństwa w sieci?

Kilka słów o VPN 

Ogólną zasadę działania technologii VPN zna już większość użytkowników sieci. Warto jednak wspomnieć, że rodzajów tej usługi jest kilka i różnią się one między sobą zaawansowaniem szyfrowania, szybkością działania, stabilnością tworzonego połączenia czy kompatybilnością z innymi usługami i urządzeniami. Można wyróżnić protokoły PPTP, SSTP, OpenVPN czy L2TP/IPSec.  

Jednak wybierając usługę VPN, większość użytkowników kieruje się raczej opiniami o samym dostawcy, niż tym, jaki protokół w rzeczywistości dostaną. Jednocześnie przejście na pracę zdalną, które miało miejsce w ostatnich latach w wyniku pandemii, sprawiło, że coraz więcej firm i ich pracowników zaczęło korzystać z szyfrowania przez VPN. W rezultacie przedsiębiorstwa, które oferują taką opcję, nie mogą sobie pozwolić na słabą jakość usługi. Dlatego też wybór VPN jest obecnie łatwiejszy niż wcześniej, bo niemal można mieć pewność, że będzie to warte swojej ceny. 

Czy jednak nie będąc pracownikiem firmy, warto w ogóle korzystać z takiego szyfrowania? Oczywiście, szczególnie używając sieci codziennie i to bez ograniczania się wyłącznie do lokalnych serwisów informacyjnych. Wszelkie działania w Internecie wiążą się z różnego rodzaju zagrożeniami, a czasem po prostu już sam brak możliwości dokładnego zlokalizowania urządzenia pozwala w pełni korzystać ze świata online. Usługa VPN przydatna jest podczas robienia zakupów w krajowych i zagranicznych serwisach czy korzystaniu z takiej rozrywki jak kasyna online. Ta ostatnia opcja to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu przy jednoczesnej szansie na sporą wygraną. Jednak istotne jest, aby podczas gry zabezpieczyć się właśnie usługą VPN oraz wybierać tylko sprawdzone platformy, takie jak te uwzględnione na stronach typu VegasSlotsOnline. Wszystkie informacje są tam łatwo dostępne, podobnie jak odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania czy zasady gier. Dzięki temu każdy gracz zachowuje pełne bezpieczeństwo. 

Przyszłość usług typu VPN 

Jeśli wiadomo, że usługi pokroju szyfrowania VPN są potrzebne, a ich jakość w większości przypadków jest przynajmniej zadowalająca, czy oznacza to, iż ich przyszłość w przestrzeni online jest pewna? Nie jest żadną tajemnicą, że nawet najlepsze technologie z czasem stają się przestarzałe ze względu na dynamiczny rozwój danego sektora. Tak samo jest z usługami VPN. To, co dziś jest wystarczające, jutro może takie nie być.  

Już teraz na rynku pojawiają się rozwiązania, które wkrótce mogą poważnie zagrozić pozycji usług VPN. Nie oznacza to jednak, że to znane nam szyfrowanie całkiem zaniknie. Można raczej stwierdzić, że dopasuje się do zmieniających się potrzeb użytkowników. VPN będzie zapewne ulepszany i bardziej dostosowany do realiów świata online — zarówno dla internautów prywatnych, jak i korzystających z sieci w ramach życia zawodowego. 

Prawdopodobnie, aby ułatwić użytkownikom codzienne korzystanie z sieci, VPN będzie miał sprawniejszy i bardziej rozbudowany system przesyłania danych. Oprócz systemów centralnych większy nacisk będzie kładziony również na procesy lokalne. Pojawia się także coraz więcej głosów sugerujących, że VPN stanie się podobny do sieci WAN. Dużo pracy powinno i zapewne zostanie również włożone w ulepszenie szyfrowania przesyłu, aby zapewnić użytkownikom jeszcze większe bezpieczeństwo. To tylko część kwestii, na których będzie się skupiał rozwój systemu VPN.  

Czy warto korzystać z VPN? 

Niezależnie czy za rok VPN wciąż będzie jednym z najlepszych systemów ochrony, czy też powstanie coś znacznie lepszego, obecnie nie warto rezygnować z tego typu zabezpieczenia. Przede wszystkim taki system zapewnia bezpieczne połączenie w każdym miejscu, nawet łącząc się z Wi-Fi w ulubionej kawiarni czy w czasie podróży zagranicą. Podczas korzystania z bankowości internetowej, szyfrowanie VPN jest wręcz niezbędne, podobnie jak w momencie robienia zakupów online. Dotyczy to szczególnie korzystania ze stron zagranicznych.  

System VPN to również anonimowość, która przydaje się w wielu sytuacjach. Jeśli Twoje urządzenie nie może być dokładnie zlokalizowane, nie obowiązują Cię restrykcje na niektórych platformach. Część usług streamingowych dostępna jest tylka dla określonej grupy odbiorców w danym miejscu. Dzięki usłudze VPN Ty również możesz z nich korzystać. Kolejną zaletą jest możliwość „ukrycia się” przed wyszukiwarkami lotów czy hoteli. Ceny zwykle rosną przy każdej kolejnej wizycie na stronie, ale jeśli Twoja aktywność nie może być śledzona, proponowana Ci kwota za usługę pozostaje bez zmian. Wszystkie te powody wskazują jednoznacznie, że dopóki nie ma czegoś znacznie lepszego, korzystanie z VPN to dobry wybór.     

źródło: agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe